Vijesti

Suradnja Hrvatske i Bavarske jača na slavonskim potencijalima

Članovi Stalne hrvatsko-bavarske komisije održali su danas (11. travnja 2025. godine) u poslovnoj zgradi IT park u Osijeku svoju 35. sjednicu kojom su supredsjedale državna tajnica u Ministarstvu vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske Andreja Metelko-Zgombić i Michaela Kaniber, državna ministrica za prehranu, šumarstvo i turizam Slobodne Države Bavarske. Sudionike sjednice pozdravili su zamjenik župana Osječko-baranjske županije Josip Miletić i predsjednik Gradskog vijeća Grada Osijeka Tihomir Florijančić.

Program 35. sjednice Stalne hrvatsko-bavarske komisije počeo je jučer (10. travnja) kada su članovi izaslanstva Hrvatske i Bavarske obišli pogon Nexe Grupe u Našicama gdje im je predstavljen projekt CO2NTESSA, strateški projekt implementacije inovativne tehnologije za hvatanje CO₂ na bazi tehnologije grupacije ThyssenKrupp. Potom je organizirano predstavljanje Podravka grupe uz obilazak vinskih podruma u Kneževim Vinogradima.

Današnji radni sastanak Stalne hrvatsko-bavarske komisije u IT parku u Osijeku odvijao se kroz četiri radne skupine na kojima su razmijenjena znanja, iskustva i prijedlozi suradnje na području uprave, policije i pravosuđa, zatim obrazovanja, znanosti i kulture, gospodarstva, energetike i industrije te zaštite okoliša, poljoprivrede, vodnog gospodarstva, turizma, sporta i zdravstva. Supredsjedateljice komisije Andreja Metelko-Zgombić i Michaela Kaniber održale su i bilateralni sastanak, a po završetku sjednice upriličeno je svečano potpisivanje Protokola o suradnji u naredne dvije godine.

- Hrvatsko-bavarska komisija je započela sa radom davne 1971. godine i već tada su Bavarska i Hrvatska prepoznale jedna drugu kao vrijedne partnere i prijatelje. Posebno mi je drago da smo imali prigodu sjednicu održati u gradu Osijeku i ovom prigodom bi se od srca zahvalila Gradu Osijeku, Osječko-baranjskoj županiji i IT parku Osijek koje nam je ponudio domaćinstvo. Osijek je dobar pokazatelj i primjer kako Slavonija napreduje, kako je nakon tri desetljeća, nakon što je bila predmet ratnog razaranja, uspjela naći snage i tako se obnovila te doživjela takvu preobrazbu da je Osijek danas zaista središte gospodarstva, poljoprivrede, ulaganja, IT centara. Bilo nam je vrlo drago vidjeti da su naši prijatelji iz Bavarske jako lijepo to primili i to će sigurno biti dobar temelj za našu daljnju suradnju - rekla je državna tajnica Andreja Metelko-Zgombić.

U vezi današnjeg sastanka naglasila je razgovore o mnogim projektima, osobito o partnerskom programu za osnivanje hrvatskog lektorata na Sveučilištu u Regensburgu kako bi omogućili studentima učenje hrvatskog jezika u srcu Bavarske, a isto tako bi se omogućilo i učenje njemačkog jezika u Zagrebu. Razgovarao se i o jačanju suradnje u području energetike, poglavito u vezi plinovoda od LNG terminala na Krku do Bavarske, zatim o projektima i mogućnostima suradnje na području poljoprivrede, obrane i drugim sektorima.

Bavarska državna ministrica Michaela Kaniber zahvalila je na gostoprimstvu te izrazila zadovoljstvo vidnim napretkom Hrvatske te prijateljstvom država. Naglasila je jačanje suvereniteta Europe, osobito na području poljoprivrede i prehrane.

Zamjenik župana Josip Miletić zahvalio je članovima Stalne komisije na dolasku u Osječko-baranjsku županiju. Činjenicu da u Bavarskoj živi oko 130.000 Hrvata smatra snažnom poveznicom i mogućnosti daljnjeg razvoja suradnje, pri čemu poseban naglasak daje poljoprivredi i gospodarstvu, a ističe veliku investiciju u Nexe grupi u Našicama. - Bavarsko-hrvatski odnosi imaju budućnost, a kroz Europsku uniju želimo zajednički razvijati naše krajeve, povezivati poduzetnike i generirati novu dodanu vrijednost za nova radna mjesta - kazao je Miletić.

Predsjednik Gradskog vijeća Grada Osijeka Tihomir Florijančić istaknuo je da most suradnje između Hrvatske i Njemačke, odnosno Slavonije i Bavarske može biti upravo jaka i aktivna njemačka zajednica u gradu Osijeku, baš kao i 130.000 Hrvata koji se danas nalaze u Bavarskoj.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=462#sigProIdf4a4e75d59

Svečano obilježen Dan Općine Petrijevci

Središnji dio programa obilježavanja Dana Općine Petrijevci bila je danas (11. travnja 2025. godine) održana Svečana sjednica Općinskog vijeća Općine Petrijevci. Sjednica je održana u prostorima Osnovne škole u Petrijevcima, a uz općinskog načelnika Ivu Zelića, vijećnike i predstavnike društvenog života ove općine, svečanosti su nazočili zamjenik župana Osječko-baranjske županije Josip Miletić kao izaslanik predsjednika Vlade RH, saborska zastupnica Nataša Tramišak kao izaslanica predsjednika Hrvatskog sabora, saborski zastupnik Goran Ivanović i drugi uzvanici. 

Zamjenik župana Josip Miletić čestitao je Dan Općine svim njenim stanovnicima te pohvalio rad općinske uprave na čelu s Ivom Zelićem, koji načelničku dužnost obavlja od 1993. godine, odnosno od osnivanja općine. - Čestitam vam na svemu dobrom što je napravljeno i što se Općina Petrijevci iz godine u godinu sve snažnije razvija. Brojni europski projekti su ovdje realizirani, a kao što ste imali podršku Osječko-baranjske županije u prethodnom razdoblju, to ćemo činiti i u budućnosti - rekao je Miletić.

Općinski načelnik Ivo Zelić govorio je o radu u protekloj godini. Naglasio je kako su njihovi stalni i temeljni ciljevi izgradnja i održavanje komunalne infrastrukture, izgradnja dodatne društvene infrastrukture te organizacija kvalitetnog društvenog i kulturno-zabavnog života. - I u sva tri cilja smo uspjeli. Isto tako stalno ulažemo u gospodarstvo, pomažemo poljoprivrednicima i obrtnicima, u tijeku je proširenje naše poslovne zone čime želimo stvoriti preduvjete za daljnji razvoj gospodarstva u Općini. Prošle godine uredili smo komunalnu infrastrukturu u samom centru, uz školu, sportsku dvoranu, crkvu, ambulantu, prolaz do groblja i nogometnog igrališta odnosno za sve institucije i mjesta gdje građani najčešće dolaze. Osobito smo željeli i uspjeli proširiti dječji vrtić te smo stvorili uvjete i za treću skupinu, odnosno jasličku skupinu u koju je primljeno 12 djece, pa imamo ukupno 56 mališana u vrtiću - rekao je Zelić.

- Lijepo je vidjeti da ovako mala općina iz godine iz godinu bilježi pozitivne i brojne rezultate u smislu povećanja kvalitete života svih stanovnika i unapređenju komunalne infrastrukture, dakle osnovne funkcije i temelj postojanja općine ovdje se itekako može vidjeti i vide se u poboljšanju kvalitete života svakog stanovnika. Ovdje govorimo i o ulozi općine koja brine o najmlađim stanovnicima, ali i o starijim osobama. Vidimo i da vrijedno surađuju sa svim udrugama sa svog područja, pa i tu bilježe pozitivne rezultate. Napredak je očit i u smislu infrastrukture koja je donedavno nedostajala. Prije nekih mjesec dana pušten je u probni rad pogon pročistača otpadnih voda, što je zaista projekt velike vrijednosti, ali Općina Petrijevci nije stala na tome. Već imaju planove i za budućnost te kako mogu nastaviti ulaganja da bi život stanovnika bio na visokoj i zavidnoj razini - istaknula je Nataša Tramišak.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=462#sigProIda580c28ccb

Plan financiranja programskih aktivnosti udruga sredstvima Proračuna Osječko-baranjske županije u 2025. godini

Zamjenik župana koji obnaša dužnost župana Osječko-baranjske županije Mato Lukić donio je 8. travnja 2025. godine Plan financiranja programskih aktivnosti udruga sredstvima Proračuna Osječko-baranjske županije u 2025. godini. Ovim Planom utvrđuju se programi i projekti od interesa za opće dobro u Osječko-baranjskoj županiji čiji su nositelji udruge koje djeluju na području Županije, koji će se u 2025. godini financirati sredstvima planiranim za tu namjenu iz Proračuna Osječko-baranjske županije, njihovi nositelji te iznosi odobrenih potpora.

Sredstva su dodijeljena za 132 nositelja programa/projekata u okviru 10 programskih područja  u ukupnom iznosu od 155.967,07 eura.

Više na: https://www.obz.hr/images/uo_zdravstvo/2025/plan_financiranja_programskih_aktivnosti_udruga_sredstvima_proracuna_obz_u_2025.pdf

Odjel za biologiju obilježio 20. godišnjicu djelovanja

Odjel za biologiju Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku danas (10. travnja 2025. godine) je obilježio 20. godišnjicu djelovanja. Svečanosti održanoj u dvorani Građevinskog i arhitektonskog fakulteta u Osijek nazočili su pročelnica Odjela izv. prof. dr. sc. Tanja Žuna Pfeiffer, djelatnici i studenti Odjela, rektor Sveučilišta prof. dr. sc. Vlado Guberac i dekani drugih sastavnica Sveučilišta, zamjenik župana Osječko-baranjske županije Josip Miletić, zamjenik gradonačelnika Grada Osijeka Dragan Vulin, saborska zastupnica Nataša Tramišak i drugi uzvanici.

- Izuzetno ponosno obilježavamo 20 godina djelovanja Odjela za biologiju kao sastavnica Sveučilišta. Prvi studiji vezan uz područje biologije pokrenuti su još 60. godina prošlog stoljeća, međutim značajniji iskorak u suvremena znanstvena istraživanja i studijske programe vezane uz područje biologije učinjeni su tek osnivanjem Odjela za biologiju. Odjel izvodi jedan prijediplomski i tri sveučilišna diplomska studija. Nastavu izvodimo malim grupama, okrenuti smo suvremenim znanstvenim istraživanjima i modernim studijima, kontinuirano unapređujemo našu nastavu, izvodimo puno terenske nastave, što je i našim studentima izuzetno korisno i zanimljivo, surađujemo sa brojnim institucijama u zemlji i inozemstvu, a sve to značajno pridonosi kvaliteti izvođenja nastave. Dalje se vidimo u razvoju kao međunarodni, poznati centar izvrsnosti u znanosti i obrazovanju iz područja biologije i svakako nam želja da jednog dana stasamo kao fakultet. Trenutno na Odjelu studira oko 300 studenata jer je to specifičan studij koji ne podržava veliki broj studenata nego je izuzetno zahtjevan i uvijek daje prednost radu u malim grupama. Mogućnosti zapošljavanja su prilično velike jer naši studenti mogu pokrivati različita područja, pa danas rade u parkovima prirode, javnim ustanovama za zaštitu prirodnih područja, u kliničkim, analitičkim i mikrobiološkim laboratorijima, u bolnicama, različitim institutima u zemlji i inozemstvu, ali različitim privatnim i javnim tvrtkama koje u poslovanju traže znanja biologa - rekla je izv. prof. dr. sc. Tanja Žuna Pfeiffer, pročelnica Odjela za biologiju.

Zamjenik župana Josip Miletić čestitao je djelatnicima i studentima Odjela za biologiju jubilarnu obljetnicu te zahvalio je na rezultatima ostvarenim u prethodnom razdoblju. - Brojni su studenti koji su završili ovaj Odjel te našli kvalitetno i pravo mjesto na komu razvijaju svoju djelatnost. Iz godine u godinu vidi se značajan napredak Odjela i uvjeren sam da će u narednom razdoblju mnogi srednjoškolci prepoznati i upisati ove programe, postati pravi stručnjaci koji potom ostati živjeti i raditi ovdje, u Slavoniji i Baranji - poželio je Miletić.

Rektor Sveučilišta prof. dr. sc. Vlado Guberac naglasio je kako je STEM područje izuzetno bitno za državu u cjelini i za gospodarstvo, pa je izuzetno bitan i kadar koji obrazuje Odjel za biologiju. - Odjel je unazad 20 godina napravio i puno značajnih projekata vezanih za fundamentalna istraživanja i projekate koji su aplikativni i važni za gospodarstvo. Zato mi je izuzetno drago da današnji dan možemo proslaviti na dostojan način i u ime Sveučilišta dati podršku njihovim daljem razvoju - istaknuo je rektor.

- Biologija kao znanost je dio popularnih znanosti i zanimanja koje danas skupno nazivamo STEM znanosti i zanimanja za koja znamo da su zanimanja sadašnjosti, a svakako i budućnosti. Svi koji studiraju biologiju i povezane znanosti sigurno će pronaći svoj prostor u gospodarstvu naše Osječko-baranjske županije i cijele Republike Hrvatske. Čestitam Odjelu za biologiju na vrijednim znanstveno-istraživačkim projektima, na znanjima koja su prenijeli studentima, a studentima koji su završili studij možemo reći da svoja stručna znanja i rad doprinose gospodarstvu naše županije - poručila je saborska zastupnica Nataša Tramišak.

Uz čestitke povodom jubilarne obljetnice, zamjenik osječkog gradonačelnika Dragan Vulin kazao je kako je suradnja Grada Osijeka s Odjelom za biologiju jako dobra, pogotovo kada se govori svima na dobro znanoj temi, a to su komarci.

- Prije 2 godine da smo po prvi puta dobili dopuštenje resornog ministarstva za larvicidno tretiranje Parka prirode Kopački rit i zoološkog rezervata, a to ne bi mogli konzumirati bez Odjela za biologiju koji provodi potrebna istraživanja utjecaja tog tretiranja na floru i faunu. Razvili smo jako dobru suradnju i bez njih ne bi se mogli uspješno boriti i kontrolirati brojnost komaraca na našemu području - rekao je Vulin.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=462#sigProId7947ea2b38

Županija dodijelila 180.000,00 eura vrijedne potpore DVD-ima i javnim vatrogasnim postrojbama

Na području Osječko-baranjske županije djeluju četiri javne vatrogasne postrojbe (Osijek, Našice, Čepin i Beli Manastir), jedna profesionalna vatrogasna postrojba u gospodarstvu i 153 dobrovoljnih vatrogasnih društava. Županija naravno kontinuirano podupire i prati njihovo djelovanje, a ove godine, pored 31.000,00 eura za troškove zdravstvenih pregleda i kolektivno osiguranje, Županija je za pet vrsta potpora u vatrogastvu u 2025. godini osigurala 148.000,00 eura, za čiju je raspodjelu danas (9. travnja 2025. godine) zamjenik župana Josip Miletić potpisao ugovore s predstavnicima dobrovoljnih vatrogasnih društava, javnih vatrogasnih postrojbi i jedinica lokalne samouprave.

- I ovim povodom želimo zahvaliti i dati podršku svim vatrogascima koji djeluju u Osječko-baranjskoj županiji. Vrijednost dodijeljenih sredstava je 180.000,00 eura, međutim Županija financira i redovan rad Vatrogasne zajednice OBŽ, pa naša izdvajanja za vatrogastvo godišnje iznose ukupno oko 425.000,00 eura. Znamo da je izuzetno važno ulagati u ljude, opremanje i zdravstvene preglede, no mora se voditi briga i o prostornim uvjetima, kao i o svemu što vatrogasce čini spremnima na sve nedaće, a kojih je iz godine u godinu sve više. Naime, vatrogasci se ne bave uvijek samo njihovim primarnim poslom, nego su na raspolaganju svim stanovnicima kada god se ukaže potreba. Imali smo prilike vidjeti kako funkcioniraju kada su bili veliki požari i poplave, pa im i ovoga puta zahvaljujem na njihovom humanom činu i svemu onome što čine za stanovništvo. Ovakve potpore nastavit će se i u narednom razdoblju jer je vatrogastvo u Osječko-baranjskoj županiji na stvarno visokoj razini i to je nešto što se treba zadržati - rekao je zamjenik župana Josip Miletić.

- Posljednjih godina je bitno unaprijeđena suradnja između Županije i dobrovoljnih vatrogasnih društava, odnosno vatrogasaca, a kroz potpore se uvelike doprinijelo opremanju dobrovoljnih vatrogasnih društava i javnih postrojbi. Opreme uvijek može biti više, može biti bolje jer su pred nama sasvim drugačiji izazovi i radimo više poslova koji nisu primarni za vatrogasce. Međutim, uvijek smo na raspolaganju ljudima koje štitimo, a za to nam je potrebna i određena oprema. Zahvaljujem Osječko-baranjskoj županiji koja je izdvojila 180.000,00 eura za ove potpore, kao i za osiguranje vatrogasaca i liječničke preglede. Taj veliki spektar potpora uvelike pomaže rad dobrovoljnih vatrogasnih društava i javnih postrojbi na našem području. Vatrogasci su uvijek bili i bit će prvi udarni stup koji treba pomoći mještanima Osječko-baranjske županije i cijele Republike Hrvatske gdje je to potrebno. Mi se za to obučavamo, spremamo, opremamo, čekamo poziv i idemo na posao - kazao je Zdenko Čarapar, predsjednik Vatrogasne zajednice OBŽ, koja ukupno okuplja oko 10.000 vatrogasaca.

Gradonačelnik Marin Mandarić naglasio je kako Grad Đakovo zajedno s vatrogasnim društvima svake godine prijavljuje više projekata. - Prošle godine završili smo izgradnju nove garaže DVD-a u Ivanovcima Đakovačkim, a danas ćemo potpisati ugovor za financiranje nabave klima uređaja kako bi vatrogascima bio puno ugodniji rad u tim prostorima. DVD Đakovo je dobio potporu za uređenje velike dvorane u Đakovu, a DVD Piškorevci i DVD Perkovci za nabavku opreme te možemo izraziti zadovoljstvo suradnjom s Osječko-baranjskom županijom i na području vatrogastva. Kontinuirano se trudimo ulagati u ljude, infrastrukturu i opremu da bi i zaštita od požara bila na primjerenoj razini - poručio je Mandarić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=462#sigProId210a02fbf0

Hrvatski i slovenski zastupnici u posjeti Osječko-baranjskoj županiji

U sjedištu Osječko-baranjske županije u Osijeku danas (8. travnja 2025. godine) zamjenik župana Josip Miletić sa suradnicima primio je veleposlanika Republike Slovenije u Republici Hrvatskoj Nj.E. Gašpera Dovžana i izaslanstvo Međuparlamentarne skupine prijateljstva Hrvatska - Slovenija. Izaslanstvo su činili zastupnici Hrvatskog sabora Arsen Bauk, Nino Raspudić i Goran Ivanović, koji je i predsjednik te Skupine, dok su iz Državnog zbora Republike Slovenije bili zastupnici Miha Lamut, Tereza Novak i Nataša Avšič Bogovič, predsjednica slovenskog dijela Skupine.

Dobrodošlicu u Osječko-baranjsku županiju poželio im je zamjenik župana Josip Miletić koji je izrazio zadovoljstvo što se u ovom slučaju odstupa od uobičajenog protokola međuparlamentarne suradnje, koja se u pravilu događa u gradu Zagrebu. - Osobito nam je važno što se susret događa u našoj županiji te smo imali čast ugostiti slovenske i hrvatske zastupnike. Smatram da je puno toga što u Slavoniji možemo zajednički napraviti, a uvjeren sam da ćemo i u narednom razdoblju voditi brigu upravo o našim resursima, projektima i svemu što je značajno, osobito s obzirom da zajedničke teme EU i druge aktualne teme. Hvala svima na dolasku, a uvjeren sam da ćete iz Slavonije podnijeti lijepe osjećaje, lijepe uspomene i da ćete se ponovo vratiti - rekao je Miletić.

Saborski zastupnik Goran Ivanović kao predsjednik ove Skupine zahvalio je Osječko-baranjskoj županiji na domaćinstvu, gostoljubivosti i pokazanom potencijalu u gospodarstvom, društvenom i tradicijskom životu. - U Hrvatskom saboru postoje međuparlamentarne skupine prijateljstva sa zemljama iz cijele EU, a ova skupina je najbrojnija i u Hrvatskom saboru i u Državnom zboru. Ideja da se sastanemo u Slavoniji i Baranji je nastala u prosincu prošle godine i ovo je prvi put da Hrvatski sabor izlazi iz okvira da se sastanci ne održavaju u Zagrebu. Dolaskom u Osječko-baranjsku županiju htjeli smo pokazati da Hrvatska nije samo Primorje i Zagreb, nego da i ovaj dio Hrvatske ima itekako što pokazati. Možda bi trebala postati praksa da međuparlamentarne skupine ne moraju biti samo na jednom mjestu nego da pokažu da Hrvatska ima puno toga što možda ostaje nevidljivo, a upravo ovakvi susreti mogu biti poticaj za dolazak i drugih građana - poručio je Ivanović.

Slovenska zastupnica Nataša Avšič Bogovič je zahvalila na gostoprimstvu i na sjajnoj ideji Gorana Ivanovića. - Područje Slavonije i Baranje ima puno toga za pokazati i ponuditi, a što u Sloveniji nije dovoljno poznato. Zato trebamo raditi na tomu i u tom smjeru ide ovaj posjet. Cijelo ovo područje ima puno potencijala koje treba iskoristiti, a najbolje ćemo to napraviti zajedno i ako izvještavamo u Sloveniji o potencijalima koje ste nam predstavili. Kao slovensko veleposlanstvo vratit ćemo se već krajem svibnja na važan događaj u Osijek - istaknula je Nataša Avšič Bogovič.

Veleposlanik Gašper Dovžan naglasio je kako susret u Osijeku predstavlja nastavak uspješne suradnje između obje parlamentarne skupine prijateljstva te se nada da će se takva suradnja nastaviti i ubuduće jer naša dva naroda dijele zajedničku povijest i kulturu. Zbog očuvanja slovenskog jezika i kulture u Hrvatskoj posebno je naglasio važnost djelovanja slovenske manjine na području Osječko-baranjske županije.

Kako je kazala predstavnica slovenske nacionalne manjine u OBŽ Polonca Margeta, slovensko društvo u Osijeku djeluje od 2006. godine, i to kao dio Saveza slovenskih društava u Hrvatskoj čija je glavna zadaća očuvanje slovenske kulture, jezika i tradicije. - Predstavljamo se na raznim manifestacijama namijenjenim nacionalnim manjinama, a jedna od najvažnijih je ona koju organizira Osječko-baranjska županija, odnosno Dan nacionalnih manjina gdje se predstavljaju svi predstavnici nacionalnih manjina s ovih prostora. Surađujemo s ostalim društvima u Hrvatskoj, uglavnom su to razna druženja za mlađe članove društava koje naši članovi rado posjećuju. Trudimo se na najbolji način predstavljati našu matičnu domovinu, a naravno ovdje živimo u prijateljskim odnosima s domicilnim stanovništvom i ostalim nacionalnim manjinama - istaknula je Polonca Margeta.

Susret članova Međuparlamentarne skupine prijateljstva Hrvatska - Slovenija počeo je jučer, 7. travnja, sastankom u Hrvatskom saboru na komu su razmatrana pitanja daljnje međuparlamentarne i bilateralne suradnje, stanje na Zapadnom Balkanu, aktualna geopolitička pitanja i sigurnosni izazovi, migracije, demografske promjene i nedostatak radne snage. U poslijepodnevnim satima izaslanstvo je stiglo u Đakovo gdje su posjetili Državnu ergelu Đakovo, a potom su boravili u baranjskom etno selu Karanac. Nakon današnjeg sastanka u Osijeku, gdje su obišli povijesnu Tvrđu, boravili su i u Parku prirode Kopački rit.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=462#sigProId4e6ab80e7a