Vijesti

Napreduje izgradnja terminala za pretovar rasutih tereta u Luci Osijek

Županica Nataša Tramišak danas (15. rujna 2025. godine) je zajedno s ravnateljicom Lučke uprave Osijek Ivom Horvat obišla radove na izgradnji terminala za pretovar rasutih tereta u Luci Osijek koji uključuju izgradnju obalne građevine dužine 240m s dva veza, pristupne ceste, željezničkih kolosijeka i kranske staze, usipni koš i uređaje za pretovar, nadstrešnicu i trafostanicu te lučku infrastukturu.

- Luka Osijek od iznimne je važnosti za gospodarski razvoj cijele Osječko-baranjske županije, ali i za cijeli vodeni put rijeke Drave, i to ne samo Osječko-baranjske, već i Virovitičko-podravske, Koprivničko-križevačke i Varaždinske županije, a Luka održava i brojna pristaništa upravo tim putem. Naravno, nama najveća i najvažnija investicija koja je zasigurno dugo godina očekivana, sada se bliži svome kraju, a to je izgradnja terminala za pretovar rasutih tereta, upravo ovdje u Luci Osijek. Vrijednost veća od 34,4 milijuna eura svakako govori i o veličini same investicije i osobito je zadovoljstvo vidjeti da dolazi do svoga kraja. Dugi niz godina politički smo zagovarali da se ta investicija napravi ovdje u Osijeku i da se otvori put za intermodalni transport i prijevoz robe. Znamo da je transport robe jedan od najvažnijih preduvjeta za gospodarski uzlet i razvoj cijelog našeg područja. Zadovoljstvo je što Luka Osijek provodi i druge projekte, poput rekonstrukcije i izgradnje južne obale Luke Osijek. To je jedan od većih projekata koji se u ovom trenutku financira sredstvima CEF-a za izradu projektne dokumentacije, a onda se nadamo u sljedećem razdoblju i za ulaganje u samu južnu obalu. Dodatno, i sva ona pristaništa koja se rekonstruiraju, koja se uređuju, svakako da će promijeniti i samu sliku Luke Osijek, a posljedično i generirati neke druge gospodarske aktivnosti na našem području. Predviđeni rok za završetak radova je kraj ove godine – kazala je županica.

Ravnateljica Lučke uprave Osijek Iva Horvat naglasila je kako će izgradnjom terminala Luka Osijek dobiti jednu novu i modernu infrastrukturu koja će biti spremna prihvatiti velike količine rasutih tereta. - Projekt Republike Hrvatske financira se 85 % iz Europskog kohezijskog fonda, 15 % iz državnog proračuna Republike Hrvatske. Ukupna vrijednost projekta je 34 milijuna eura, dok je vrijednost radova približno 25 milijuna eura. Ovdje se gradi novi terminal koji će imati 240 metara okomite obale, dakle Luka Osijek će dobiti 2 nova veza za brodove, kao i svu popratnu infrastrukturu. Dakle, gradi se usipni koš, a u sklopu projekta nabavljamo i opremu, kao što su pretovarne trake i liftovi za rasute terete. Izgradit će se otvorena skladišta, nova trafostanica, novi željeznički kolosijeci, nove kranske staze, dakle kompletna infrastruktura. Ono o čemu ćemo promišljati u budućem razdoblju, u suradnji s resornim ministarstvom, ali i drugim dionicima je osiguravanje bolje plovnosti na rijeci Dravi, da brodovi mogu nesmetano dolaziti u luku iz luke – rekla je Horvat.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=300#sigProId8b125de581

Jačanje suradnje OBŽ i Regije Vinnycje u fokusu susreta županice i zamjenice guvernera Regije Vinnycja

Županica Nataša Tramišak primila je danas (15. rujna 2025. godine) prvu zamjenicu guvernera Regije Vinnycja, Nataliju Zabolotnu sa suradnicima, s kojom je razgovarala o jačanju suradnje između Osječko-baranjske županije i Regije Vinnycje. Sastanku su nazočili i zamjenik županice Goran Ivanović, predsjednik KUBIS-a Antun Blažević te tajnik Županije Ivan Hampovčan.

Do sada se Osječko-baranjska županija uključila u različite oblike pomoći raseljenim osobama iz Ukrajine, a jedan od njih provodi u suradnji s Udrugom za podršku i poticanje zajedništva „Hrvatska pomaže“ na čelu s predsjednicom Đurđom Adlešič organizirajući ljetovanja u Hrvatskoj za djecu poginulih ukrajinskih vojnika.

Županica je tijekom sastanka naglasila kako ostaje otvorena za daljnju suradnju i konkretne oblike pomoći, ali i za razvoj partnerskih odnosa Županije i Regije Vinyncja koje takav odnos njeguju još od 2011. godine. - Poseban naglasak tijekom današnjeg sastanka stavili smo na razmjenu iskustava u području rehabilitacije ratnih veterana, s ciljem pružanja potpore i stručne pomoći u kreiranju učinkovitih modela skrbi za branitelje i stradalnike rata. Razgovarale smo i o nastavku humanitarnih inicijativa, među kojima posebno ističemo organizaciju ljetovanja u Hrvatskoj za djecu poginulih ukrajinskih vojnika, ali i suradnju u području kulture, obrazovanja i gospodarstva, s ciljem poticanja razmjene znanja, iskustava i stvaranja novih razvojnih prilika za obje strane – rekla je županica.

Prva zamjenica guvernera Regije Vinicija, Natalija Zabolotna zahvalila se županici na prijemu i iskazanoj potpori koju Osječko-baranjska županija kontinuirano pruža ukrajinskim građanima, osobito djeci pogođenoj ratnim stradanjima. Naglasila je kako je suradnja između dviju regija važan iskorak prema jačanju međunarodnih odnosa na regionalnoj razini te izrazila nadu u proširenje suradnje i na druga područja, poput obrazovanja i gospodarstva.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=300#sigProId071903ce3f

Jubilarni 25. Dani slavonske šume ponovno privukli mnoštvo posjetitelja

Jubilarno 25. izdanje Dana slavonske šume otvoreno je u subotu (13. rujna 2025. godine) u našičkom parku, a festival je ponovno okupio dosta sudionika, ali i veliki broj posjetitelja. Organizatori manifestacije su Grad Našice, Hrvatske šume – Uprava šuma podružnica Našice i Turistička zajednica Grada Našice. Sve okupljene pozdravili su gradonačelnik Grada Našica Krešimir Kašuba, direktor Sektora za šumarstvo Hrvatskih šuma d.o.o. Krešimir Žagar, županica Nataša Tramišak, dožupan Josip Miletić, izaslanica predsjednika Vlade RH i ravnateljica Uprava šumarstva, lovstva i drvne industrije Renata Ojurović, zastupnik u Europskom parlamentu Karlo Ressler te izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora, saborski zastupnik i načelnik Općine Petrijevci Ivo Zelić koji je Dane i otvorio.

Županica Nataša Tramišak važnost manifestacije Dani slavonske šume za Našice i cijelu županiju. - Dani slavonske šume jedina su tradicionalna manifestacija ovoga kraja i održavaju se u prekrasnom parku u Našicama već 25. put. Iz godine u godinu ova manifestacija sve je dublje ukorijenjena, ne samo među Našičanima i u cijelom našičkom kraju, nego i u cijeloj Osječko – baranjskoj županiji. Možemo biti ponosni što ovakve manifestacije prenose našu tradiciju i ono s čime su ljudi stoljećima vezani. Posebno moramo brinuti i čuvati naše prirodno bogatstvo i resurse, a to su upravo slavonske šume. Našički kraj ima dugu povijest života ljudi u šumi, kao i industrija koje su vezane uz drvo i šumarstvo. Uvjereni smo da će se ta tradicija nastaviti i u budućnosti, uz daljnji razvoj i napredak – kazala je županica.

Gradonačelnik Krešimir Kašuba istaknuo je da nas ova manifestacija podsjeća na dugu tradiciju šumarstva u Slavoniji. - Briga o slavonskim šumama je počela dolaskom obitelji Pejačević u ovaj kraj. Upravo tako i povijest, a mogu reći i ovog događanja, temelji se na gospodarenju šumama, što u našem kraju započinje prije 300 godina. Nalazimo se u njihovu perivoju, mjestu gdje baštinimo našu prirodnu i kulturnu ostavštinu. Naši dvorci i kulturna baština povezani su s našom najvećom i najpoznatijom manifestacijom – Danima slavonske šume, koja se održava 25. put, dok prvi počeci sežu još u 1970. godinu u vrijeme Hrvatskog proljeća. Manifestacija promovira šumarsku struku, zanimanje šumara te prikazuje vještine u obradi drveta, ali danas ujedno okuplja i naše udruge te gospodarski i obrtnički sajam. To je postala nedjeljiva cjelina u kojoj naši obrtnici, udruge i kulturna društva predstavljaju svoj rad i djelovanje. Danas će se predstaviti i HKD Lisinski, a istaknuto mjesto zauzima i naš sport. Mi volimo reći da smo grad udruga, a upravo je Našički sport, posebno RK Nexe, najveći promotor našega grada – i u Republici Hrvatskoj i na europskoj razini. Imamo sreću i s vremenom, tako da ovaj dan provodimo u zajedništvu, druženju, gostoprimstvu i uživanju svih prisutnih – rekao je Kašuba.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=300#sigProIdf085551ad7

U Kopačevu otvoreni 27. Ribarski dani

U Kopačevu su u petak, 12. rujna 2025. godine počeli 27. Ribarski dani, tradicionalna manifestacija koja je odavno prerasla okvire samog mjesta te postala prepoznatljiv simbol Općine Bilje i Osječko-baranjske županije. Trodnevni program počeo je ranije tijekom dana ponudom gastronomskih lovačkih specijaliteta, a u večernjim satima upriličeno je svečano otvorenje i zabavni program, koncert, uz stalnu sajamsku ponudu autohtonih prehrambenih proizvoda, vina, kolača i brojnih drugih izvornih baranjskih proizvoda.

Načelnik Općine Bilje Željko Cickaj naglasio je kako smatra da su Ribarski dani jedna od top tri manifestacije Osječko-baranjske županije, a posebno mu je drago što im ove godine i vrijeme ide na ruku, za razliku od protekle dvije kada je bila kiša. – Ovogodišnji Ribarski dani ponovno će svim našim posjetiteljima pružiti ono najbolje od Baranje, autentične okuse tradicionalnih jela, mirise domaće kuhinje, bogat kulturno-zabavni program i nezaboravnu atmosferu uz obale Drave – rekao je Cickaj.

Ribarske dane posjetila je i županica Nataša Tramišak koja je istaknula kako je ova manifestacija već desetljećima simbol ponosa, zajedništva i očuvanja naše tradicije. - Ovaj jedinstveni događaj ne predstavlja samo slavlje ribarskih običaja Baranje, već i priliku da pokažemo bogatstvo naše kulturne baštine, gostoljubivost naših ljudi i ljepotu krajolika koji nas okružuje. Posebno me raduje vidjeti koliko se trud i predanost lokalne zajednice iz godine u godinu pretvaraju u manifestaciju koja privlači sve više posjetitelja iz cijele Hrvatske, ali i inozemstva. Ribarski dani su dokaz da Baranja ima što ponuditi – od vrhunske gastronomije do topline domaćeg duha – kazala je županica.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=300#sigProIda5f3d84c14

Županica primila veleposlanicu Rumunjske u Republici Hrvatskoj, Nj. E. Danielu-Mihaelu Cămărăşan

Županica Nataša Tramišak primila je danas (12. rujna 2025. godine) veleposlanicu Rumunjske u Republici Hrvatskoj, Nj.E. Danielu-Mihaelu Cămărăşan s kojom je razgovarala o jačanju suradnje između Osječko-baranjske županije i Rumunjske.

- Danas sam imala čast i zadovoljstvo ugostiti veleposlanicu Rumunjske u Republici Hrvatskoj, Nj. E. Danielu-Mihaelu Cămărăşan s kojom smo održali iznimno konstruktivan i srdačan razgovor. Fokus našeg susreta bio je na jačanju međusobne suradnje između Osječko-baranjske županije i Rumunjske, s posebnim naglaskom na povezivanje gospodarstvenika, poticanje gospodarske razmjene te razvijanje suradnje u području obrazovanja i znanosti. Osječko-baranjska županija otvorena je za nova partnerstva i inicijative koje doprinose razvoju našeg gospodarstva, inovacijama i međunarodnoj prepoznatljivosti. Uvjereni smo da postoji niz prilika za zajedničke projekte i povezivanje naših poduzetnika, osobito u sektorima poljoprivrede, prehrambene industrije, IT-a i turizma – kazala je županica.

Veleposlanica Rumunjske u Republici Hrvatskoj, Nj.E. Daniela-Mihaela Cămărăşan zahvalila se županici na prijemu i otvorenosti za suradnju, istaknuvši kako vidi veliki potencijal za jačanje veza između rumunjskih regija i Osječko-baranjske županije u području gospodarstva, obrazovanja i kulture. - Osječko-baranjska županija pokazuje snažan iskorak i razvijenost u području IT industrije, razvoju novih tehnologija, a veseli me i interes za međunarodnu suradnju. Sigurna sam da postoji prostor za  dodatno povezivanje naših gospodarstvenika, obrazovnih institucija i kulturnih inicijativa – rekla je veleposlanica.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=300#sigProIdd6b880a494

Županica istaknula važnost lokalnog poduzetništva na otvorenju 19. Miholjačkog sajma

U Parku Matice Hrvatske u Donjem Miholjcu danas (12. rujna 2025. godine) je otvoren 19. Miholjački sajam, sajam poduzetništva, obrtništva, poljoprivrede i turizma.  Priredba se održava u organizaciji Miholjačkog poduzetničkog centra Lokalne razvojne agencije d.o.o. te u suorganizaciji Turističke zajednice grada Donjeg Miholjca, Udruženja obrtnika Donji Miholjac, tvrtke Doroslov d.o.o. i Poduzetničkog inkubatora OSVIT, a pod glavnim pokroviteljstvom Grada Donjeg Miholjca te pokroviteljstvom Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, Nacionalne mreže ZPP-a. Ovogodišnjem devetnaestom izdanju sajma, uz gradonačelnika Donjeg Miholjca Dražena Trcovića, nazočila je i županica Nataša Tramišak koja je i otvorila sajam.

- Sajam koji okuplja poduzetnike, obrtnike, poljoprivrednike i turističke djelatnike Donjeg Miholjca i Miholjštine ističe važnost ovih grana gospodarstva u našoj županiji. Oko 50-ak izlagača koji se okupljaju u prekrasnom parku zaista govore da u gradu Donjem Miholjcu poduzetništvo itekako ima svoje mjesto, ali i potencijal za daljnji razvoj. Vidimo i da su nam brojke u poduzetništvu i obrtništvu konstantno u porastu, kako na razini cijele županije, tako i u gradu Donjem Miholjcu, u kojem trenutno posluje oko 350 obrtnika. Želimo im dati odavde jasnu poruku da i dalje Osječko-baranjska županija stoji uz njih za sve ono što im bude potrebno da nastave razvijati svoju djelatnost. Imamo dobru mrežu poticaja i subvencija, županijskih, lokalnih, ali i državnih i uvjerena sam da zajedničkim snagama možemo osnaživati njihove djelatnosti i u budućnosti – kazala je županica.

Gradonačelnik Donjeg Miholjca Dražen Trcović naglasio je kako je jako važno da obrtnici i poduzetnici koji žive od rada svojih ruku, imaju gdje prezentirati svoje proizvode. – Grad Donji Miholjac snažno podupire njihov rad koji je temelj razvoja svake zajednice pa tako i naše – rekao je Trcović.

Sajam se održava devetnaestu godinu za redom i okuplja proizvođače i pružatelje usluga od obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava, obrtnika, malih, srednjih i velikih poduzetnika, zadruga, udruga, banaka, osiguravajućih društava i drugih na jednom mjestu. Sajam je i ove godine izložbeno-prodajnog karaktera, a svoje proizvode izlagat će više od 50 izlagača s područja Donjeg Miholjca, Osječko-baranjske županije, Virovitičko-podravske županije i Bjelovarsko-bilogorske županije. Sajam prate kulturno-zabavni i gastronomski sadržaji.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=300#sigProIddf1ac167f3