Vijesti

Županija sa 100.000 eura pomogla obnovu dječjeg vrtića u Čepinu

Osječko-baranjska županija osigurala je 100.000 eura za sufinanciranje projekta energetske obnove Dječjeg vrtića „Zvončić“ u Čepinu, što je samo jedno u nizu sufinanciranja projekata jedinica lokalne samouprave iz ovogodišnjeg županijskog proračuna. Tim povodom, danas (9. listopada 2025. godine) županica Nataša Tramišak posjetila je Općinu Čepin te s načelnikom Draženom Tonkovcem potpisala ugovor o ovoj potpori.

Naime, energetska obnova zgrade dječjeg vrtića bila je izrazito potrebna, a vrijednost investicije dosegnula je čak 1,8 milijuna eura. Nakon zamolbe načelnika Tonkovca, županica Tramišak donijela je odluku o novčanoj potpori kojom se pomaže Općini u realizaciji tog projekta, očuvanju financijske stabilnosti Općine, kao i daljnjem provođenju projekata.

- Čestitam Općini Čepin na ulaganjima u predškolski odgoj i obrazovanje. Kada govorimo o demografskoj obnovi, na prvom mjestu ističemo ulaganja u izgradnju i obnovu vrtića diljem naše županije te - kako smo i najavili - pomažemo i olakšavamo našim jedinicama lokalne samouprave financiranje tih projekata. U ovom slučaju riječ je o energetskoj obnovi i zadovoljstvo mi je što smo danas imali priliku uručiti ugovor u vrijednosti od 100.000 eura Općini Čepin. Prethodno smo potpisali ugovor s Općinom Antunovac za izgradnju dječjeg vrtića u Ivanovcu, a uskoro ćemo potporu dodijeliti i Općini Donja Motičina. To su tri projekta koja su ove godine ušla u proračun Osječko-baranjske županije, a koji su kandidirani među brojnim drugim projektima u jedinicama lokalne samouprave. Tako će Županija podržati projekte lokalnih zajednica ukupne vrijednosti od 1,5 milijuna eura. Naravno, za sljedeću godinu najavljujemo i povećanje ulaganja te izdvajanja iz proračuna za dječje vrtiće jer vidimo da je to i dalje velika potreba. Cilj nam je da sva djeca na području Osječko-baranjske županije imaju osigurano mjesto u vrtićima, a naša je zadaća i misija pomoći općinama da dođu do prostornih kapaciteta koji su im potrebni. Sljedeće godine svakako ćemo planirati sredstva u proračunu te raspisati javni poziv kako bismo sufinanciranjem obuhvatili još veći broj općina - kazala je županica Nataša Tramišak.

Dodala je kako postoji dugogodišnja kvalitetna suradnja između Županije i Općine Čepin te je u partnerstvu realiziran niz projekata. To uključuje i izgradnju školske dvorane, čija je vrijednost veća od 5 milijuna eura, od čega je Županija uložila oko 2 milijuna eura, dok je u energetsku obnovu dviju osnovnih i dviju područnih škola uloženo oko 1,5 milijuna eura. - Nastavit ćemo pratiti sve projekte Općine Čepin koji su potrebni za poboljšanje kvalitete života stanovnika - poručila je županica.

Načelnik Općine Čepin Dražen Tonkovac zahvalio je Županiji na pomoći i potpori općinskim projektima. Istaknuo je da ukupna vrijednost projekta energetske obnove Dječjeg vrtića iznosi oko 1,8 milijuna eura, od čega je pola milijuna eura osigurano iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti (NPOO), a 100.000 eura odobrila je Županija. Općina je osigurala preostalih 1,2 milijuna eura.

Inače, u tijeku je i izgradnja novog vrtića, kapaciteta za skoro 400 djece, a kojim će se svi predškolci Čepina umjesto na sadašnje tri biti na jednoj lokaciji.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=270#sigProId445ad69cf4

Stožer CZ OBŽ o ASK-u i pokaznoj vježbi civilne zaštite

Danas (9. listopada 2025. godine) održana je sjednica Stožera civilne zaštite Osječko-baranjske županije na kojoj je razmatrano aktualno stanje u vezi s afričkom svinjskom kugom te pripreme za pokaznu vježbu operativnih snaga civilne zaštite pod nazivom „Aljmaš 2025“.

Nakon podnesenog izvješća i rasprave o aktualnom stanju zaključeno je kako se biosigurnosna situacija vezana uz ASK poboljšava. Istaknuto je da je situacija bolja nego prilikom prve pojave ASK-a na području Slavonije 2023. godine, a sve mjere Ministarstva poljoprivrede i Državnog inspektorata provode se prvenstveno radi zaštite proizvođača i očuvanja fonda svinja.

Osječko-baranjska županija naravno sudjeluje u svim aktivnostima jer je riječ o strateškoj djelatnosti i problemu koji traži najveće angažiranje svih dionika. Naime, na području Osječko-baranjske županije odvija se čak 33 posto ukupne hrvatske proizvodnje svinja, a trenutačni kapacitet iznosi oko 280.000 svinja, pa je i stoga izuzetno važno dosljedno provođenje svih mjera. U tom cilju nastavljaju se aktivnosti Županije i nadležnih službi i na pružanju pomoći i edukaciji uzgajivača, kao i informiranju šire javnosti o važnosti mjera zaštite i sprječavanja širenja virusa i bolesti.

Članovi Stožera razmatrali su i pripreme za pokaznu vježbu operativnih snaga sustava civilne zaštite Osječko-baranjske županije, koja će se održati pod nazivom „Aljmaš 2025.“ Riječ je o redovitoj godišnjoj aktivnosti kojom se, u cilju očuvanja sigurnosti, zdravlja i zaštite građana, provjerava osposobljenost, opremljenost i spremnost jedinica civilne zaštite Osječko-baranjske županije, kao i koordinacija nadležnih službi u izvanrednim situacijama i događajima.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=270#sigProId58b7c3ce82

Edukacija obveznika o sukobu interesa i podnošenju imovinskih kartica

U organizaciji Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa danas (8. listopada 2025. godine) u Osijeku je održana edukacija namijenjena obveznicima s područja Osječko-baranjske županije o pitanjima sprječavanja sukoba interesa te podnošenja i ažuriranja imovinskih kartica. Cilj edukacije bio je unaprijediti razumijevanje zakonskih obveza i odgovornosti dužnosnika, kao i pravilno tumačenje i primjenu odredbi Zakona o sprječavanju sukoba interesa.

Sudionicima su predstavljene smjernice za točno i pravodobno podnošenje imovinskih kartica te najčešće pogreške koje se pritom javljaju. Predstavnici Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa upoznali su prisutne s praksom Povjerenstva, primjerima iz stvarnih slučajeva te načinima kako pravovremeno prepoznati i izbjeći situacije mogućeg sukoba interesa. Edukacija je bila prilika i za otvoreni dijalog te postavljanje konkretnih pitanja vezanih uz primjenu zakonskih odredbi u svakodnevnom radu dužnosnika i službenika.

Sudionike edukacije pozdravio je zamjenik županice Osječko-baranjske županije Goran Ivanović. - Važno je kontinuirano educirati nositelje javnih dužnosti kako bi se osigurala transparentnost i zakonitost njihova djelovanja. Osječko-baranjska županija podupire sve aktivnosti koje doprinose jačanju integriteta javne uprave i povjerenja građana u institucije - poručio je zamjenik županice Goran Ivanović.

Edukacija je dio redovitih aktivnosti Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa, koje ih provodi diljem Hrvatske s ciljem informiranja, savjetovanja i jačanja svijesti o sprječavanju sukoba interesa među javnim dužnosnicima.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=270#sigProId311884f7ea

U Osijeku otvorena 9. međunarodna konferencija o kibernetičkoj sigurnosti

Deveta međunarodna konferencija o kibernetičkoj sigurnosti – CSC 25, otvorena je danas (8. listopada 2025. godine), u Kulturnom centru Osijek, a tijekom tri dana okupit će domaće i strane stručnjake iz IT industrije, akademske zajednice i javnog sektora. Cilj konferencije je razmjena znanja i iskustava o najnovijim trendovima, prijetnjama i rješenjima u svijetu kibernetičke sigurnosti, s posebnim naglaskom na zaštitu najranjivijih skupina i razvoj sigurnog digitalnog okruženja. Uz ostale uvažene goste otvorenju konferencije nazočili su zamjenik županice Josip Miletić i zamjenik gradonačelnika Grada Osijeka Dragan Vulin.

- Sigurnost na internetu više nije povremena tema, nego dio svakodnevnog života. Provale u sustave, krađa i zlouporaba podataka događaju se često, a prevencija mora biti obaveza svih – od građana do poslodavaca - kazao je zamjenik županice Miletić, upozorivši da kibernetički napadi dolaze bez najave i da stalna budnost mora postati pravilo.

Zamjenik gradonačelnika Osijeka Dragan Vulin istaknuo je važnost teme kibernetičke sigurnosti u svim segmentima života i poslovanja. - Današnji svijet ne traži dodatna objašnjenja koliko je ova sigurnost bitna – od zaštite na internetu do obrane država, institucija i poduzeća - rekao je zamjenik gradonačelnika Vulin te dodao kako Grad Osijek dosad nije bio žrtva kibernetičkih napada, no aktivno radi na primjeni najviših standarda zaštite. Najavio je i novu gradsku mobilnu i web aplikaciju, koja će biti dostupna na iOS i Android platformama, a razvija se uz stroge sigurnosne protokole.

Poseban dio konferencije posvećen je zaštiti djece u digitalnom okruženju, a o tome je govorio Tomislav Ramljak, voditelj Centra za nestalu i zlostavljanu djecu. Istaknuo je zabrinjavajući porast kaznenih djela iskorištavanja djece za pornografiju – u posljednjih šest godina broj slučajeva povećan je za 283 posto, a samo prošle godine zabilježeno ih je više od dvadeset. Ramljak je upozorio da se granica između stvarnog i virtualnog nasilja gotovo izbrisala te da se mora ulagati u društvenu odgovornost i razvoj sigurnijeg interneta. - Odrasli su stvorili digitalnu džunglu i pustili djecu unutra. Vrijeme je da ih počnemo štititi - rekao je.

CSC 25 u Osijeku daje priliku institucijama, tvrtkama i udrugama da na jednom mjestu analiziraju prijetnje i dogovore zajedničke korake za jačanje kibernetičke sigurnosti. Poruka organizatora i sudionika je jasna – digitalna zaštita mora postati trajni prioritet, kako bi se sigurnost građana očuvala i u virtualnom i u stvarnom prostoru.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=270#sigProIdc2fb39e624

EFOS Business Forum: „Poduzetnici u dijalogu – učenje i rast kroz mentorstvo“

U organizaciji Ekonomskog fakulteta u Osijeku danas, 7. listopada 2025. godine, održan je 3. EFOS Business Forum s krovnom temom „Poduzetnici u dijalogu - učenje i rast kroz mentorstvo“. Forum predstavlja platformu ovog Fakulteta za povezivanje akademske zajednice, gospodarstva i javnog sektora kroz tematski fokusirane programe i dijalog. Ove je godine organiziran u suradnji sa SENTOR-om - Klubom poduzetnika seniora i CEPOR-om, Centrom za politiku razvoja malih i srednjih poduzeća i poduzetništva, te je okupio iskusne poduzetnike, mentore i predstavnike poslovne zajednice s ciljem dijeljenja praksi mentorske podrške i pravodobnog planiranja strateških odluka.

Program današnjeg EFOS Business Foruma sastojao se od uvodnog predstavljanja SENTOR-a i modela mentorske podrške te dviju panel-rasprava: „Mentorstvo u poslovnom svijetu: dvosmjeran proces u kojem obje strane profitiraju“, u kojoj su sudjelovali Manuela Šola (Komunikacijski laboratorij), Ferdo Kraljević (Ferivi), Ivica Vuletić (Knjižara Nova / SENTOR) i Igor Meleš (SENTOR), te Panela 2 - „Poduzetnički EXIT: Kako odabrati najbolji put?“, u kojem su sudjelovali Marko Pipunić (Žito Grupa), Ante Mandić (Insig2 / SENTOR) i Blaženka Urbanke (HSM / SENTOR).

Sudionike EFOS Business Foruma, među kojima su bili i studenti, pozdravile su županica Osječko-baranjske županije Nataša Tramišak i dekanica EFOS-a prof. dr. sc. Sunčica Oberman Peterka.

- Ponosni smo na Ekonomskom fakultetu što smo postali prepoznatljivi studentima, poslovnoj zajednici i cijelom okruženju jer smo svjesni i treće misije koju ima svaka visokoškolska institucija. Dakle, osim obrazovanja i znanosti, što su naše temeljne djelatnosti, treća misija odnosi se na suradnju s okruženjem, a upravo ona čini i naše druge aktivnosti relevantnijima i aktualnijima. Tako pomažemo studentima da postanu zapošljiviji i konkurentniji. Zapravo, želimo postati - i nadamo se da smo blizu tome - mjesto na kojem poslovna zajednica dolazi po odgovore te gdje zajedno rješavamo probleme i doprinosimo razvoju sredine u kojoj živimo i djelujemo - kazala je dekanica EFOS-a prof. dr. sc. Sunčica Oberman Peterka.

Naglasila je kako je 3. EFOS Business Forum jedna od aktivnosti namijenjenih poslovnoj zajednici, ali i studentima. - Prvi Forum bio je posvećen održivom gospodarstvu, drugi umjetnoj inteligenciji, a danas govorimo o mentorstvu u poduzetništvu. Ova tema izuzetno je važna i nama, jer i put u znanost asistenta započinje uz kvalitetno mentorstvo, a put studenata ka završetku fakulteta kreće uz mentoriranje završnih i diplomskih radova. Tako je i u poduzetništvu, gdje je izuzetno važna uloga mentora, odnosno osobe koja mladog poduzetnika vodi kroz izazove ili ga jednostavno samo sasluša - dodala je dekanica.

- Zadovoljstvo mi je sudjelovati na forumu Ekonomskog fakulteta u Osijeku, koji se iz godine u godinu razvija s temama sve većeg značaja. Ove godine posebno ističemo program seniora, odnosno lidera u poduzetništvu, koji će - vjerujem - kroz intenzivne i zanimljive panel-rasprave prenijeti svoja iskustva prvenstveno mladim liderima, poduzetnicima i studentima - rekla je županica Nataša Tramišak.

Istaknula je kako se poduzetništvo u Osječko-baranjskoj županiji intenzivno razvija i raste u posljednjih deset godina, što potvrđuju i statistički podaci. - Trenutno imamo 6.803 poduzetnika, a vjerujemo da će podaci na kraju 2025. godine biti još bolji. Imamo više od 97.000 zaposlenih, što predstavlja rekordnu zaposlenost na našem području. Najvažnije gospodarske grane i dalje su industrija i poljoprivreda, a u njima vidimo pozitivne trendove – iz godine u godinu raste dobit poduzetnika. Prošle godine poduzetnici su ostvarili dobit u iznosu od 5,7 milijardi eura, uz rast od 5,9 %, a prema trendovima iz prvih mjeseci 2025. godine, taj će se trend nastaviti i ove godine, pa očekujemo još pozitivnije rezultate - kazala je.

- Svim mladima i svim studentima Ekonomskog fakulteta u Osijeku želim poručiti da itekako imaju priliku razvijati svoje vještine, pokazati svoje znanje i pokrenuti vlastite poslovne pothvate upravo u Osječko-baranjskoj županiji, koja će im, kroz svoj program potpore poduzetnicima, sigurno biti snažna ruka podrške - poručila je županica Tramišak.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=270#sigProIdef55215616

Svečano obilježen završetak izgradnje i početak rada u novoj zgradi I. gimnazije Osijek

Izgradnja nove zgrade I. gimnazije Osijek na lokaciji u Osijeku završena je početkom ljeta, potom moderno opremljena kako bi prvog dana nove školske godine u njoj počela nastava. Povodom uspješnog završetka jedne od najznačajnijih investicija na području Osječko-baranjske županije, osobito u obrazovanju, ukupne vrijednosti 16,3 milijuna eura - od čega je 11 milijuna uložila Osječko-baranjska županija - danas (6. listopada 2025. godine) održana je prigodna svečanost u nastavno-sportskoj dvorani nove škole.

- Danas je veliki dan, svečanost otvorenja nove zgrade I. gimnazije u Osijeku koju obilježavamo uz prisustvo predsjednika Vlade RH Andreja Plenkovića i ministra obrane te potpredsjednika Vlade Ivana Anušića, koji je kao tadašnji župan Osječko-baranjske županije pokrenuo projekt izgradnje. Učenici pohađaju nastavu u novoj zgradi od prvog dana nove nastavne godine, njih ukupno 584, što je najveći broj učenika u povijesti škole. Uvjerena sam da će im nova, suvremena infrastruktura osigurati kvalitetne uvjete za rad, još bolje učenje i izvrsne rezultate. I. gimnazija je od ove godine i Nacionalni centar za povijest, Centar izvrsnosti, što potvrđuje visoku razinu kvalitete nastavnog programa. Učenicima i profesorima čestitam na novom objektu i želim još bolje rezultate te ugodan boravak u školi - izjavila je županica Nataša Tramišak uoči svečanosti.

Svečanosti su nazočili predsjednik Vlade RH Andrej Plenković, potpredsjednici Vlade i ministri Ivan Anušić, Oleg Butković i David Vlajčić, državni tajnik u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i mladih Stipo Mamić, rektor Sveučilišta J. J. Strossmayera Drago Šubarić, županica Nataša Tramišak, gradonačelnik Grada Osijeka Ivan Radić, državni tajnik u Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova EU Domagoj Mikulić, saborski zastupnici Ivo Zelić i Stipan Šašlin, gradonačelnici gradova i načelnici općina s područja OBŽ, pročelnici upravnih odjela, ravnatelji i direktori institucija i tvrtki OBŽ te drugi gosti - naravno, uz ravnatelja I. gimnazije Ivana Čelebića, sadašnje i bivše zaposlenike te učenike škole.

Sve nazočne pozdravio je ravnatelj Ivan Čelebić. Podsjetio je da je Gimnazija od osnutka 1992. godine djelovala u Županijskoj ulici, u središtu grada, ali sa samo 14 učionica i bez sportske dvorane. Danas nova zgrada ima 17 učionica, od kojih su tri specijalizirane za nastavu kemije, biologije i fizike te, naravno, prekrasnu sportsku dvoranu u kojoj je održana današnja svečanost.

- Neto površina zgrade iznosi oko 7.000 četvornih metara, učionice su opremljene prema najvišim standardima i omogućuju izvođenje nastave na najsuvremeniji način. Zahvaljujem svima koji su sudjelovali u planiranju i realizaciji projekta, posebno gospodinu Ivanu Anušiću, koji je tada bio župan i idejni začetnik projekta. Zahvaljujem i županu Mati Lukiću i županici Nataši Tramišak, koji su nastavili izgradnju i uložili napore da se projekt završi u roku. Hvala i Gradu Osijeku te gradonačelniku Ivanu Radiću na ustupljenom zemljištu, kao i predsjedniku Vlade Andreju Plenkoviću i Vladi RH na podršci, te pročelnicama Mirandi Glavaš-Kul i Gabrijeli Ćurković - rekao je ravnatelj i naglasio:

- I. gimnazija nije samo zgrada. Školu čine svi njezini zaposlenici, a profesori su, zajedno s učenicima, naša najveća snaga. Svjesni smo ulaganja, prezadovoljni smo novim uvjetima i na tome smo zahvalni. No snaga škole oduvijek su bili ljudi - nastavnici, učenici, tehničko osoblje, stručne službe i svi ostali. Svjesni smo odgovornosti i privilegije koju imamo s ovim kapitalnim zdanjem te ćemo i dalje nastojati opravdati povjerenje. Nastavit ćemo poticati učenike na rad, učenje i izvrsnost te ih odgajati u čestite ljude koji će graditi bolju budućnost i ostati u ovom gradu - poručio je ravnatelj.

Potpredsjednik Vlade i ministar obrane Ivan Anušić podsjetio je da je još u svom mandatu župana odlučeno da se hitno krene s izgradnjom nove škole, o čemu se govorilo desetljećima. Taj veliki projekt sada je uspješno dovršen.

- Svima koji su sudjelovali u projektu zahvaljujem na velikom naporu, značajnim sredstvima i svemu što smo zajednički učinili kako bismo danas imali ovu modernu i prekrasnu školu. Ponosan sam na ovaj i brojne druge projekte koje smo ostvarili u sinergiji Županije, Grada i Vlade. U posljednjih desetak godina puno se pozitivnog dogodilo u Osječko-baranjskoj županiji - od Koridora Vc, preko I. gimnazije, do najvećeg projekta koji pripremamo - novog Kliničkog bolničkog centra Osijek - rekao je Anušić.

- Veliki mi je ponos danas biti ovdje kao županica i zahvaliti svima koji su sudjelovali u pripremi i izgradnji nove zgrade I. gimnazije - djelatnicima županijskih upravnih odjela, Gradu Osijeku, tadašnjem županu Ivanu Anušiću, koji je imao viziju i hrabrost krenuti u ovu veliku investiciju. Projekt je uspješno realiziran zahvaljujući podršci Ministarstva znanosti i Vlade RH. Ovo je najsuvremenija srednja škola u Osijeku, a zasigurno i jedna od najmodernijih na istoku Hrvatske. Time smo osigurali kvalitetne infrastrukturne uvjete za obrazovanje naših učenika, uz izvrsne profesore koji su obrazovali i nas prije 25 godina. Uvjereno tvrdim da se taj kontinuitet izvrsnosti nastavlja i dalje. Škola ima sjajnu budućnost i generacije učenika ovdje će stasati u uspješne ljude - rekla je županica Tramišak.

Naglasila je kako se ulaganja u Osječko-baranjskoj županiji, osobito uz podršku Vlade RH, mjere u stotinama milijuna, vjerojatno i milijardu eura u posljednjih 9-10 godina, što pokazuje koliko se vizure grada i županije mijenjaju na bolje.

- Jedna od najvažnijih investicija upravo su ulaganja u djecu i mlade, u obrazovanje i znanost. S mandatom župana gospodina Anušića započeo je velik val energetskih obnova naših osnovnih škola. Uspješno su obnovljena čak 54 različita javna objekta, od čega 41 škola. Nakon toga pristupilo se ulaganju u izgradnju Srednje škole u Donjem Miholjcu i I. gimnazije u Osijeku, a ulaganja nastavljamo i dalje - kroz dogradnju i dodatna ulaganja kako bismo uveli jednosmjensku nastavu. Kada sve to zbrojimo, možemo reći da će u jednom desetljeću ulaganja same Osječko-baranjske županije, uz značajnu potporu i financiranje Vlade RH, doseći gotovo 150 milijuna eura. To potvrđuje koliko veliku važnost pridajemo obrazovanju djece i mladih - poručila je županica Tramišak.

Gradonačelnik Grada Osijeka Ivan Radić čestitao je županici Nataši Tramišak, Osječko-baranjskoj županiji i svima - kako je rekao - koji su bili uključeni u projekt škole koja već desetljećima podiže kvalitetu srednjoškolskog obrazovanja u Osijeku i Županiji. - Ovaj lijep, novi i moderan prostor nikoga ne ostavlja ravnodušnim i doprinijet će još boljoj kvaliteti srednjoškolskog obrazovanja u Osijeku i Osječko-baranjskoj županiji. Grad Osijek sudjelovao je u projektu, bili smo ponosni partner i drago nam je što je tako. No, za nas tu nema stajanja - kazao je gradonačelnik te najavio gradnju nove osnovne škole u Retfali, izgradnju 13 školskih sportskih dvorana, 5 vrtića i nadogradnju 5 osnovnih škola. Riječ je o investiciji vrijednoj oko 40 milijuna eura, što je najveće ulaganje u osnovno školstvo na području Grada Osijeka od osamostaljenja Hrvatske.

Dodao je i da je Grad povećao izdvajanja za predškolski odgoj na 19 milijuna eura, no da se ne ulaže samo u infrastrukturu, već i u sadržaj - sufinancira se produženi boravak, nagrađuju se najbolji učenici, nastavnici i mentori, osiguravaju se pomoćnici u nastavi te brojni drugi programi. Najavio je i pilot-projekt izgradnje školske kuhinje kapaciteta 15.000 obroka dnevno, odnosno centralne kuhinje čime bi sve osječke osnovne škole i vrtići imali jednako kvalitetan i zdrav obrok.

Predsjednik Vlade Andrej Plenković istaknuo je kako će učenici I. gimnazije sada imati odlične uvjete te da je ova investicija dio velikih ulaganja u obrazovni sustav, što je jedan od temeljnih prioriteta za budućnost i mlade u Hrvatskoj. Dodao je da obrazovanje nije jedino područje ulaganja - u sklopu projekta Slavonija, Baranja i Srijem, od 2016. godine u pet slavonskih županija investirano je oko četiri milijarde eura.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=270#sigProIdc1bb68572c

Prije svečanosti u I. gimnaziji, premijer Andrej Plenković u pratnji potpredsjednika Vlade i ministara Ivana Anušića, Olega Butkovića i Davida Vlajčića posjetio je sjedište Osječko-baranjske županije u Osijeku, gdje se sastao sa županicom Natašom Tramišak, gradonačelnikom Osijeka Ivanom Radićem i njihovim suradnicima.

Središnja tema sastanka bile su aktualnosti u projektu izgradnje novog Kliničkog bolničkog centra u Osijeku. Naime, prije nekoliko dana KBC-u je uručena odluka Vlade o darovanju zemljišta za izgradnju nove zgrade, pa se sada razgovaralo o daljnjim koracima, osobito o odluci Vlade o financiranju samog projekta.

Zaključeno je kako će se nastaviti s preciznim planiranjem financijskih sredstava, pri čemu se razmatra i mogućnost da novi KBC - uz civilnu namjenu - ima i vojnu funkciju, odnosno kapacitete za potrebe NATO saveza. Time bi se ostvario dodatni korak prema što žurnijem financiranju i izgradnji projekta vrijednog više od 800 milijuna eura.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=270#sigProId240c8d4a74