Vijesti

Završeno svih 88,6 km hrvatskog dijela Koridora Vc

Završetak izgradnje hrvatskog dijela Koridora Vc, autoceste A5, dionice ukupne dužine 88,6 kilometara, obilježen je danas (6. listopada 2025. godine) prigodnom svečanosti koju su predstavnici Hrvatskih autocesta d.o.o. i Ministarstva mora, prometa i infrastrukture organizirali na novoizgrađenoj prometnici, neposredno uz granicu Hrvatske i Mađarske. Svečanosti su nazočili predsjednik Vlade RH Andrej Plenković, potpredsjednici Vlade i ministri Ivan Anušić, Oleg Butković i David Vlajčić, predsjednik Uprave Hrvatskih autocesta Boris Huzjan, županica Osječko-baranjske županije Nataša Tramišak, gradonačelnik Grada Osijeka Ivan Radić i drugi uzvanici.

- Jako mi je drago da danas puštamo u promet posljednjih 5 km autoceste A5 kao dio europskog Koridora Vc. Za ovu dionicu smo prije dvije godine potpisali ugovor u vrijednosti od 45,8 milijuna eura i danas je i tih 5 km gotovo. Spajanjem na mrežu Mađarskih autocesta, dionica A5 bit će kroz Hrvatsku ukupne duljine 88,6 km, odnosno od mosta Svilaj do granice s Mađarskom. Republika Hrvatska je u Koridor Vc uložila više od 875 milijuna eura, a u autocestu A5 više od 815 milijuna eura. Vlada Republike Hrvatske je od 2018. godine do danas uložila u autocestu A5 više od 160 milijuna eura - rekao je predsjednik Uprave Hrvatskih autocesta Boris Huzjan, te zahvalio svim sudionicima u projektu i svima poželio sigurno i ugodno putovanje mrežom Hrvatskih autocesta.

Nazočnima su se potom obratili potpredsjednik Vlade RH i ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković, ministar graditeljstva i prometa Mađarske János Lázár te Andrej Plenković, predsjednik Vlade Republike Hrvatske.

Premijer Plenković naglasio je kako je njegov današnji boravak u Osječko-baranjskoj županiji bio sadržajan i bogat važnim događajima za cijelu županiju, kao i za cijelu Slavoniju, Baranju i Srijem. Zahvalio je ministrima Olegu Butkoviću i Ivanu Anušiću te županici Nataši Tramišak na - kako je rekao - podršci velikom projektu koji je zaokružio hrvatski dio Koridora Vc. Zahvalio je i izvođaču radova, tvrtki Osijek-Koteks, Borisu Huzjanu i cijelom timu Hrvatskih autocesta koji su predano radili kako bi se završio i ovaj veliki cestovni infrastrukturni projekt. - Nadamo se da će i preostalih 200 km, koji su na teritoriju Bosne i Hercegovine, biti izgrađeni u sljedećim godinama i time ćemo povezati Ploče s Osijekom, a onda i prema Budimpešti - kazao je Plenković.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=276#sigProId53d012e2bb

Predsjednik Vlade Andrej Plenković, u pratnji ministara i suradnika, danas je u prostorijama Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu također održao radni sastanak s predstavnicima Državnog inspektorata, Ministarstva poljoprivrede i Hrvatskog veterinarskog instituta. Razmatrali su aktualno stanje u vezi s pojavom virusa afričke svinjske kuge, koji je po drugi put pogodio ovo područje Slavonije i Baranje.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=276#sigProId0f86fc933f

U sjedištu Demokratske zajednice Mađara Hrvatske u Belom Manastiru premijer se sastao s predstavnicima mađarske manjine, odnosno sa saborskim zastupnikom i predsjednikom DZMH-a Robertom Jankovicsem i članovima Izvršnog predsjedništva ove stranke.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=276#sigProId284a1bbb57

Rano otkrivanje raka dojke povećava mogućnost izlječenja i do 90%

U organizaciji Mammae Osijek - Kluba žena liječenih od raka dojke, Gradske lige protiv raka Osijek i Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Osječko-baranjske županije, danas (4. listopada 2025. godine) na Trgu Ante Starčevića u Osijeku prigodnim je programom obilježen Dan ružičaste vrpce i Nacionalni dan hodanja. Organizatorima i sudionicima manifestacije pridružila se i županica Nataša Tramišak, čime je dodatno izrazila potporu obilježavanju ovih događaja, a osobito aktivnostima usmjerenima na podizanje svijesti o važnosti ranog otkrivanja raka dojke - najčešćeg oblika raka među ženama i jednog od vodećih uzroka smrtnosti - te promicanju tjelesne aktivnosti kao jednostavnog, ali učinkovitog načina očuvanja zdravlja.

- Obilježavanje Dana ružičaste vrpce i ciljeve manifestacije podržavamo i ovom javnom akcijom na osječkom glavnom trgu. Podršku dajemo i Udruzi Mammae, kao i Nastavnom zavodu za javno zdravstvo Osječko-baranjske županije, kako bismo edukacijom potaknuli sve žene da prevencijom spriječe nastanak raka dojke, ali i da djeluju u fazama kada je to najpotrebnije, a to je rano otkrivanje. Svi znamo da rano otkrivanje bilo koje vrste raka, a osobito raka dojke, može olakšati liječenje i dovesti do potpunog ozdravljenja. Stoga dajem veliku podršku ovakvim javnozdravstvenim akcijama kako bismo tim putem informirali, educirali i poslali jasnu poruku svima da brinu o svome zdravlju - poručila je županica Nataša Tramišak.

U ovogodišnjem obilježavanju Dana ružičaste vrpce i Nacionalnog dana hodanja, uz organizatore manifestacije, sudjeluju i Klinički bolnički centar Osijek, Patronažna služba Doma zdravlja OBŽ, Medicinska škola Osijek, ILCO-Osijek, Izviđački klub „Javor“ Osijek, Udruga žena oboljelih od karcinoma jajnika "JA KA" Osijek, HULL - Podružnica Osijek, uz potporu medija, zainteresiranih građana, te osobito Osječko-baranjske županije i Grada Osijeka.

Dan ružičaste vrpce tradicionalno se obilježava prve subote u listopadu. Sve je počelo prije tri desetljeća, kada je u SAD-u akciju pokrenula neprofitna humanitarna udruga za borbu protiv raka dojke, nazvana po svom simbolu - Ružičasta vrpca. Danas ovaj humanitarni projekt uključuje više od 30 zemalja svijeta sa zajedničkim ciljem - upozoriti na važnost ranog otkrivanja raka dojke i povećati broj izlječenja. Mjesec listopad stoga je u cijelom svijetu posvećen podizanju svijesti o važnosti brige za zdravlje dojki te ranom otkrivanju i liječenju raka dojke.

Organizatori pozivaju žene, kao i muškarce - koji također nisu pošteđeni od raka dojke - da im se pridruže na Danu ružičaste vrpce, educiraju se o važnosti prevencije ove bolesti, te darivanjem ružičaste vrpce svojim najmilijima potaknu ih na redovite samopreglede i važnost odaziva na preventivne preglede u okviru Nacionalnog programa ranog otkrivanja raka dojke. Istodobno, žele sugrađanima približiti važnost i protektivni učinak hodanja kao tjelesne aktivnosti dostupne i provedive ljudima svih dobnih skupina, uključujući i one koji se nikada nisu bavili nekom tjelesnom aktivnošću, a koja je prepoznata kao važan čimbenik u prevenciji bolesti koje su posljedica suvremenog „sjedilačkog“ načina života.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=276#sigProId1819395cfd

Obilježena 34. obljetnica osnivanja Samostalnog zrakoplovnog voda Osijek

Povodom obilježavanja 34. obljetnice osnivanja Samostalnog zrakoplovnog voda Osijek danas (4. listopada 2025. godine) kod spomen-obilježja An-2 i Krila na ulazu u Sportsku zračnu luku Osijek-Čepin položeni su vijenci i zapaljene svijeće u počast poginulim hrvatskim zrakoplovcima - pilotima i padobrancima iz ove postrojbe u Domovinskom ratu. Samostalni zrakoplovni vod Osijek činilo je nekoliko malih sportskih zrakoplova i velikih poljoprivrednih aviona Antonov, kroz njega je prošlo 50-ak ljudi, a izvršeno je 186 letova od čega 36 borbenih, o odlikovali su se neviđenom hrabrosti i domišljatosti u najtežim trenucima Domovinskog rata, osobito pri pružanju pomoći opkoljenom Vukovaru.

Počast poginulim zrakoplovcima iskazali su njihovi suborci i članovi obitelji, županica Osječko-baranjske županije Nataša Tramišak u svojstvu izaslanika predsjednika vlade RH Andreja Plenkovića, zamjenik gradonačelnika Grada Osijeka Dragan Vulin, izaslanstva Ministarstva obrane i drugi.

- Ulazimo u razdoblje kada se svake godine redovito prisjećamo dana iz Domovinskog rata, tužnih obljetnica i svega što je vodilo našoj pobjedi u Domovinskom ratu protiv velikosrpske agresije. Danas smo se okupili kako bi obilježili 34. obljetnicu osnutka Samostalnog zrakoplovnog voda Osijek, ponosni na četiri hrabra čovjeka koja su u počecima, kada Hrvatska nije imala ratno zrakoplovstvo dali svoje znanje i sve što su imali na raspolaganju kako bi se uključili u obranu Hrvatske. Nakon njihove smrti došlo do ustroja Hrvatskog ratnog zrakoplovstva, a danas su naše oružane snage među najbolje pripremljenima za obranu i sigurnost Republike Hrvatske - poručila je županica Nataša Tramišak.

Zamjenik osječkog gradonačelnika Dragan Vulin podsjetio je na iznimnu hrabrost i domoljublje pedesetak pripadnika Zrakoplovnog voda koji su se uključili u prve humanitarne i borbene operacije početkom rata. - Okupili smo se kako bismo obilježili obljetnicu osnutka zapravo prvih krila Domovinskog rata. Ti su ljudi pokazali neizmjernu hrabrost, nesebičnost i požrtvovnost, a četvorica su, nažalost, položila svoje živote za slobodu Hrvatske. Vjerujem da će se jednog dana snimiti film o njihovoj priči jer ona to doista zaslužuje - rekao je Vulin te dodao da cijela Hrvatska ima razloga biti ponosna na njih.

Predsjednik Aerokluba Osijek i pripadnik ove ponosne ratne postrojbe Zlatko Tot prisjetio se početaka Samostalnog zrakoplovnog voda i prvih akcija iz 1991. godine. - Uspomene su žive, a sjećanja na poginule suborce nikada ne gasnu. Sve je počelo skromno, s izviđanjima i humanitarnim letovima koji su kasnije prerasli u borbene zadatke. Prebacivali smo zrakoplove iz Varaždina, izvodili borbena djelovanja, bacali bombe i pomagali Vukovaru. Od tri zrakoplova koja su tada sudjelovala, preživio je samo ovaj iza mene. Četvorica naših suboraca su poginula, ali njihov duh i žrtva i danas nas vode - rekao je Tot.

* 2. prosinca 1991. godine iznad Otoka kraj Vinkovaca neprijateljska raketa pogodila je avion An-2. Tom su prilikom poginuli osnivač voda Marko Živković, pilot Mirko Vukušić te padobranci Ante Plazibat i Rade Griva. Njihova žrtva trajno je upisana u temelje hrvatske slobode.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=276#sigProId7af510d45f

Fakultet za odgojne i obrazovne znanosti proslavio svoj Dan

Zamjenik županice Josip Miletić nazočio je danas (3. listopada 2025. godine) svečanosti obilježavanja Dana Fakulteta odgojnih i obrazovnih znanosti Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku. Osnivanjem Učiteljske škole u Osijeku 1893. godine započinje sustavno institucionalno školovanje učitelja i razvoj prosvjete u Osijeku i Slavoniji, a danas Fakultet za odgojne i obrazovne djelatnosti čini jezgru osposobljavanja učitelja i odgojitelja kroz različite programe integriranih, prijediplomskih, diplomskih, specijalističkih i doktorskih studija, ali i osposobljavanja svih onih koji sudjeluju u odgojno-obrazovnoj djelatnosti kroz programe cjeloživotnoga obrazovanja i usavršavanja.

Uz čestitku dekanici, upravi, svim zaposlenicima i studentima Dan fakulteta, zamjenik županice je istaknuo kako Fakultet za odgojne i obrazovne znanosti ima važnu ulogu u našem društvu. – FOOZOS nije samo mjesto akademskog rasta, već i zajednica u kojoj se oblikuju budući odgojitelji, učitelji i pedagozi – ljudi koji izravno utječu na razvoj djece, mladih i cijelog društva. U vremenu brzih promjena i globalnih izazova, uloga odgoja i obrazovanja postaje važnija no ikada. Fakultet odgojnih i obrazovnih znanosti svojim radom doprinosi stvaranju odgovornih, kompetentnih i empatičnih stručnjaka, spremnih graditi pravednije i uključivije društvo – kazao je Miletić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=276#sigProIde2bbe8b56c

Jubilarni 5. AgroRocks okupio više od 600 sudionika u GC-u OBŽ

Peto, jubilarno izdanje AgroRocks-a otvoreno je danas (3. listopada 2025. godine) u Osijeku, u Gospodarskom centru Osječko-baranjske županije. Okupio je više od 600 sudionika, a uz državnog tajnika u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i ribarstva Tugomira Majdaka, organizatora Vedrana Stapića iz Agrokluba, potpredsjednika Hrvatske gospodarske komore Dragana Kovačevića i ostale uzvanike otvorenju je nazočio i zamjenik županice Goran Ivanović.

Govoreći o važnosti poljoprivredne proizvodnje u Osječko-baranjskoj županiji, dožupan Ivanović naglasio je kako ova regija predstavlja srce hrvatske poljoprivrede. - Bez novih tehnoloških dostignuća nema ni uspješne poljoprivrede. U Slavoniji, Baranji i Srijemu poljoprivreda je osnovna gospodarska djelatnost i čuti danas ovdje što se ima za reći je iskustvo koje će svi sudionici ponijeti s današnje konferencije. Naš je cilj raditi na tome da budemo prehrambeno-tehnološka industrija, a ne samo sirovinska baza i Županija će poljoprivrednicima biti potpora u tome – kazao je Ivanović.

Državni tajnik Ministarstva poljoprivrede Tugomir Majdak rekao je kako u idućem razdoblju treba na višu razinu podići korištenje poljoprivrednog zemljišta, kao i proizvodnju proizvoda s većom dodanom vrijednošću, što je cilj koji do sada nismo ostvarili. Najavio je nove izmjene Zakona o poljoprivrednom zemljištvu, nakon što je 415 jedinica lokalne samouprave donijelo programe raspolaganja zemljištem i nakon što je evidentirano 350 tisuća hektara državnog zemljišta, od kojih je 200 tisuća pod ugovorima o korištennju. - Tendencija je sklapanje ugovora o korištenju za preostalo državno poljoprivredno zemljište, i u tom dijelu je naglasak na proizvodnju s dodanom vrijednosti - rekao je Majdak.

Potpredsjednik Hrvatske gospodarske komore Dragan Kovačević istaknuo je kako nedovoljna proizvodnja generira uvoznu ovisnost i visoke maloprodajne cijene prehrambenih proizvoda, te naveo da je iz analiza vidljivo da su uvozne cijene hrane rasle gotovo dvostruko brže nego proizvodne cijene u poljoprivredi i prehrambenoj industriji.  - Brine nas struktura vanjskotrgovinskog deficita, gdje najveći dio suficita čine uljarice i žitarice, a najveći deficit imamo kod mesa, mlijeka i povrća, odnosno u vrstama proizvodnje s najvećom dohodovnošću i najvećom dodanom vrijednosti, rekao je Kovačević dodavši kako se u prvih šest mjeseci ove godine bilježi 20-postotno povećanje vanjskotrgovinskog deficita, što znači da se loši trendovi nastavljaju – zaključio je Kovačević.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=276#sigProIdf2a15fb8ea

U osječkoj Tvrđi svečano otvoren 7. HeadOnEast

Svečanim prijemom u Arheološkom muzeju u osječkoj Tvrđi večeras (3. listopada 2025. godine) svečano je otvoreno sedmo izdanje HeadOnEasta, popularne manifestacije koju organiziraju Osječko-baranjska županija i Turistička zajednica OBŽ, uz podršku Grada Osijeka, TZ Grada Osijeka, TZ Baranje, kulturnih institucija te brojnih udruga i partnera. Ovogodišnji Festival hedonizma prvi će put trajati četiri dana, od 2. do 5. listopada, a donosi rekordnih 20 programa raspoređenih na različite lokacije u osječkoj baroknoj Tvrđi. Među njima su Vinalia, Beercuz, Kuće svjetla, Art livada, Šor of Art, Graffiti džem, Street food, GeekOnEast, HeadOnKviz, Zona vinila, Bazaar, Filmska runda i brojni drugi sadržaji.

Noviteti 2025. godine posebno su atraktivni: "Kopika zove" - prelazak festivala preko Drave, umjetnički nadahnut Šor of Art, povratak Čarde Baranje s jelima "na žlicu" i tamburašima, te nova ulica posvećena ljubiteljima langošica - Langoš Strasse. Završni dan, 6. listopada, rezerviran je za sport i rekreaciju kroz FeBiRe - Festival biciklističke rekreacije Hrvatske. HeadOnEast je i festival glazbe, a ove godine donosi nastupe više najpoznatijih imena domaće scene. Ovogodišnji HeadOnEast imao je i poseban nulti dan s warm-up programom 1. listopada na Trgu Vatroslava Lisinskog.

Uz brojne građane Osijeka i goste, otvorenju 7. HeadOnEasta nazočili su županica Osječko-baranjske županije Nataša Tramišak, državna tajnica u Ministarstvu turizma i sporta Monika Udovičić, zamjenik gradonačelnika Grada Osijeka Dragan Vulin i drugi uzvanici.

- HeadOnEast je zaista zaživio kao jedna od omiljenih manifestacija Turističke zajednice Osječko-baranjske županije i postao središnja manifestacija u Osijeku, Belom Manastiru i drugim našim mjestima. Nudi ono najbolje od Slavonije i Baranje, posebno kada govorimo o ponudi dobrog pića i hrane, kao i niza drugih sadržaja. Vjerujem da će svi koji posjete HeadOnEast ovih nekoliko dana vidjeti zašto smo proglašeni među 10 najgostoljubivijih regija svijeta. Osječko-baranjska županija to zaista jest. Posebno je ovdje u prekrasnoj Tvrđi, čiji ambijent okuplja i nudi autentičnost, nešto što sa sobom nosimo u budućnost i što iz godine u godinu privlači sve veći broj posjetitelja. Veliko je zadovoljstvo što je zajedničkim snagama i trudom Osječko-baranjske županije i Grada Osijeka ova manifestacija postala prepoznatljiv zajednički brend - rekla je županica Nataša Tramišak te izrazila zadovoljstvo rastom turističkih pokazatelja na području županije.

Zamjenik osječkog gradonačelnika Dragan Vulin čestitao je organizatorima iz Osječko-baranjske županije na organizaciji 7. Festivala HeadOnEast, koji - kako je rekao - nudi i predstavlja najbolje što Hrvatska ima: izvrsnu glazbu, sjajnu eno-gastronomsku ponudu i sve to u prekrasnom povijesnom ambijentu obnovljene barokne Tvrđe. Pozvao je građane da se u to osobno uvjere te istaknuo zadovoljstvo turističkim pokazateljima za Grad Osijek, poput 5 % više turističkih dolazaka u odnosu na isto razdoblje prošle godine, kao i 12 % više noćenja.

Program i zanimljivosti ovogodišnjeg HeadOnEasta predstavio je Mislav Matišić, zamjenik direktorice Turističke zajednice OBŽ, dok je Monika Udovičić, državna tajnica u Ministarstvu turizma i sporta, pohvalila stalne novitete na festivalu. Dodala je kako je u Osječko-baranjskoj županiji zabilježen najveći rast dolazaka turista - 14 % više dolazaka i 17 % više noćenja - što se može zahvaliti i ovakvim manifestacijama, kao i brojnim sportskim događajima koji privlače turiste.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=276#sigProId2b7474d141