Vijesti

U petak, 26. rujna počinje 28. Jesenski sajam u Gospodarskom centru OBŽ u Osijeku

U Gospodarskom centru Osječko-baranjske županije u Osijeku u petak (26. rujna 2025. godine) u 10.00 sati bit će svečano otvorenje 28. Jesenskog sajma. Tijekom tri dana, zaključno s nedjeljom, 28. rujna, Sajam je otvoren za sve zainteresirane posjetitelje od 10.00 do 19.00 sati, naravno ulaz i parking su i ovaj put besplatni.

Teme Sajma su poljoprivreda, prehrana, obrtništvo, graditeljstvo, stanovanje i autohtoni proizvodi obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava, obrtničkih proizvoda, kao i predstavljanje gospodarskih potencijala gradova i općina Osječko-baranjske županije i šire. Tako će svoje proizvode i usluge predstaviti i ponuditi više od 250 izlagača iz 12 hrvatskih županija, ali i iz Mađarske i Slovačke. Potencijale općina i gradova predstavit će Grad Otok te općine Antunovac, Viškovci i Semeljci.

Sajam organiziraju Osječko-baranjska županija i Gospodarski centar OBŽ d.o.o. u partnerstvu s tvrtkom Nexe d.d., a nastup gospodarstvenika i obrtnika s područja Osječko-baranjske županije i ove godine podupiru Hrvatska gospodarska komora i Obrtnička komora OBŽ. Raznovrstan program odvija se pod pokroviteljstvom Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, Ministarstva gospodarstva i Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine te pod sponzorstvom tvrtki Cesting d.o.o. i Pevex d.d..

Cilj Sajma je promicanje proizvoda, usluga i tehnologija koje će unaprijediti poljoprivrednu proizvodnju, kao i nove trendove u graditeljstvu i stanovanju, koji će na ekološki prihvatljiv, energetski učinkovit i ekonomski opravdan način pridonijeti unaprjeđenju ruralnog razvoja koje izravno utječe na gospodarski razvoj Osječko-baranjske županije.

Osječko-baranjska županija nastavlja podupirati žensko i braniteljsko poduzetništvo, u ovom slučaju bit će to kroz održavanje 12. Izložbe ženskog poduzetništva i 9. Izložbe braniteljskog poduzetništva. Kao izravna podrška ženama i braniteljima poduzetnicima, Osječko-baranjska županija osigurala je sredstva za zakup sajamskog prostora na kojima će se besplatno izložiti proizvodi i usluge.

Osim velikog broja izlagača, posjetitelje očekuju i raznovrsne stručno-prateće aktivnosti, zabavni i drugi sadržaji.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=288#sigProId3d5ba098c3

Županija dodijelila potpore za poslijediplomski studij ukupne vrijednosti 75.000,00 eura

Osječko-baranjska županija ove je godine osigurala 75.000,00 eura za potpore polaznicima poslijediplomskih studija s područja Županije. Kao i prethodnih godina (Županija dodjeljuje potpore za poslijediplomski studij od akademske godine 2002./03.), proveden je javni natječaj nakon kojega su potpisani ugovori o korištenju potpore za poslijediplomski studij s 89 korisnika te su raspodijeljena planirana sredstva. Danas (23. rujna 2025. godine), na prigodnoj svečanosti, županica Nataša Tramišak uručila je ugovore korisnicima potpora.

- Osječko-baranjska županija već tradicionalno dodjeljuje potpore za poslijediplomske studije, a danas smo dodijelili 89 ugovora ukupne vrijednosti 73.000,00 eura. Lijepo je vidjeti da i danas mladi gledaju prema cjeloživotnom obrazovanju, a potpora je svakako jedan od poticaja kako bi se još više njih odlučilo na taj korak. Poslijediplomski studij nije subvencioniran od strane države. Na to se morate sami odlučiti, krenuti putem znanstvenog istraživanja, posvetiti tomu svoje vrijeme i to često uz već postojeće radne obveze. Nama je važno da se razvija znanost, ali i svi sektori koji su izuzetno važni za razvoj gospodarstva, socijalne skrbi, zdravstva, a svakako i pravosuđa. Nazočni poslijediplomci već su primili sredstva na svoje račune, a danas su im uručeni i ugovori. Osim potpora za poslijediplomski studij i stipendija, Osječko-baranjska županija dodjeljuje i stipendije za učenike i studente, a ove će godine za tu namjenu biti dodijeljeno ukupno 240.000,00 eura - rekla je županica Nataša Tramišak.

V.d. pročelnice Upravnog odjela za obrazovanje, kulturu i sport OBŽ Miranda Glavaš-Kul naglasila je kako su, u odnosu na prošlu školsku/akademsku godinu, sredstva namijenjena poslijediplomcima značajno povećana, s 55.000,00 na ovogodišnjih 75.000,00 eura. - Prosječan iznos potpore tako je s 450,00 eura povećan na gotovo 850,00 eura. Osječko-baranjska županija prati rast cijena i troškova studiranja te nastoji pomoći svojim građanima, poslijediplomcima, ali i studentima u njihovu cjeloživotnom obrazovanju, jer znamo koliko je to iznimno važno. Podupiremo svakoga tko želi nastaviti svoje obrazovanje i time doprinijeti osobnom razvoju, ali i napretku naše županije - istaknula je pročelnica Glavaš-Kul.

Prilikom uručenja ugovora, Tamara Drezner iz Belog Manastira kazala je kako joj je neizmjerno drago biti na svečanosti te je zahvalila Osječko-baranjskoj županiji na redovitoj potpori. - Studiram na Fakultetu poduzetništva i inovativnosti u Osijeku, buduća sam doktorandica, a moja tema je razvoj umjetne inteligencije u obrazovanju. Do sada sam svake godine dobila potporu i neizmjerno sam zahvalna i za potporu u šestom semestru. Potpora mi puno znači jer, uz sve poslovne obveze, imam i malo dijete, te mi je izuzetno važno što me moja županija podupire u mojem razvoju - poručila je.

Tomislav Kurevija, specijalizant obiteljske medicine u Domu zdravlja Osječko-baranjske županije i doktorand-asistent na Medicinskom fakultetu u Osijeku, potporu Županije dobio je kao polaznik poslijediplomskog studija Biomedicina i zdravstvo na istome fakultetu. - Već drugu godinu zaredom dobitnik sam ove potpore, koja je izuzetno značajna za pokrivanje školarine. Mislim da je vrlo važno da se mladi ljudi obrazuju i na poslijediplomskim studijima, kao obliku cjeloživotnog obrazovanja - istaknuo je.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=288#sigProId2488a71afd

Modernizacijom opreme i zapošljavanjem kadrova SUVAG podiže kvalitetu usluga

Polikliniku za rehabilitaciju slušanja i govora SUVAG Osijek danas, 23. rujna 2025. godine, posjetila je županica Osječko-baranjske županije Nataša Tramišak. Neposredan povod za posjet bila je nabava novog kliničkog audiometra, vrijednog 14.700,00 eura, za otorinolaringološku ambulantu ove županijske specijalističko-konzilijarne zdravstvene ustanove koja se bavi dijagnostikom i rehabilitacijom slušanja i govora djece i odraslih. Uz to, razgovaralo se i o drugim aktualnostima u radu Poliklinike - od opremanja i kadrovskog jačanja do otvaranja novih podružnica i poslovnih jedinica u Osijeku i okolnim gradovima. Kako je istaknuto, sve aktivnosti SUVAG-a kontinuirano prati i podupire Osječko-baranjska županija, osobito kroz decentralizirana sredstva kojima se redovito obnavljaju stari uređaji i nabavljaju novi.

- Poliklinika SUVAG važno je mjesto u pružanju zdravstvene zaštite na području Osječko-baranjske županije. Riječ je o posebnoj ustanovi koja radi na dijagnostici i rehabilitaciji djece i odraslih osoba koje imaju poteškoće sa sluhom i govorom. Danas smo došli obići njihov prostor i dati im podršku za daljnje širenje. Poliklinika planira otvoriti novu podružnicu u Osijeku kako bi zaposlila nove logopede, smanjila liste čekanja te omogućila da svi kojima je potrebna pomoć – osobito djeca – na vrijeme dobiju zdravstvenu zaštitu, podršku i terapiju. Cilj je da rehabilitacija započne što je ranije moguće. Za djecu je najvažnije da dijagnostika bude postavljena u ranoj predškolskoj dobi kako bi se do polaska u školu uspjele ispraviti govorne mane, a kod onih s poteškoćama u govoru to može znatno olakšati praćenje nastavnog procesa i doprinijeti primjerenom razvoju djeteta - rekla je županica Nataša Tramišak te dodala kako je povod posjeta i nabava novog uređaja.

- Drago nam je da sredstva koja su dostupna u zdravstvenoj zaštiti Osječko-baranjske županije Poliklinika SUVAG koristi za modernizaciju svojih uređaja, čime se olakšava postupak dijagnostike. Novi uređaj zaista je bio potreban kako bi Poliklinika mogla na suvremen i kvalitetan način obavljati dijagnostiku. Osječko-baranjska županija pruža financijsku, administrativnu i logističku podršku Poliklinici za nastavak i razvoj njezinih djelatnosti. Osim u Osijeku, gdje ćemo imati tri podružnice, Poliklinika ima podružnice i u Belišću, Donjem Miholjcu, Dardi, Našicama i Đakovu, čime je dostupnost zdravstvene skrbi u području rehabilitacije i dijagnostike osoba s poteškoćama sluha i govora osigurana diljem naše županije. Tu ćemo podršku pružati i dalje - poručila je županica.

Ravnateljica Darija Kraml zahvalila je županici na posjetu i kontinuiranoj podršci, zahvaljujući kojoj SUVAG redovito obnavlja i nabavlja opremu za svoje kabinete i ambulante. Naglasila je kako Poliklinika zapošljava ukupno 43 djelatnika. Osnovne djelatnosti ustanove su specijalističko-konzilijarna zdravstvena zaštita - dijagnostika i medicinska rehabilitacija slušanja i govora osoba s oštećenjem sluha, nerazvijenog i nedovoljno razvijenog govora, kao i s poremećajima govora i glasa, kao i otorinolaringologija, logopedija, edukacijska rehabilitacija i psihologija.

Tijekom 2024. godine usluge Poliklinike koristilo je 5.160 pacijenata, a oko 660 prošlo je kroz otorinolaringološku dijagnostiku. Fokus rada Poliklinike jest rano prepoznavanje i terapija poremećaja sluha, govora i jezika, osobito kod djece predškolske dobi, što je ključno za njihov kasniji život, uspjeh u školovanju, emocionalni razvoj i opću kvalitetu života.

Liste čekanja razlikuju se od kabineta do kabineta. S obzirom na sve veći broj pacijenata i sve složenije dijagnoze, Poliklinika se suočava s izazovima poput nedostatka prostora i stručnog kadra, osobito logopeda. Kao odgovor na te potrebe, u planu je otvaranje nove podružnice u Osijeku koja će sadržavati četiri logopedska kabineta, dva kabineta edukacijskih rehabilitatora i dodatni kabinet psihologa.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=288#sigProId74df67fd31

Zajedno protiv nasilja: Interdisciplinarni pristup u radu sa žrtvama nasilja

Povodom Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, danas (22. rujna 2025. godine) u organizaciji Obiteljskog centra - Područna služba Osječko-baranjska održan je stručni skup s panel raspravom „Zajedno protiv nasilja: Interdisciplinarni pristup u radu sa žrtvama nasilja“. U Velikoj vijećnici Osječko-baranjske županije u Osijeku okupili su se svi relevantni dionici za ovu tematiku, od predstavnika Obiteljskog centra, Osječko-baranjske županije na čelu sa županicom Natašom Tramišak, akademske zajednice, pravosuđa, policijske uprave, zdravstvenih institucija i organizacija civilnog društva do predstavnika resornog Ministarstva rada, mirovinskog sustava i socijalne skrbi na čelu s ministrom Marinom Piletićem, što je ujedno i potvrda potrebe i zajedničkih napora da se izgradi sustav potpore koji žrtvama nasilja pruža sigurnost, povjerenje i stvarnu pomoć.

- Stručni skup i radionica su namijenjeni svim institucijama koje su uključene u preventivu, kao i psihosocijalnu i drugu potporu i pomoć koja je potrebna žrtvama nasilja. Svjesni smo da se zakonodavni okvir konstantno unaprjeđuje kako bi zaštitili žrtve od nasilnika i strože sankcionirali potencijalne nasilnike. To je jedan od dobrih puteva i dobar smjer kako država i institucije trebaju reagirati, a to je uvesti strože kazne i na prvome mjestu zaštititi žrtve. No, svi mi kao društvo trebamo raditi i ne smijemo žmiriti na nasilje. Naime, postoje različite vrste i oblici fizičkog i psihičkog nasilja, ali i nasilja putem društvenih mreža i drugih oblika komunikacija te trebamo prepoznati, pomoći i podržati svakog tko je žrtva bilo kojeg oblika nasilja. Svi to možemo napraviti u svojoj sredini i ne treba dodatno viktimizirati same žrtve, već im dati maksimalnu podršku. To je nešto na čemu se može puno napraviti kod djece i mladih. Oni su ti koji odgajamo i možemo odgajati u bolje i kvalitetnije ljude, a koji će onda imati nultu stopu tolerancije na samo nasilje, bez obzira kome se to nasilje događalo. Hvala još jednom svima na ovom stručnom skupu i nadam se da će i ova rasprava doprinijeti unapređenju sustava podrške žrtvama nasilja - rekla je županica Nataša Tramišak te zahvalila ministru Piletiću na potpori, kao i predstavnicima Obiteljskog centra koji su omogućili da obilježavanje Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama ne bude samo deklaratorno nego da se poduzima konkretne korake i aktivnosti.

Ravnateljica županijskog Obiteljskog centra Ivana Šešo kazala je kako su paneli i stručni skupovi samo dio cjelokupnog strateškog razvoja Obiteljskog centra, a između ostalog doprinose senzibilizaciji i edukaciji javnosti. - Obiteljski centar prije svega provodi ono što je za nas puno važnije, a to je tretmanski i preventivni dio koji radimo 365 dana u godini. Znači pružamo psihosocijalno savjetovanje ili podršku žrtvama nasilja, ženama žrtvama nasilja u cijeloj Hrvatskoj. To rade stručnjaci koji su usko specijalizirani upravo za tu problematiku, ali uz to, kao i psihosocijalni tretman za prevenciju nasilja u obitelji, mi smo i preventivno jako aktivni. Znači, pokrivamo puno škola, provodimo puno radionica gdje se uči emocionalna inteligencija, odgovorno socijalno ponašanje i asertivan način rješavanja sukoba. Meni su posebno prerasle u srcu naše radionice koje se ustvari zovu nasilje u mladenačkim vezama, a gdje pokušavamo obuhvatiti našu srednjoškolsku populaciju i podučiti ih što je nasilje u vezi i kada počinje - naglasila je Šešo.

- Upravo i na današnji Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji želimo osvijestiti javnost da nasilje nije nečiji osobni individualni problem, nego ukoliko se ponavlja, događa među nama, to je problem društva i društvo treba reagirati. Kroz ovakve radionice stavili smo naglasak da u borbi protiv nasilja bilo koje vrste, a posebice koje se događa u domu i okruženju gdje očekujete da imate sigurno zaštitu i da su vam to ljudi od povjerenja, ljudi s kojim želite graditi dom, da je to jedan od najtežih oblika nasilja i da upravo kao društvo i zajednica trebamo reagirati svi zajedno, od obrazovnog sustava i lokalne zajednice. Zbog toga je iznimno važno da su ovdje danas predstavnici Županije, Grada, osnovnih škola, Hrvatskog zavoda za socijalni rad, Obiteljskog centra, fakultetskih ustanova, kako bismo kroz javno komuniciranje, na čemu zahvaljujem i medijima, poslali jasnu političku poruku iza koje stoji Vlada Republike Hrvatske - rekao je ministar Piletić te dodao:

- Mi imamo nultu toleranciju na nasilje bilo kojega tipa i želimo u svojem djelovanju kroz izmjene zakonskih propisa, provedbene propise i konstantni dijalog s udrugama koje se bave ovom tematikom i kroz stručni rad 365 dana u godini, uspostavom nacionalnog pozivnog centra, razvijanjem mreža i savjetovališta za brojne oblike nasilja, zapravo želimo uspostaviti jaku mrežu podrške žrtvama nasilja, a sve što možemo učiniti u prevenciji ovakvim javnim radom jer i naša dužnost da to činimo ne samo na 22. rujna, nego svakodnevno. Zbog toga smo i kroz reformu sustava socijalne skrbi osnovali i Akademiju u socijalnoj skrbi koju u suradnji s ostalim ustanovama, Obiteljskim centrom i Hrvatskim zavodom za socijalni rad, a još važnije i udrugama, županijama, gradovima i brojnim našim ustanovama, svakodnevno radimo na prevenciji kroz osvješćivanje ovoga problema. Ono se mora prekinuti negdje u korijenu kod međuvršnjačkog nasilja, nasilja među djecom, nasilja u vezama mladih. Sve su to područja i okviri u kojima možemo kao sustav djelovati - rekao je ministar.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=288#sigProId03eefbc872

U Našicama obilježen Dan pobjede nad tzv. JNA i Dan hrvatskih branitelja Grada Našica

Središnji svečani program obilježavanja 21. rujna 1991., Dana pobjede nad tzv. JNA u Našicama i Dana hrvatskih branitelja Grada Našica održan je u nedjelju, 21. rujna 2025. godine. Program je počeo polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća na vječna počivališta poginulih hrvatskih branitelja Slavka Maroda, Branka Glavaša i Antuna Sertića, nastavljen je prigodnim programom na Trgu dr. Franje Tuđmana kod spomen obilježja „Uskrsla Hrvatska“, a potom svetom misom zadušnicom za poginule hrvatske branitelje u crkvi sv. Antuna Padovanskog.

Polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća uz spomen obilježje „Uskrsla Hrvatska” počast svim poginulim našičkim i hrvatskim braniteljima odali su djeca i udovice poginulih branitelja, izaslanik predsjednika Vlade RH i zamjenik županice Osječko-baranjske županije Josip Miletić, izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora i saborski zastupnik Stipan Šašlin, izaslanstvo Grada Našica na čelu s gradonačelnikom Krešimirom Kašubom, počasni građanin Našica Vladimir Šeks, predstavnici udruga proisteklih iz Domovinskog rata, načelnik Općine Podgorač Vlatko Gašić, predstavnici gradskih udruga i ostali.

- Na današnji dan prije 34 godine u jutarnjim satima zavijorila se zastava Republike Hrvatske. Za naš grad najveći datum u povijesti Domovinskog rata upravo je 21. rujna. Svjedočili smo 30-satnom razaranju Našica, gorjela je naša crkva, franjevački samostan, mnoge institucije, obiteljske kuće i spomenici. Ipak, pobjeda je stigla u jutarnjim satima, a nju su iznijeli hrvatski branitelji kojima smo posebno ponosni. Danas smo odali počast onima koji su položili svoje živote Slavku Marodu, Branku Glavašu i Antunu Sertiću, našim vitezovima. Posebno mi je drago što su s nama bili i hrvatski branitelji koji su dali svoje zdravlje. Danas živimo u slobodnim Našicama i slobodnoj Republici Hrvatskoj. Hvala im na svemu - rekao je gradonačelnik Krešimir Kašuba.

Zamjenik županice Josip Miletić naglasio je važnost 21. rujna i doprinosa hrvatskih branitelja u stvaranju slobodne Hrvatske. - Danas se u Našicama prisjećamo slavnog datuma, 21. rujna 1991. godine, kada su naši branitelji oslobodili vojarnu i time potaknuli osnivanje 132. brigade, koja je bila ključna u obrani ovih naših krajeva. Brojni su ljudi tada stavili svoje živote na raspolaganje domovini, a u oslobađanju vojarne izgubljena su tri života – Branko, Antun i Slavko. S punim pijetetom prema svim žrtvama Domovinskog rata obilježavamo ovaj dan i obilježavat ćemo ga i dalje kako bi ga i buduće generacije pamtile. 1991. godina, doprinos prvog hrvatskog predsjednika dr. Franje Tuđmana i svih branitelja zauvijek će ostati upisani u stvaranje slobodne i neovisne Republike Hrvatske. Neka im je vječna slava i hvala - kazao je Miletić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=288#sigProIdf637ad86c1

Nacionalni stožer za ASK: Doneseni prioriteti i mjere za daljnju borbu protiv bolesti

U Velikoj vijećnici Osječko-baranjske županije danas (20. rujna 2025. godine) je održana sjednica Nacionalnog kriznog stožera za kontrolu i suzbijanje afričke svinjske kuge na području RH, na kojoj su uz potpredsjednika Vlade RH i ministra poljoprivrede Davida Vlajčića, nazočili županica Nataša Tramišak, potpredsjednik Vlade RH i ministar obrane Ivan Anušić, državni tajnici u Ministarstvu poljoprivrede Ivan Matijević i Marinko Beljo, predstavnici sustava civilne zaštite, policije i veterinarske inspekcije.

Ministar Vlajčić na samom je početku istaknuo da preuzima vođenje Nacionalnog kriznog stožera s ciljem zaustavljanja širenja bolesti. - Možemo potvrditi da je afrička svinjska kuga potvrđena na farmi Sokolovac, na jednoj od farmi u vlasništvu Belja sa oko 10.000 svinja. Potvrđen je ASK i u Nemetinu, gdje je više od 1.600 svinja, sve svinje će se eutanazirati sukladno uhodanim zakonskim procedurama i protokolima. Suočeni smo, mogu slobodno reći, s najvećim žarištem ove bolesti u Hrvatskoj do sada, iako smo već u Osječko-baranjskoj županiji donosili vrlo odlučne mjere. Bolest se i dalje širi, i to isključivo zbog ljudskog faktora neodgovornosti i zbog ilegalnih aktivnosti. Glavni prijenosnik je čovjek i tu definitivno nema dilema da vam približimo razmjere štete. Dakle, do ovog tjedna afrička svinjska kuga u Hrvatskoj je pogađale isključivo manja gospodarstva, sve farme koje su kugom bile zahvaćene 2023. godine imale su manje ili oko 500 svinja. Ovaj tjedan prvi put imamo prodor bolesti na veliku farmu u Nemetinu i Sokolovcu, to je prekretnica, a do ovog tjedna od ove bolesti izgubili smo, dakle, od te 2023. godine 41.000 svinja – rekao je ministar i dodao da budući da se 67 posto hrvatskih svinja drži tek na 1,5 posto velikih objekata, moramo biti svjesni da današnjih 5% vrlo lako može postati 75% ako se pojedinci nastave ponašati ovako neodgovorno i ako se bolest prelije na još više velikih farmi. - Kada smo imali situaciju u Jagodnjaku, neki su tvrdili da su mjere bile previše drastične. Očito je da nitko nije bio svjestan ozbiljnosti situacije. Ne samo za naše stočarstvo, nego i za poziciju Hrvatske na jedinstvenom tržištu EU, ova kriza je vrlo jednostavno to. Svi smo svjesni prekogranične naravi, a širi se ilegalnom trgovinom i neodgovornim postupanjem. Ne budemo li odlučni, naći ćemo se vrlo brzo u svojevrsnoj izolaciji unutar Europske unije. Bila bi to zaista nemjerljiva šteta za hrvatsko svinjogojstvo i to nećemo dopustiti. Današnji zaključci i dizanje stožera na razinu svih čelnika tijela, veterinarskih, inspekcijskih, sigurnosnih i upravnih. Dakle, tu će biti ministri, tu će biti glavni državni inspektor, tu će biti svi oni odgovorni kako bismo bili što operativniji, a time ćemo osigurati da odluke budu brze, jedinstvene i obvezujuće za sve. Uz to, pojačavamo kontrolu na državnoj granici kako bismo spriječili prelazak bolesti iz susjednih zemalja. Svaka sumnja u ilegalni promet životinja i proizvoda, biti će odmah vrlo strogo sankcionirana, bez iznimki. Uspostaviti ćemo i policijske punktove koji su već od danas na snazi radi nadzora kretanja unutar zemlje, posebno u Vukovarsko-srijemskoj i Osječko-baranjskoj županiji. Na taj način ćemo kontrolirati da se bolest ne širi nekontroliranim ilegalnim prometom životinja i proizvoda. Strogi nadzor Državnog inspektorata Republike Hrvatske, dakle veterinarske inspekcije nad svakim gospodarstvom koji će se odvijati u pratnji policije, Državni inspektorat će, dakle, na svakom gospodarstvu provoditi strogi nadzor, inspektori će raditi uz potporu policije, svaka nepravilnost će se odmah evidentirati i sankcionirati odlučno i strogo. Dakle, da podsjetimo, svako svjesno širenje zaraznih bolesti je kažnjivo kaznenim zakonom u Republici Hrvatskoj. I toga svi moraju biti potpuno svjesni. Od današnjeg dana velike farme, one s više od 1000 svinja će biti pod strogim nadzorom policije od 0 do 24 – kazao je Vlajčić.

Županica Nataša Tramišak naglasila je kako je stanje sa širenjem afričke svinjske kuge alarmantno, posebno stoga što se bolest proširila na velike sustave. – Više smo puta isticali da je Osječko-baranjska županija proizvođač oko 30% svinjskog mesa u Hrvatskoj. 293.000 svinja bilo je upisano na više od 5.000 gospodarstava, no afrička svinjska kuga je apsolutno sto posto smrtonosni virus i nažalost, i dalje se širi. Podsjetit ću da se bolest prvi puta pojavila u našoj županiji 11. srpnja ove godine i to u Općini Jagodnjak, kada smo u suradnji i komunikaciji s Ministarstvom i veterinarskom inspekcijom pristupili svim mjerama za suzbijanje širenja virusa. Na području Općine Jagodnjak tada je eutanaziran velik broj svinja u kratkom vremenu, kako onih registriranim, tako i onih neregistriranih. Sve to ukazalo je da imamo ozbiljan problem s podatcima koji se na nalaze u jedinstvenom registru životinja, što je istaknuo i ministar ranije. Ja zaista dajem veliku podršku da se strože sankcioniraju svi oni koji nelegalno drže neregistrirane objekte i u njima svinje, a posebno ilegalan promet svih proizvoda, pa tako i samih svinja. Dodatno, ono što je potrebno istaknuti ovdje da, prema svim informacijama, žarišta afričke svinjske kuge su u ovoj godini, u travnju i svibnju bila i u Vojvodini i Srbiji, ali isto tako i u Republici Srpskoj. Sve to ukazuje da je ove godine pojava ASK-a u Osječko-baranjskoj županiji uzrokovana uvozm virusa iz jedne od ovih država. S time dodatno dajemo veliku podršku da bi se u budućnosti spriječila bilo kakva ilegalna trgovina, ilegalan promet iz ovih država, da se strože pojača nadzor nadd državnom granicom, a onda i sav promet između ovih dviju županija – kazala je županica.

Potpredsjednik Vlade i ministar obrane Ivan Anušić najavio je da će MORH jednu bojnu Hrvatske vojske staviti na raspolaganje za dezinficiranje objekata koji su zaraženi, ili gdje postoji sumnja da su zaraženi. - Daljnji rasplet ove krize neće biti jednostavan, jer je riječ o ogromnom broju zaraženih svinja, dakle radi se o farmi s 10.000 svinja, stoga je važno sve dobro organizirati kako bi se provela eutanazija i zbrinjavanje zaraženih svinja – rekao je ministar Anušić.

Ravnateljica Uprave za veterinarstvo i sigurnost hrane Ministarstva poljoprivrede Tatjana Karačić izvijestila je da je osječko-baranjski Stožer Civilne zaštite započeo s pripremama za provedbu potrebnih mjera na farmi Sokolovac. - Imamo dovoljan broj ovlaštenih veterinara i tehničara, a to smo imali i 2023. godine, u vrijeme velike epidemije ASK u Vukovarsko-srijemskoj županiji, kada smo angažirali veterinare iz drugih dijelova Hrvatske te ih privremeno poslali na područje epidemije. Ako bude potrebno naše kolege bit će i sada na raspolaganju - zaključila je Karačić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=288#sigProId8c3b412d0f