Vijesti

Počinje dogradnja OŠ Darda radi uvođenja jednosmjenske nastave

Županica Nataša Tramišak danas (21. listopada 2025. godine) potpisala je ugovor s izabranim izvođačem radova za projekt „Rekonstrukcija i dogradnja OŠ Darda za potrebe jednosmjenskog rada i cjelodnevne škole“. Nakon provedenog postupka javne nabave, odabrana je tvrtka Presing d.o.o. iz Osijeka, čiji je direktor Josip Grubišić potpisao ugovor o izvođenju radova u vrijednosti od 1.448.666,63 eura. Površina dogradnje škole iznosi 577,62 m², a nakon realizacije projekta škola i sportska dvorana imat će ukupnu površinu od 5.231,82 m², s ukupno 23 učionice.

– Projekt rekonstrukcije i dogradnje Osnovne škole Darda financira se iz NPOO-a, odnosno sredstvima Vlade Republike Hrvatske i Osječko-baranjske županije. To je jedan od 19 projekata koje provodi Osječko-baranjska županija kako bi se osigurali infrastrukturni preduvjeti u školama za uvođenje jednosmjenske nastave, odnosno cjelodnevne škole diljem županije. Već je odobreno 11 projekata, u pet ih je započela realizacija, a Darda je šesti projekt. Doista se radujemo ovim ulaganjima, kao i onima planiranima u sljedeće dvije godine – izjavila je županica Nataša Tramišak prilikom potpisivanja ugovora.

Naglasila je kako ukupna vrijednost ulaganja u stvaranje preduvjeta za jednosmjensku nastavu i cjelodnevnu školu iznosi gotovo 70 milijuna eura.

– Ovim projektom osigurava se snažan investicijski val u području obrazovanja i osnovnog školstva na cijelom našem području. Kada govorimo o desetogodišnjem razdoblju dogradnje i izgradnje dodatnih školskih zgrada, a pritom pribrojimo i ulaganja koja je Osječko-baranjska županija imala u posljednjih sedam do osam godina, možemo govoriti o najvećem investicijskom ciklusu dosad u osnovnom i srednjem školstvu. Nedavno smo završili izgradnju I. gimnazije u Osijeku, projekta vrijednog 16 milijuna eura, a u razdoblju od 2018. do 2022. godine provedena je energetska obnova osnovnih i srednjih škola u vrijednosti od oko 26 milijuna eura. Kada tome dodamo i ulaganja u investicijsko održavanje, riječ je o gotovo 150 milijuna eura. To jasno pokazuje koliku pozornost posvećujemo ulaganjima u našu djecu i mlade, posebno u sustavu obrazovanja. Ova će škola biti dograđena s 577 kvadrata, odnosno s šest dodatnih učionica, knjižnicom i ostalim sadržajima potrebnima kako bi učenici ove škole imali bolje i kvalitetnije uvjete za rad – poručila je županica.

Općinski načelnik Anto Vukoja zahvalio je Osječko-baranjskoj županiji i županici na - kako je rekao - doista vrijednom projektu, ali i na ostalim projektima: – Ovo smo čekali godinama. Ujedno, ovo predstavlja nastavak infrastrukturnih radova - od uređenja centra i cijele Ulice žrtava Domovinskog rata do osnovne škole, sportske dvorane i dječjih vrtića. Iskreno hvala na svemu. To je značajan iznos za Općinu Darda – rekao je Vukoja te dodao kako završava uređenje Ulice žrtava Domovinskog rata, a svečano otvorenje moglo bi se održati za petnaestak dana. Vrijednost tih radova iznosi 1,6 milijuna eura.

Ravnateljica OŠ Darda, Nataša Mumlek, također je zahvalila županici i Županiji na "prekrasnoj inicijativi i projektu koji će učenicima i učiteljima osigurati moderan, nov i adekvatan prostor za sve aktivnosti i projekte kojima se bave". Škola trenutno ima 370 učenika, a zbog nedostatka učionica nastava se odvija u dvije smjene.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=258#sigProId584ca26ee8

Stipo Filakov predsjednik, a Luka Šoš potpredsjednik Županijskog savjeta mladih OBŽ

Vijećnici Skupštine Osječko-baranjske županije na sjednici održanoj 18. rujna 2025. godine s liste važećih kandidatura izabrali su članove Županijskog savjeta mladih Osječko-baranjske županije. U Savjet je izabrano 9 članova. Članovi Savjeta mladih tako su Mislav Lukačević, Matko Mrđanović, Petra Kašuba, Pejo Bosnić, Anamarija Bertin, Luka Šoš, Vanja Maletić, Stipo Filakov i Matea Keglević.

Sukladno Zakonu o savjetima mladih, uz izabrane članove, Savjet čine i po jedan predstavnik svakog osnovanog Savjeta mladih jedinica lokalne samouprave na području te područne (regionalne) samouprave. Savjet mladih Grada Belog Manastira donio je rješenje o izboru Sare Ilić kao predstavnice Savjeta mladih Grada Belog Manastira u Županijskom savjetu Osječko-baranjske županije, dok će Savjet mladih Grada Našica u Županijskom savjetu mladih Osječko-baranjske županije predstavljati Viktorija Vladika.

Temeljem članka 11. Zakona o savjetima mladih, Savjet se mora konstituirati u roku od 30 dana od dana objave rezultata izbora, a prvu sjednicu savjeta dužan je sazvati predsjednik predstavničkog tijela županije. S obzirom na to da su 19. rujna 2025. godine objavljeni službeni rezultati izbora za članove Županijskog savjeta mladih Osječko-baranjske predsjednik Skupštine Osječko-baranjske županije Tomislav Rob sazvao je 1. sjednicu Županijskog savjeta mladih Osječko-baranjske županije, koja je održana 17. listopada 2025. godine. Za predsjednika Županijskog savjeta mladih Osječko-baranjske županije jednoglasno je izabran Stipo Filakov, dok je za potpredsjednika jednoglasno izabran Luka Šoš.

Sjednici su nazočili i dosadašnji predsjednik Županijskog savjeta mladih Osječko-baranjske županije Domagoj Ćorić te pročelnica Upravnog odjela za stambenu politiku, obitelj i mlade Andreja Mađarević Bilić koji su im poželjeli uspješnost u radu i djelovanju u novom sazivu.

Izborom predsjednika konstituiran je Županijski savjet mladih Osječko-baranjske županije za mandatno razdoblje od 2025. do 2028. godine.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=258#sigProId4378076590

Sa 90.000,00 eura Županija pomaže i obnovu SRC-a Kneževi Vinogradi

U sjedištu Općine Kneževi Vinogradi, u istoimenom naselju, županica Nataša Tramišak danas (20. listopada 2025. godine) održala je radni sastanak s općinskim načelnikom Vedranom Kramarićem i njegovim suradnicima. Izravan povod bio je uručenje ugovora kojim Županija odobrava 90.000,00 eura za sufinanciranje projekta rekonstrukcije objekta u Sportsko-rekreacijskom centru (SRC-u) Kneževi Vinogradi, a razgovaralo se i o ostalim aktualnim temama, poglavito projektima i nastavku odlične suradnje.

– Osječko-baranjska županija u 2025. godini iz vlastitog proračuna izdvaja 1,5 milijuna eura za projekte jedinica lokalne samouprave, odnosno kako bi im pomogla sufinanciranjem većih projekata koji znače puno za razvoj gospodarstva, komunalnu opremljenost, uređenje naselja, izgradnju i dogradnju dječjih vrtića i svih objekata koji su potrebni da bi se zaista ravnomjerno razvijali. Upravo stoga nam je važno ulagati i u Baranju i Općinu Kneževi Vinogradi. Naime, ovdje su naši najvažniji turistički potencijali i uvijek ističemo Baranju kao prvu koja je krenula s razvojem turizma na području naše županije. Ove godine u prvih devet mjeseci imamo 247.000 dolazaka, što su zaista rekordne brojke, a ovakvi sadržaji, posebno ovdje gdje se sada nalazimo, uz bazene i sportsko-rekreacijske terene Općine Kneževi Vinogradi, dodatni su poticaj za veća ulaganja i razvoj samog turizma na ovom području. Naravno, značajni su i za cjelokupno gospodarstvo, a vjerujem da ćemo i ovom pomoći Osječko-baranjske županije olakšati Općini Kneževi Vinogradi završetak prve faze obnove – kazala je županica Nataša Tramišak prilikom uručenja ugovora.

Dodala je kako je prva faza obnove SRC-a bitna i zbog brojnih radnih mjesta koja su na području ove općine bila vezana upravo uz ovaj objekt, ali i zbog onoga što je u budućnosti planirano, a to je razvoj gospodarskog sadržaja, odnosno izgradnja polivalentne dvorane. – Baranja nam je itekako važna, i gospodarski i turistički, a kroz ove ugovore i pomoć Osječko-baranjske županije zaista želimo ravnomjerno utjecati na razvoj svih dijelova naše županije – poručila je županica.

– U tijeku je prva faza obnove objekta u Sportsko-rekreacijskom centru Kneževi Vinogradi, koji je prije godinu dana stradao u požaru. Rekonstrukciju i obnovu ovog našeg kompleksa osmislili smo u dvije faze, a prva je vrijedna 1,2 milijuna eura, dok će vrijednost druge faze biti gotovo dva milijuna eura. Zahvaljujem Osječko-baranjskoj županiji i našoj županici na pomoći i vrijednom ugovoru koji će svakako pridonijeti da ovaj projekt što prije završimo, a planirani završetak radova je u siječnju sljedeće godine. Nadam se stoga da će i sljedeća kupališna sezona na našim bazenima i Rekreacijskom centru biti u punom obimu – rekao je općinski načelnik Vedran Kramarić te dodao kako će Gospodarsko-turistički centar Baranje biti druga faza obnove Sportsko-rekreacijskog centra. Riječ je o polivalentnom objektu površine 700 četvornih metara, javnom prostoru kakav u Baranji ne postoji, a nužan je za održavanje manifestacije, poslovni turizam i kongrese u Baranji.

– Trenutno na području općine imamo gotovo deset aktualnih projekata ukupne vrijednosti oko 3,5 milijuna eura, što je još jedan dokaz da se Općina Kneževi Vinogradi razvija u pravom smjeru, odnosno da je u infrastrukturnom i gospodarskom, posebno u turističkom smislu, jedna od najrazvijenijih općina na području Osječko-baranjske županije. Zaista vodimo brigu o ravnomjernom razvoju svih naših sela. Tako se obnavlja sportski park u Karancu vrijedan 270.000,00 eura, u Kneževim Vinogradima gradi se i adrenalinski park vrijedan 1,2 milijuna eura, što je nova investicija u turizmu, u Suzi se obnavlja dječji vrtić, uređuje se bujični kanal u Zmajevcu, rekonstruira se državna cesta i provode drugi projekti, dakle, zaista puno projekata – zaključio je Kramarić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=258#sigProIdce480d0f9a

Lokalna hrana kao temelj održivog gospodarstva, zdravlja i zaštite okoliša

Druga KLOnferencija - Konferencija kratkih lanaca opskrbe otvorena je danas, 20. listopada 2025. godine, u restoranu Didin konak u Kopačevu. Dvodnevni skup posvećen je jačanju suradnje između malih proizvođača i kratkih lanaca opskrbe (KLO) s javnim sektorom iz cijele Hrvatske te predstavlja jedinstveno mjesto susreta svih koji oblikuju kratke lance opskrbe. Cilj je predstaviti najbolju praksu, potaknuti suradnju i raspravu o tome kako lokalna hrana može postati temelj održivog gospodarstva, zdravlja i zaštite okoliša. Ovogodišnja tema naglašava važnost jačanja suradnje između KLO-a i javnog sektora, uz poseban naglasak na zelenu javnu nabavu, lokalne politike i dobre primjere iz prakse.

Prva KLOnferencija, održana u svibnju prošle godine, potaknula je opipljive rezultate – pokrenut je AjmoLokalno.hr, KLO u vlasništvu Šibensko-kninske županije, a s partnerima je započet EIP projekt „Savez kratkih lanaca opskrbe (SKLOP)“. Upravo stoga, organizator SKLOP želi u aktualnom izdanju Konferencije posebno istaknuti ulogu Osječko-baranjske županije u razvoju Regionalnog distribucijskog centra OBŽ za voće i povrće, kao županijske logističke infrastrukture koja može osnažiti opskrbu škola i vrtića lokalnim namirnicama te, u okviru važećih postupaka javne nabave, sustavno povećati udio domaćih proizvoda.

Direktor platforme Plodovi.hr i organizator 2. KLOnferencije Ivan Lauc istaknuo je kako će se ovogodišnja KLOnferencija primarno baviti temama zelene i izravne nabave te pitanjem kako dovesti domaće ekološke proizvode u škole i državne institucije.

– To je nešto što moramo progresivno sve više raditi jer je donesena nova odluka o provedbi zelene javne nabave. Ove godine to je 10 %, nagodinu 20 %, zatim 30 % i tako dalje. Druga tema je kako javni sektor može sustavno podržati male proizvođače i kratke lance opskrbe. Predstavit ćemo četiri primjera iz cijele države koji se odnose na zajednički nastup proizvođača na tržištu putem kratkih lanaca opskrbe koje organizira javni sektor. Ove godine bavimo se inicijativama koje dolaze odozgo, dok smo se prošle godine više bavili inicijativama koje su pokrenuli mali proizvođači, odnosno koje dolaze odozdo. Vjerujem da ćemo ove godine imati barem jednako dobre, ako ne i bolje rezultate – istaknuo je Lauc.

– Prema trenutnim i dostupnim podacima, sigurno ne možemo biti zadovoljni funkcioniranjem kratkih lanaca opskrbe. Istina, možda je i vrijeme korone promijenilo način razmišljanja, pa su kratki lanci tada dobili više na važnosti jer veliki trgovački lanci nisu bili dostupni. Slavonija, Baranja i Srijem tradicionalno su u svakom selu imali barem jedan-dva kratka lanca opskrbe – netko je prodavao mlijeko, netko sir, postojala je mesnica, ljudi su klali vlastitu stoku, a meso je bilo svježe i lako dostupno. Sada se vratiti na te postavke neće biti nimalo jednostavno. Prije svega, mislim da javne ustanove i uprava moraju pokazati najveći interes – vojska, bolnice, policija, škole, vrtići i svi koji na bilo koji način pripremaju hranu. Drugi problem je što naši proizvođači moraju shvatiti da bez udruživanja nema napretka. Teško da će bilo koji mali proizvođač moći sam opskrbiti sustave, ali kada se udruže, može se postići puno veći učinak.
I Grad Osijek radi nešto na tome, a Osječko-baranjska županija bila je prva koja je još 2018. godine uvela besplatan školski obrok za svu djecu na području županije upravo putem kratkih lanaca opskrbe. Mali proizvođači i OPG-ovi tada su dobili priliku plasirati svoje zdrave proizvode djeci koja trebaju naučiti što su to zdravi proizvodi. Danas država financira sve školske obroke u osnovnim školama diljem Hrvatske do osmog razreda. Dakle, prilika ima, no moramo pronaći načine kako ih staviti u funkciju, a ova konferencija sigurno će dati odgovore na neka od tih pitanja – rekao je zamjenik županice Goran Ivanović.

Nakon uvodnog predstavljanja i pozdrava sudionika i gostiju, program KLOnferencije obuhvatio je predavanje „Školski obrok za šampione“, predstavljanje pilot-projekta zelene javne nabave Grada Zagreba i Saveza kratkih lanaca opskrbe (SKLOP) te okrugli stol pod nazivom „Zelena i izravna nabava – od polja do kantine“.

Drugog dana planirano je predstavljanje projekta AjmoLokalno.hr, primorsko-goranske Kašetice, te proizvoda lokalnih proizvođača na tanjuru kroz pokretanje restorana “Graničarska kuća Von Appel”, kao i okrugli stol: „Kako javni sektor može sustavno podržavati kratke lance opskrbe“.

Obilježena 34. godišnjica ustroja 132. brigade HV Našice

Prigodnim programom (nedjelja, 19. listopada 2025.) u Našicama je obilježena 34. obljetnica ustroja 132. brigade Hrvatske vojske Našice – Orahovica. Između ostalog, održan je 5. Memorijalni ultramaraton „132. brigade HV” u organizaciji Udruge rekreativnog trčanja „Nexe Team” Našice, a za poginule pripadnike Brigade služena je sveta misa zadušnica. Prije odavanja počasti nastupili su Našičke mažoretkinje „Dora“, a nastupio je i mješoviti pjevački zbor HKD-a Lisinski. U čast poginulima pred spomen obilježjem „Uskrsla Hrvatska” brojna su izaslanstva položila vijence i zapalila svijeće, nakon čega je održana i misa zadušnica za sve poginule branitelje u Domovinskom ratu.

Polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća na spomen – obilježju „Uskrsla Hrvatska” počast svim poginulim našičkim i hrvatskim braniteljima odali su zapovjednici 132. brigade, obitelji poginulih hrvatskih branitelja, predstavnici udruga proistekli iz Domovinskog rata. Vijenac predsjednika Hrvatskoga Sabora Gordana Jandrokovića položio je saborski zastupnik Stipan Šašlin, a vijenac u ime predsjednika Vlade Republike Hrvatske Andreja Plenkovića položio je zamjenik županice Josip Miletić.

132. brigada HV, ustrojena je po zapovijedi Ministra obrane Republike Hrvatske 19. listopada 1991. godine, a u njenom sastavu nalazile su se četiri pješačke bojne, mješoviti protuoklopni divizion i pristožerne postrojbe. Prvi zapovjednik brigade bio je general-pukovnik Slavko Barić, a kroz brigadu je na njenom ratnom putu prošlo preko 6000 hrvatskih branitelja. Smrtno je stradalo 59 pripadnika brigade, a u Domovinskom ratu ranjeno je oko 200 vojnika 132. brigade HV.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=258#sigProId395e75d743

Županica Tramišak ispratila ultramaratonce 5. Memorijalnog ultramaratona „132. brigada HV“

U znak sjećanja na hrabrost i žrtvu pripadnika 132. brigade Hrvatske vojske, ove subote (18. listopada 2025.), održan je 5. Memorijalni ultramaraton „132. brigada HV“ na tradicionalnoj ruti od Ivanovca do Našica. Memorijal je započeo paljenjem svijeća kod spomen obilježja poginulim hrvatskim braniteljima u Ivanovcu, čime je još jednom odana počast svima koji su položili svoje živote za slobodu Domovine.

Ova utrka simbolično povezuje mjesta od posebnog značaja za 132. brigadu Hrvatske vojske, a trkači će svojim koracima odati počast i izraziti zahvalnost svim poginulim braniteljima. Posebnu vrijednost ovogodišnjem izdanju dao je odaziv polaznika Policijske škole “Josip Jović”, koji su zajedno sa svojim odgajateljima sudjelovali u utrci. Njihov dolazak dodatno naglašava važnost zajedništva, očuvanja sjećanja na hrvatske branitelje te prenošenja istine i vrijednosti Domovinskog rata mladim generacijama.

– Kao rođena Ivanovčanka,  čast mi je doći i pozdraviti trkače na početku njihovog 50 kilometara dugog ultramaratona. Želim im puno uspjeha i sreće te da sretno stignu do svog cilja u Našicama. Posebno pohvaljujem trud organizatora i svih sudionika u očuvanju uspomena na Domovinski rat, naše heroje i branitelje koji su poginuli i stradali za Domovinu, izjavila je županica Nataša Tramišak.

Organizator utrke je Udruga rekreativnog trčanja Nexe Team Našice, uz podršku braniteljskih udruga, Ministarstva hrvatskih branitelja i Grada Našica.

– Prva utrka održana je prije pet godina, u nešto manjem opsegu, ali iz godine u godinu raste broj sudionika i interes javnosti. To nam je potvrda da radimo nešto vrijedno i važno – čuvamo uspomenu i dostojanstvo onih koji su nas zadužili slobodom, izjavio je Tomislav Gal, organizator utrke i član URT Nexe Teama Našice.

Održavanjem ove utrke, Osječko-baranjska županija i lokalne zajednice još jednom su pokazale koliko je važno njegovati zajedništvo, čuvati sjećanja i prenositi vrijednosti Domovinskog rata budućim generacijama.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=258#sigProIde020501a5e