Vijesti

Beli Manastir danas obilježio Dan grada i blagdan svetog Martina

Dan Grada i blagdan svetog Martina obilježeni su danas (11. studenoga 2025.) u Belom Manastiru. Prigodni program započeo je polaganjem vijenaca uz središnji križ na Katoličkom groblju u počast poginulim hrvatskim braniteljima i civilnim žrtvama iz Domovinskog rata, a nastavljen svetom misom i blagoslovom vina u crkvi svetog Martina biskupa.

Svečana sjednica Gradskog vijeća bila je središnji dio proslave, a uz ostale uzvanike sjednici je nazočila i županica Osječko-baranjske županije Nataša Tramišak, ujedno u svojstvu izaslanice predsjednika Vlade RH. Svim građankama i građanima Belog Manastira čestitala je Dan Grada i blagdan njihova zaštitnika sv. Martina, zahvalila na izvrsnoj suradnji sa Županijom te poželjela uspješan nastavak razvoja jedinog grada u Baranji.

– Lijepo je danas biti u gradu Belom Manastiru te se povodom Dana Grada prisjetiti svega dobroga što se konkretno napravilo prošle i ranijih nekoliko godina. Duga je suradnja Osječko-baranjske županije i Grada Belog Manastira, prvenstveno u realizaciji brojnih kapitalnih i strateški važnih razvojnih projekata za Beli Manastir, ali i za cijelu Baranju. Jako je važno da se Grad Beli Manastir nastavi razvijati kao srce Baranje u suradnji sa svim općinama na tom području kako bismo zajedničkim snagama revitalizirali cijeli naš kraj. Danas ćemo se podsjetiti i da smo konačno završili najvažniju stratešku investiciju, a to je Koridor Vc, koji je povezao Baranju na autoceste Republike Hrvatske, ali i prema Republici Mađarskoj, Budimpešti te sa srednjom i sjeverozapadnom Europom. U narednom razdoblju trebamo zajedničkim snagama koristiti sve prednosti ove važne prometnice kako bi se i grad i cijela Baranja nastavili razvijati turistički, gospodarski i u svakom drugom smislu – kazala je županica Tramišak te dodala:

– Osječko-baranjska županija je na početku velikog investicijskog ciklusa i u Belom Manastiru. Istaknut ću ulaganja u osnovne škole, kojih je ovdje tri, a u dvije imamo ulaganja u njihovu rekonstrukciju i dogradnju kako bismo uveli jednosmjensku nastavu. Ukupna vrijednost projekta u OŠ Šećerana je 3 milijuna eura, a u OŠ dr. Franje Tuđmana Beli Manastir 6,5 milijuna eura. U ovom trenutku u realizaciji je i važan projekt izgradnje Pretovarne stanice za potrebe Regionalnog centra za gospodarenje otpadom. Sve to govori o investicijskom valu većem od 12 milijuna eura, pa ćemo i dalje, zajedno s Gradom, nastaviti pratiti sve njihove projekte koji bitno utječu na komunalnu infrastrukturu, kvalitetu života, društveni standard, zdravstvo, obrazovanje i sve što je bitno da bi građani Grada Belog Manastira živjeli kvalitetnije i bolje – poručila je županica Nataša Tramišak.

Uz čestitke sugrađanima povodom Dana grada i blagdana svetog Martina, gradonačelnik Belog Manastira Igor Pavelić na sjednici je govorio o radu gradske uprave u protekloj i prethodnim godinama te najavio daljnje aktivnosti.

– Projekti su mnogobrojni. Samo od 2016. godine imamo jedanaest velikih projekata. Grad je kroz tzv. Intervencijski plan do sada utrošio sredstva u vrijednosti od 17,7 milijuna eura, od čega je 15,1 milijun eura sufinancirano iz različitih fondova EU, što je naša prednost jer smo uspjeli ostvariti sufinanciranje od 85 posto. Tim projektima riješeni su mnogi infrastrukturni problemi, poput izgradnje novih vrtića i rekonstrukcije različitih društvenih domova. U zadnjih godinu dana planira se utrošiti 4,7 milijuna eura, a do sada smo postigli sufinanciranje u iznosu od 3,1 milijun eura. Sve su to projekti koji su zamišljeni od prošlog Dana Grada do danas, te mogu zahvaliti i svom prethodniku, bivšem gradonačelniku Tomislavu Robu, koji je izradio svu projektnu dokumentaciju i pripremio projekte – rekao je gradonačelnik Pavelić.

Naveo je tako 19 različitih projekata, među kojima su aglomeracija - čiji je veći dio ukupnog projekta već odrađen, uređaj za pročišćavanje otpadnih voda kao najskuplji dio projekta - za koji se nada da će u idućih mjesec ili dva biti potpisan ugovor s izvođačem radova, zatim dogradnja Dječjeg vrtića Cvrčak - čiji se početak realizacije očekuje početkom sljedeće godine, izgradnja 2.200 metara biciklističkih staza i novih prostorija DVD-a Beli Manastir, nastavak radova na gradskom stadionu i drugi projekti.

Povodom Dana Grada dodijeljena su i najviša gradska priznanja - Zlatnu plaketu Grada Belog Manastira “Sveti Martin” dobila je tvrtka Novacarton, a gradske povelje primili su Mirela Kotromanović, Igor Jakobfi i udruga P.G.D.I.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=234#sigProId9edce186a1

Otvorena memorijalna izložba "Oteti od zaborava - 91 heroj Domovinskog rata"

U foaeju HNK-a u Osijeku, danas (10. studenoga 2025. godine) postavljena je memorijalna izložba OTETI OD ZABORAVA 91 HEROJ DOMOVINSKOG RATA, autorice Roberte Kljenak, rađena prema istoimenoj knjizi. Cilj izložbe je prenijeti svjedočanstva hrabrih hrvatskih branitelja i civila tijekom Domovinskog rata kako njihova žrtva nikada ne bi bila zaboravljena. Uz članove braniteljskih udruga i velik broj osnovnoškolaca i srednjoškoolaca, izložbi je nazočila i županica Nataša Tramišak.

- Tema koju je obradila autorica, kako u svojoj knjizi, tako i u izložbi, izuzetno je važna za sve nas koji živimo na istoku Hrvatske, posebno u ovom mjesecu pijeteta  kada obilježavamo tužne i tragične događaje iz Domovinskog rata. Važno je također, da i mlade generacije dožive sve ono što naši heroji, hrvatski branitelji imaju za ispričati, da čuju njihove uspomene i sjećanja na sudjelovanje u stvaranju neovisne i samostalne Republike Hrvatske. Velika je stvar da se u školske kurikulume i knjižnice uvrštava istina o Domovinskom ratu kako bi ju naši mladi spoznali i čuvali za buduće naraštaje – kazala je županica.

Autorica izložbe Roberta Kljenak naglasila je kako je izložba nastala nakon izlaska knjige u kojoj je obradila priče znanih i neznanih heroja Domovinskog rata. – Knjiga govori o hrabrim ljudima koji su stvorili jedinu nam Domovinu i nosi poruku da ih nikada ne smijemo zaboraviti. Jednu cijelu godinu provela sam u istraživanju i prikupljanju svjedočanstava aktivnih sudionika rata, članova obitelji umrlih i nestalih hrvatskih branitelja, djelatnika hitnih službi, logoraša i drugih, a od 250 ljudi s kojima sam razgovarala izabrala sam 91 čija mi je priča bila najteža – rekla je Kljenak.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=234#sigProIdb142f312ca

U OŠ „Vladimir Nazor“ Đakovo počinje jedan od najvećih projekata priprema za jednosmjensku nastavu

Ugovor o izvođenju radova rekonstrukcije i dogradnje Osnovne škole „Vladimir Nazor“ Đakovo, ukupne vrijednosti 11,2 milijuna eura, danas (10. studenoga 2025. godine) potpisali su županica Osječko-baranjske županije Nataša Tramišak i Ivica Crnković, predsjednik Uprave tvrtke Projektgradnja plus d.o.o. Riječ je o jednoj od najvećih škola na području županije, ali i jednom od najvećih projekata u sklopu priprema za rekonstrukciju i opremanje osnovnih škola na području cijele OBŽ za potrebe jednosmjenskog rada i cjelodnevne škole. Radovi će početi odmah po uvođenju izvođača u posao, već narednih dana, a rok za primopredaju po završetku svih radova planiran je 30. kolovoza 2027. godine.

– Osječko-baranjska županija dograđuje, rekonstruira i izgrađuje nove zgrade osnovnih škola kako bismo uveli jednosmjensku nastavu u cijeloj županiji, pa smo danas potpisali veliki i važan ugovor o izgradnji, dogradnji i rekonstrukciji OŠ „Vladimir Nazor“ u Đakovu. Vrijednost ugovora iznosi 11,2 milijuna eura, što je najveće pojedinačno ulaganje u infrastrukturne uvjete za naše osnovne škole. Tim će sredstvima u sljedećih 18 mjeseci biti dograđena potpuno nova zgrada i rekonstruirana postojeća, a djeca će prvi put dobiti novu sportsku dvoranu i vanjske sportske terene za sve sportove. Važno je istaknuti da i u ovom projektu vodimo računa o djeci i osobama s invaliditetom te o djeci s poteškoćama u razvoju, pa će i ova dogradnja osnovne škole biti prilagođena djeci s poteškoćama. Od ukupno 35 učionica, čak 10 učionica bit će prilagođeno učenicima s teškoćama u razvoju. Škola će imati ambulantu, senzorne sobe, knjižnicu te blagovaonicu s kuhinjom – dakle, sve što je potrebno da bi djeca zaista imala moderan i kvalitetan pristup osnovnoškolskom obrazovanju. Školu trenutno pohađa 557 učenika te je ovo jedna od najvećih škola i jedno od najvećih ulaganja Osječko-baranjske županije u osnovnoškolstvu – rekla je županica Nataša Tramišak prilikom potpisivanja ugovora.

Ravnatelj OŠ „Vladimir Nazor“ Andrija Šušak istaknuo je kako se osjeća kao najsretniji čovjek na svijetu. – Cijeli sam život vezan uz ovu školu. Bio sam njezin učenik, a već 39 godina radim u školi i – kako čujem – 30. kolovoza je rok za useljenje, a ja odlazim u mirovinu 31. kolovoza 2027. godine, pa vjerujem da će to biti kruna moje karijere. Naša škola ima 557 učenika, 33 odjela u matičnoj školi, 3 odjela u 2 područne škole, 24 odjela razredne i predmetne nastave, 3 posebna odjela učenika s teškoćama i 6 odgojno-obrazovnih skupina. Posebno me raduje što smo dogradnju škole posvetili upravo ranjivim skupinama. Također, za našu školu i grad Đakovo puno znače sportska dvorana i dvorana za korektivnu gimnastiku, od kojih će korist imati i učenici i grad, cijela naša lokalna zajednica – kazao je ravnatelj Šušak te zahvalio županici i svima koji su pomogli školi u realizaciji tako važnog projekta.

Siguran da će radovi biti izvedeni kvalitetno i u roku, predsjednik Uprave Projektgradnje plus d.o.o. Ivica Crnković pojasnio je kako će se radovi obavljati na četiri različite dilatacije. – Posebno ćemo izvoditi sportsku dvoranu, dvoranu za korektivnu gimnastiku, školsku zgradu i jednu tehničku sobu. Kompletan objekt stare i novoizgrađene škole, kada bude gotov, imat će nešto manje od 8.000 kvadrata te će biti jedna od većih škola u ovom dijelu Hrvatske. Rok izvođenja radova je 30. lipnja 2027., a rok završetka i primopredaje 30. kolovoza 2027. godine. S radovima odmah krećemo jer što prije krenemo, prije ćemo i završiti. Tvrtka Projektgradnja ima veliko iskustvo i najbolje reference u izgradnji škola i studentskih domova u Hrvatskoj, tako da ćemo se posla prihvatiti ozbiljno i napraviti sve kako treba i u roku – poručio je Crnković.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=234#sigProId575f86edf2

U Bizovcu obilježen Dan sjećanja na žrtve raketiranja 7. studenoga 1991. godine

Općina Bizovac je i danas, 7. studenoga 2025. godine, prigodnim programom obilježila Dan sjećanja na žrtve raketiranja ovog naselja 7. studenoga 1991. godine. Na taj način njezini stanovnici odaju počast svim nevinim žrtvama poginulima tijekom zločinačkog avionskog raketiranja mjesta prije 34 godine.

Program obilježavanja započeo je već ujutro memorijalnom utrkom koja je krenula od Policijske postaje Belišće te kroz Valpovo i Ladimirevce do središta Bizovca. U Župnoj crkvi svetog Mateja apostola i evanđelista u Bizovcu služena je sveta misa zadušnica, a potom su članovi obitelji stradalih, predstavnici Općine Bizovac, Osječko-baranjske županije, Policijske uprave osječko-baranjske i resornih ministarstava te predstavnici braniteljskih i drugih udruga proisteklih iz Domovinskog rata kod spomen-obilježja položili vijence i upalili svijeće u znak sjećanja na sve poginule.

– Čuvanje uspomene na 7. studenoga 1991. nešto je što nam mora biti zaglavni kamen kada je u pitanju dignitet Domovinskog rata i sve ono što bi mlađe generacije trebale naučiti. Sedam poginulih i 23 teško ranjena civila u Bizovcu obvezuje nas, kao politiku, da nastavimo graditi na onome što su oni dali - a dali su najviše što su mogli dati za obranu hrvatske države. Ostat će sigurno i gorčina što za napad i žrtve nitko i nikada nije odgovarao. Dajem podršku Općini Bizovac u čuvanju digniteta poginulih Bizovčana i drugih žrtava. Na svima nama je da nikada ne zaboravimo što su neki ljudi učinili - učinili su najviše što su mogli, poginuli za Hrvatsku - a naše je da je razvijamo te od Bizovca i Osječko-baranjske županije stvorimo regiju dostojnu svakog stanovnika – poručio je zamjenik županice Goran Ivanović te u ime Osječko-baranjske županije položio vijenac i upalio svijeću u počast žrtvama.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=234#sigProIddbf85b5971

Programi demografske obnove među najvažnijim prioritetima Osječko-baranjske županije

Na poziv županice Nataše Tramišak danas (6. studenoga 2025. godine) održan je sastanak koordinacije gradonačelnika i načelnika Osječko-baranjske županije na kojem se raspravljalo o četiri aktualne teme. Nakon uvodnih riječi županice, točke dnevnog reda bile su Javni poziv za iskaz interesa za partnerstvo u programu „Naša Slavonija i Baranja – naš dom“, aktualno stanje u vezi afričke svinjske kuge, najava Programa potpora za preradbene kapacitete te provedba projekata rekonstrukcije i dogradnje osnovnih škola za potrebe jednosmjenskog rada i cjelodnevne škole na području Osječko-baranjske županije.

– Današnja koordinacija sazvana je kako bismo s načelnicima i gradonačelnicima s područja županije razgovarali o ključnim temama za daljnji razvoj naše županije. Ranije smo najavljivali da ćemo pokrenuti značajne programe vezane uz demografsku obnovu obitelji i mladih, kao i nove programe i mjere za revitalizaciju poljoprivrede, konkretno preradbene kapacitete, i već nakon nekoliko mjeseci intenzivnog rada županijskih upravnih odjela pripremili smo programe. Na prvom mjestu su oni koji se tiču mladih obitelji, demografske revitalizacije, povratka mladih u naša sela te osiguravanja boljih i kvalitetnijih uvjeta za život u selima – uvodno je rekla županica Nataša Tramišak.

Prvi Javni poziv za iskaz interesa za partnerstvo u programu „Naša Slavonija i Baranja – naš dom“ raspisan je 31. listopada i trajat će do 15. prosinca ove godine. Ovim programom želi se ostvariti partnerstvo Županije s jedinicama lokalne samouprave koje bi Županiji stavile na raspolaganje građevinsko zemljište u svojim selima, a na njemu će Županija graditi obiteljske kuće za mlade obitelji.

– Javni poziv dostupan je svima, a pozivamo sve JLS da se uključe sa Županijom u ovaj vrlo važan projekt za demografsku obnovu cijelog našeg prostora. U prvoj fazi planiramo izgraditi 50 obiteljskih kuća, no ako bude velikog interesa mladih obitelji i ako pronađemo odgovarajuće lokacije, odmah nakon prve faze pokrenut ćemo daljnju izgradnju obiteljskih kuća, koliko god bude interesa. Na taj način u fokus vraćamo život na selima, demografsku obnovu i teme koje su važne za našu zajednicu i obitelji – pojasnila je županica.

Uz navedeni program, Upravni odjel za demografiju, obitelj i mlade OBŽ priprema i druge programe i mjere. Priprema se tako novi javni poziv za pomoć u financiranju kupnje, dogradnje ili izgradnje prve vlastite nekretnine mladim obiteljima, za što će se osigurati izravna financijska pomoć mladima u iznosima od 3.000 do 10.000 eura, ovisno o broju članova obitelji. Uz planiranu proračunsku stavku od milijun eura za tu namjenu, program kreće od 1. siječnja iduće godine, a njime će se dosadašnji program subvencije kamatnih stopa zamijeniti izravnom financijskom potporom Osječko-baranjske županije.

Navedena se mjera proširuje te će je mladi, osim za kupnju stana ili kuće, moći koristiti i kao potporu za izgradnju, dogradnju ili adaptaciju vlastite kuće radi proširenja obitelji. Nadalje, Županija je ove godine već povećala iznos dara za novorođenu djecu, za što je u proračunu osigurano ukupno 400.000 eura, a taj će se trend pratiti i u narednim godinama. Županija je također već počela odobravati pomoć jedinicama lokalne samouprave za izgradnju dječjih vrtića, što će se nastaviti i ubuduće.

Između ostalih, načelnik Općine Antunovac Davor Tubanjski izrazio je punu podršku predloženim programima te naglasio da je ova općina već spremna za takve demografske aktivnosti. Isto je poručio i načelnik Općine Bizovac Srećko Vuković te odmah najavio koju će građevinsku parcelu predložiti za partnerski ulazak u program „Naša Slavonija i Baranja – naš dom“.

U raspravi o stanju u vezi afričke svinjske kuge, županica Tramišak rekla je kako je trenutna situacija puno bolja i da se stavlja pod kontrolu zahvaljujući i velikoj odgovornosti uzgajivača, kao i intervencijama veterinara i Ministarstva poljoprivrede. Propisane mjere već dijelom popuštaju, no sve se uzgajivače i dalje upozorava na potreban oprez, osobito u vezi s organizacijom kolinja, kako ne bio došlo do širenja afričke svinjske kuge.

Načelnik Općine Bilje Željko Cickaj upozorio je na problem ASK-a kod divljih svinja na području Parka prirode Kopački rit, gdje je nemoguće utvrditi njihov broj, a među uginulima mnogo je pozitivnih na ASK, te smatra da će i rješavanje tog pitanja potrajati.

Na kraju, nazočni su informirani o tijeku projekata rekonstrukcije i dogradnje osnovnih škola za potrebe jednosmjenskog rada i cjelodnevne škole. Na području županije provodi se 19 projekata vrijednih gotovo 69 milijuna eura.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=234#sigProIddc1281c718

U Donjoj Motičini gradi se dječji vrtić za 40 djece

Općina Donja Motičina ima oko 1.300 stanovnika, a da bi mladi ostali u njezinim naseljima - Donjoj i Gornjoj Motičini te Seoni - ali i da bi nove obitelji došle u ovo prekrasno područje u blizini grada Našica, potrebno je osigurati primjeren standard komunalnih, obrazovnih, socijalnih i drugih usluga i uvjeta. Jedna od važnih komponenti svakako je i dostupnost usluga dječjeg vrtića, pa je nakon provedenog pripremnog postupka 17. siječnja ove godine počela izgradnja zgrade dječjeg vrtića.

Vrijednost investicije u prvi vlastiti dječji vrtić Općine Donja Motičina - kapaciteta za 40 mališana - iznosi 1,1 milijun eura, od čega se 763.000 eura sufinancira iz NPOO-a putem natječaja Ministarstva znanosti i obrazovanja. Preostali iznos osigurava Općina iz vlastitih sredstava, što je značajno opterećenje njezina proračuna, pa će joj - u okviru sustavnog pomaganja projekata jedinica lokalne samouprave - pomoći Osječko-baranjska županija. Tim povodom danas (5. studenoga 2025. godine) županica Nataša Tramišak posjetila je Općinu Donja Motičina te načelniku Željku Kovačeviću uručila ugovor o sufinanciranju projekta izgradnje dječjeg vrtića u vrijednosti 100.000 eura.

– Općina Donja Motičina u izrazitom je razvojnom ciklusu, što se vidi po brojnim projektima koje uspješno realiziraju uz pomoć sredstava iz fondova EU i državnog proračuna. Tu su brojni projekti u gospodarstvu i razvoju poduzetništva te ulaganja u društvenu i komunalnu infrastrukturu. Ipak, povod današnjeg dolaska je dodjela ugovora za izgradnju dječjeg vrtića. Naime, jedna od najvažnijih demografskih mjera jest adekvatna i kvalitetna dostupnost dječjih vrtića, te je Osječko-baranjska županija odlučila dodatno financirati i pomagati općinama izgradnju ili dogradnju dječjih vrtića kako bi svako dijete u našoj županiji imalo mjesto u vrtiću. To je važno za razvoj demografskih mjera, ali i gospodarstva, jer dječji vrtići podižu kvalitetu života u svim mjestima. Nama u Osječko-baranjskoj županiji važan je ravnomjeran razvoj svih dijelova županije, svih općina i gradova, te stoga polažemo puno nade i ulažemo mnogo sredstava i u naše manje općine. Općina Donja Motičina doista pokazuje da u cijelosti ispunjava ulogu i funkciju koja joj je zakonski dana u nadležnost, ali radi i više od toga. Važan nam je i povratak mladih obitelji, što vidimo da se i ovdje događa. Osječko-baranjska županija upravo je objavila javni poziv za izgradnju obiteljskih kuća u svim našim mjestima te pozivamo jedinice lokalne samouprave na suradnju kako bismo zajedno izgradili nove obiteljske kuće za stanovanje mladim obiteljima – rekla je županica Nataša Tramišak.

Općinski načelnik Željko Kovačević zahvalio je Osječko-baranjskoj županiji i županici Nataši Tramišak na dodjeli 100.000 eura pomoći za izgradnju dječjeg vrtića, kao i na pomoći u drugim projektima. Naglasio je da je vrtić zaista potreban te očekuje da bude otvoren s početkom nove školske godine, što će značiti da mlade obitelji iz ove općine više neće morati voziti djecu u vrtiće u Našicama.

– Vrtić će poboljšati i uvjete života u našoj općini i za naše mlade, kako bi ostajali ovdje. Bit će tu jedna cjelodnevna skupina za djecu od tri do pet godina. Jaslička skupina zasad neće biti, ali u slučaju potrebe spremni smo prostor dograditi ili učiniti što god treba - i, daj Bože da se to dogodi – poželio je Kovačević.

Dodao je i da se, između ostalih projekata, priprema projekt izgradnje nove zgrade DVD-a, za što će sutra potpisati ugovor kojim Vlada RH odobrava 1,37 milijuna eura za taj projekt, ukupne vrijednosti 1,5 milijuna eura. Drugi važan aktualni projekt je izgradnja industrijske zone, koja je u tijeku, a za koju vlada velik interes poduzetnika, tako da njezina popunjenost nije upitna.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=234#sigProId2b2bd56374