Vijesti

Općina Podravska Moslavina proslavila svoj Dan

Općina Podravska Moslavina od 5. do 8. rujna 2025. godine obilježava Dane Općine, kao i blagdan Male Gospe, zaštitnice župe Podravska Moslavina. Središnja svečanost proslave je svečana sjednica Općinskog vijeća koja je održana danas (5. rujna 2025. godine), a uz općinskog načelnika Dominika Cerića, vijećnike, načelnike susjednih općina, gradonačelnika Grada Donjeg Miholjca Dražena Trcovića te saborskog zastupnika Ivu Zelića, ujedno i izaslanika predsjednika Hrvatskog sabora, nazočio joj je i zamjenik županice Goran Ivanović.

- Svim stanovnicima Općine čestitam njihov Dan kao i blagdan njihove zaštitnice, a općinskom načelniku i njegovom timu čestitam na uspješnom vođenju ove zajednice. Osječko-baranjska županija nastoji pružiti podršku i potporu u realizaciji svih ideja koje su potrebne kako bi se osigurao kvalitetan život u nekoj sredini, a tako će biti i u buduće. Svjesni smo izazova s kojima se susreću čelnici i stanovnici naših općina, poput demografskih pitanja, koje nastojimo zajednički rješavati. Uz mjere koje provodi Republika Hrvatska, Osječko-baranjska županija na čelu sa županicom Natašom Tramišak priprema mjere stambene politike usmjerene mladim obiteljima. Upravo na području Općine Podravska Moslavina priprema se izgradnja obiteljskih kuća za obitelji s više djece, što je županica i obećala u svom izbornom programu – rekao je dožupan Ivanović.

Načelnik Općine Podravska Moslavina Dominik Cerić osvrnuo se na neke od realiziranih projekata kojima je značajno podignuta kvaliteta života njegovih sumještana.

- Općina Podravska Moslavina nizom mjera i potpora financira rođenje djeteta, stipendira učenike, ali brine i o starijem stanovništvu. Također, potičemo ostanak mladih obitelji na ovim prostorima, podupiremo rad udruga, a u našem svakodnevnom radu imamo veliku podršku resornih ministarstava i Osječko-baranjske županije.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=318#sigProIdbe19cb6d36

Program obilježavanja 1100. obljetnice Hrvatskog Kraljevstva 6. rujna 2025. u Osijeku

U organizaciji Družbe „Braća Hrvatskog Zmaja“, Osječko-baranjske županije i Grada Osijeka, središnji dio programa obilježavanja 1100. obljetnice Hrvatskog Kraljevstva održat će se u Osijeku u subotu, 6. rujna 2025. godine. Nakon mimohoda sudionika proslave koji kreće s Trga Ante Starčevića u 18 sati, kod spomen-lipe u Perivoju kralja Tomislava održat će se svečani dio programa obilježavanja jubilarne obljetnice. 

Pozivamo građane da se pridruže sudionicima proslave jedne od najvažnijih obljetnica hrvatske povijesti.

U prilogu: Programska knjižica

Županica u Pragu predstavila OBŽ kao domaćina Svjetskog prvenstva u oranju 2026. godine

Županica Nataša Tramišak u Pragu se susrela s veleposlanicom Republike Hrvatske u Češkoj Republici, Nj. E. Ljiljanom Pancirov s kojom je razgovarala o mogućnostima jačanja suradnje između Osječko-baranjske županije i gospodarskih subjekata u Češkoj Republici.

- Razmijenile smo niz ideja i inicijativa koje bi mogle doprinijeti konkretnom povezivanju naših regija, s posebnim naglaskom na suradnju u području turizma i vinarstva. Vjerujemo da Osječko-baranjska županija, sa svojom bogatom eno-gastronomskom ponudom, kulturnom baštinom i prirodnim ljepotama, može postati atraktivna destinacija za češke turiste, ali i zanimljiv partner za češke ulagače. Posebno smo razgovarale o mogućnosti povezivanja vinara iz obje zemlje, kroz razmjenu iskustava i zajedničke promocije koji bi mogli otvoriti vrata novim tržištima – rekla je županica i zahvalila se veleposlanici na dosadašnjoj podršci i otvorenosti za suradnju.

Veleposlanica Republike Hrvatske u Češkoj Republici, Nj. E. Ljiljana Pancirov izrazila je zadovoljstvo zbog susreta sa županicom naglasivši važnost jačanja međuregionalne suradnje kao temelja za gospodarski razvoj, turističku promociju i kulturnu razmjenu između Hrvatske i Češke Republike. - Posebno nas raduje obostrani interes za razvoj suradnje u području turizma i vinarstva, dviju gospodarskih grana u kojima i Hrvatska i Češka imaju snažan potencijal. Županica i ja smo razmijenile prijedloge o konkretnim modelima povezivanja vinara, zajedničkim manifestacijama i predstavljanjima na tržištima naših zemalja, ali i šire. Vjerujem da Osječko-baranjska županija može biti prepoznata kao atraktivna destinacija za češke turiste, ali i kao partner za razvoj različitih oblika gospodarske suradnje. Veleposlanstvo Republike Hrvatske u Pragu i dalje će aktivno podupirati sve inicijative koje vode jačanju regionalnih i poslovnih veza između naših dviju zemalja – rekla je veleposlanica.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=318#sigProIda72daef08a

U Pragu se ovog rujna održava jubilarno 70. Svjetsko prvenstvo u oranju, a kako je Hrvatska, odnosno Osječko-baranjska županija domaćin 71. natjecanja, županica Nataša Tramišak je pred 26 zemalja svijeta i više od 300 sudionika sa svih kontinenata, sudjelovala u službenom predstavljanju Hrvatske i Županije kao budućeg domaćina ovog prestižnog natjecanja, koje će u Prag privući više od 15.000 posjetitelja. U obraćanju sudionicima, županica se osvrnula na poljoprivrednu proizvodnju u OBŽ, naglasivši kako se na našem području nalazi više od 210 tisuća hektara obradivih površina, zbog čega smo prepoznati kao žitnica Hrvatske. - Posljednjih nekoliko godina intenzivno razvijamo suvremenu, održivu i konkurentnu poljoprivredu, ulažemo u infrastrukturu, navodnjavanje, edukaciju mladih poljoprivrednika i inovacije koje prate zelenu tranziciju. Naš je cilj oduvijek jasan - stvoriti preduvjete za zaokružene procese u poljoprivrednoj proizvodnji, a korak u tom smjeru napravit ćemo revitalizacijom i pokretanjem mlinova za proizvodnju brašna te posljedično, gotovih pekarskih proizvoda – rekla je između ostalog županica i dodala da će Osječko-baranjska županija u suradnji s Ministarstvom poljoprivrede, šumarstva i ribarstva te Hrvatskom udrugom za organizaciju natjecanja u oranju, biti odličan domaćin natjecanja sljedeće godine.

Turističke potencijale, kulturnu baštinu i prirodne ljepote Osječko-baranjske županije, sudionicima je predstavio zamjenik direktorice TZ OBŽ Mislav Matišić, a planove i pojedinosti natjecanja koje će se održati u Osječko-baranjskoj županiji, iznio je u ime Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva Ivica Prpić, predsjednik Hrvatske udruge za organizaciju natjecanja u oranju.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=318#sigProIdd2b2b71907

Otvorena 51. Olimpijada starih športova u Brođancima

Kao što je to već uobičajeno, program i ove, 51. Olimpijade starih športova u Brođancima počeo je u petak, 2. kolovoza 2025. godine, nastavio se u subotu, a središnji dan manifestacije tradicionalno je bio u nedjelju, odnosno 31. kolovoza. Već u 6.00 sati ulicama i sokacima Brođanaca svirana je budnica, a potom je počelo okupljanje ekipa i natjecatelja. Prijem uzvanika održao je načelnik Općine Bizovac Srećko Vuković, a uslijedio je svečani mimohod više od 500 sudionika. Na Olimpijskom stadionu je upriličeno svečano otvorenje 51. Olimpijade, i to uz pucanje kuburama i paljenje olimpijskog plamena što je učinio hrvatski olimpijac gimnastičar Aurel Benović. Uz sudionike i brojne goste, Olimpijadi je nazočio zamjenik županice Osječko-baranjske županije Goran Ivanović, koji je i otvorio Olimpijadu.

Na 51. Olimpijadi održavala su se natjecanja u kategorijama pionira i seniora u ukupno 19 disciplina starih igara i sportova, među kojima su čočak, tokač, banga, ringlanje, utrke u vrećama i na štulama, kandžijanje, nožičanje, gađanje strijelom, bacanje kamena i povlačenje konopa.

- Olimpijada starih športova u Brođancima zasigurno je jedan od brendova kada su u pitanju turizam, sport i tradicijska kultura u Osječko-baranjskoj županiji. Potičemo da se mladi bave ne samo sadašnjim sportovima nego i sportovima kojima su se bavili njihovi stari. Pokušat ćemo Olimpijadu vratiti u vrijeme kada se ovdje okupljalo na tisuće ljudi. Želim čestitati organizatorima, a svim sportašima da imaju lijepo vrijeme i neka pobijede najbolji - rekao je zamjenik županice Ivanović.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=318#sigProIdb064a1a688

Ovogodišnji rod jabuka popunit će cjelokupan kapacitet rashladnih komora RDC-a

Prihvat ovogodišnjeg roda voća i povrća, poglavito jabuka u punom je jeku u Regionalnom distribucijskom centru Osječko-baranjske županije za voće i povrće. Naime, na javni poziv za korištenje skladišno-uslužnih kapaciteta RDC-a javilo se 18 proizvođača čija proizvodnja jamči popunjenost svih kapaciteta komora. Berba jabuka je u tijeku, pa je svakodnevno i njihovo zbrinjavanje u rashladnim komorama, a tim povodom danas (28. kolovoza 2025. godine) pogon RDC-a u Nemetinu obišla je županica Nataša Tramišak te o aktualnom stanju i aktivnostima razgovarala s direktorom Alenom Mamićem.

- Krajem kolovoza i početkom rujna kreće sezona skladištenja voća i povrća te RDC-e radi u dvije smjene, u punom pogonu, pa vidimo da već dolaze šleperi sa jabukama koje se skladište u rashladne komore. Zadovoljstvo je da možemo konstatirati kako je ove godine iskaz interesa proizvođača na javnom pozivu za skladištenje voća i povrća, prvenstveno jabuka u RDC bio 100 posto te je RDC sklopio ugovore s 18 različitih korisnika koji su sada u fazi berbe i dovoza jabuka - kazala je županica Nataša Tramišak i naglasila:

- Ono što sada posebno ističemo kao važno je daljnji smjer razvoja RDC-a, a to je prerada voća i povrća. Proizvodnju soka od jabuke smo već danas obišli i vidjeli. Dakle, to je usluga koju RDC počinje pružati korisnicima koji jabuke skladište u njihovom prostoru, a ide su u smjeru širenja asortimana voća i povrća koje se mogu skladištiti u prostoru RDC-a. Tako se već zaprimaju i kruške, ovdje su prisutni luk i cikla, kao i neke druge vrste proizvoda, a bit će otvoreni pozivi i za proizvođače svih drugih vrsta voća i povrća s našeg područja, čime RDC zaista ulazi u nove faze razvoja - dodala je županica Tramišak. Zaključila je kako RDC-e i u svojoj trećoj godini rada pokazuje punu opravdanost investicije, a to daje dodatni pozitivan impuls da se razmišlja o novim fazama razvoja, proširenju kapaciteta i smjera poslovanja.

Direktor Alen Mamić naglasio je kako je sezona berbe u voćnjacima u punom jeku, a time i doprema robe u RDC-e. - Cijena skladištenja je ostala ista od samog otvorenja, 10 centi po kilogramu, stalno smo na usluzi našim voćarima i povrćarima, širimo asortiman. Uz jabuke, imamo i kruške, zaprimali smo ciklu i luk, radili pakiranje i sortiranje borovnice i ostalog sezonskoga voća i povrća, sada imamo i ekološke jabuke, a sve to nam stvara uvjete za daljnji razvoj. Zadovoljstvo je i što dobivamo pohvale komitenata na našu profesionalnost, pojedini zakupci su s nama od samog početka. Prvi smo u Republici Hrvatskoj izgradili regionalni distribucijski centar, a sada će i drugi ići našim stopama - navodi Mamić.

Ukupni kapacitet hladnjače RDC-a je 3.228 tona. Za ekološku proizvodnju osigurano je sedam komora kapaciteta 690 tona, za konvencionalnu proizvodnju 16 rashladnih komora kapaciteta 2.220 tona, a šest komora, kapaciteta 318 tona, namijenjeno je za transport sortirane i upakirane robe.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=318#sigProId1201a16b4a

Županica proglasila stanje prirodne nepogode - suše na većem dijelu Osječko-baranjske županije

Uslijed dugotrajnih izostanaka padalina i visokih temperatura u razdoblju od lipnja do kolovoza na gotovo cijelom području Osječko-baranjske županije za poljoprivrednu proizvodnju bili su izuzetno nepovoljni vremenski uvjeti, što je izazvalo velike štete kod mnogih pravnih i fizičkih osoba. Sukladno propisanoj proceduri za takve slučajeve, čelnici jedinica lokalne samouprave podnijeli su prijedloge županici za proglašenje stanje prirodne nepogode na tim područjima.

Županica Nataša Tramišak tako je 31. srpnja i 26. kolovoza 2025. godine donijela rješenja o proglašenju prirodne nepogode - suše na dijelu područja Osječko-baranjske županije, odnosno na području gradova Beli Manastir, Donji Miholjac, Našice, Osijek, Valpovo i Belišće te općina Marijanci, Podravska Moslavina, Satnica Đakovačka, Semeljci, Viškovci, Vuka, Punitovci, Antunovac, Bilje, Bizovac, Čeminac, Čepin, Darda, Đurđenovac, Erdut, Gorjani, Kneževi Vinogradi, Koška, Levanjska Varoš, Magadenovac, Petlovac, Petrijevci, Podgorač, Popovac, Strizivojna, Šodolovci, Viljevo, Vladislavci, Draž, Ernestinovo i Trnava za štete nastale na višegodišnjim nasadima, ribnjacima i poljoprivrednoj proizvodnji - prirod.

U narednom razdoblju povjerenstva za procjenu šteta od prirodnih nepogoda na području tih gradova i općina te Povjerenstvo za procjenu šteta od prirodnih nepogoda na području Osječko-baranjske županije, sukladno Zakonu o ublažavanju i uklanjanju posljedica prirodnih nepogoda i Pravilniku o registru šteta od prirodnih nepogoda trebaju pokrenuti postupak u svezi prijave prve i konačne procjene štete te potvrde konačne procjene štete u Registar šteta.