Vijesti

Završna svečanost Centra izvrsnosti ELPROS

U subotu 17. svibnja 2025. godine održana je završna svečanost Centra izvrsnosti u sektoru elektrotehnike i računalstva u prostorijama Elektrotehničke i prometne škole Osijek. Ovim događajem obilježen je završetak još jednog ciklusa aktivnosti u kojem su talentirani i motivirani učenici završnih razreda osnovne škole te prvih i drugih razreda srednje škole s područja Osječko-baranjske županije imali priliku razvijati i unaprijediti svoja znanja i interese u sektoru elektrotehnike i računalstva.

Centar izvrsnosti u sektoru elektrotehnike i računalstva pokrenut je još 2018. godine i financiran je sredstvima Osječko-baranjske županije. U školskoj godini 2024./2025. sudjelovalo je ukupno 73 polaznika, 48 učenika osnovnih škola i 25 učenika srednjih škola koji su radili u šest grupa, a za rad Centra u ovoj je školskoj godine Osječko-baranjska županija osigurala 32.700,00 eura. Centar planira proširiti svoj rad i na sektor medijske kulture već u idućoj školskoj godini.

U grupi „Šah i računala“ učenici su testirali svoje vještine u igranju šaha, u grupi „Budi MULTIMEDIJAlan“ okušali su se u izradi maštovitih video uradaka, a u grupi „Upoznajemo Raspberry Pi i Scratch“ imali su priliku programirati uz pomoć vizualnog programskog jezika „Scratch“. Uz to, uz pomoć naprednih informatičkih rješenja polaznici su kreirali vlastitu virtualnu stvarnost u grupi „Virtualna i proširena stvarnost“, programirali automatizirane procese tijekom rada u grupi „PLC – programiranje budućnosti“, a uspjeli su i programirati robotske ruke za izvršavanje složenih zadataka za što su vještine brusili u grupi „Volim Arduino“.

Na kraju svečanosti okupljenim su polaznicima uručene potvrdnice o uspješno završenim radionicama. 

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=420#sigProId8b2fcb229d

Fakultet elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologija proslavio 47. obljetnicu rada i djelovanja

Svečanom sjednicom Fakultetskog vijeća danas (16. svibnja 2025. godine) Fakultet elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologija Osijek (FERIT) obilježio je 47. godišnjicu svog djelovanja. Naime, visokoškolska nastava elektrotehnike pokrenuta je 1978. godine na Studiju elektrostrojarstva Osijek kao trećem studiju elektrotehnike u Republici Hrvatskoj. Studij 1981. godine prerasta u samostalnu visokoškolsku ustanovu, akademske 1990./1991. godine u Elektrotehnički fakultet, a 2016. godine u Fakultet elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologija.

FERIT Osijek danas je suvremen i moderan fakultet koji se kontinuirano razvija u svim segmentima svoje djelatnosti. Obrazovni proces provodi se kroz tri razine visokoškolskog obrazovanja, pri čemu se studijski programi stalno unaprjeđuju s najnovijim znanstvenim spoznajama, ali i usklađuju s potrebama gospodarstva i tržišta rada.

- Ovo je prilika za ponovni susret s našim suradnicima, predstavnicima tvrtki i drugim partnerima, ali i za predstavljanje prošlogodišnjeg rada. Tu bih se prije svega osvrnuo na postupak reakreditacije studijskih programa gdje smo dobili najviše ocjene do sada koje su samo potvrda kvalitete i uspješnog rada ove i prethodnih uprava fakulteta i svih djelatnika. Također, danas smo nagradili i najuspješnije studente i produktivne znanstvenike koji su svojim znanjem i zalaganjem dodatno podigli kvalitetu našeg Fakulteta – kazao je dekan prof. dr. sc. Tomislav Matić.

Proslavi 47. obljetnice FERIT-a nazočio je i zamjenik župana Josip Miletić koji je čestitao upravi Fakulteta na brojnim uspješnim generacijama studenata koje je iznjedrio u gotovo pola stoljeća rada. – Uvjeren sam da će i budući studenti svoj karijerni put nastaviti upravo ovdje u Osijeku i Osječko-baranjskoj županiji koja cijeni napore FERIT-a i njihovo ulaganje u ljudske potencijale, jer uz infrastrukturna ulaganja, ljudi su najveće bogatstvo. U tom smislu, nadam se da ćemo uskoro započeti s izgradnjom nove zgrade fakulteta u Kampusu, nakon čega će studenti i djelatnici dobiti kvalitetan prostor kakav zaslužuju – rekao je Miletić.

Zamjenik gradonačelnika Grada Osijeka Dragan Vulin, i sam djelatnik Fakulteta, uz čestitke se osvrnuo na njihov višedesetljetni uspješan rad. – FERIT je jedna od perjanica osječkog Sveučilišta, a u posljednjih desetak godina je ostvario ogroman napredak, postao je vrlo poželjan za studiranje, a i Gradu Osijeku puno pomaže u privlačenju stranih investitora – zaključio je Vulin.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=420#sigProId06a033ee05

Svečanom sjednicom Općinskog vijeća proslavljen Dan Općine Vladislavci

Svečanom sjednicom Općinskog vijeća, održanom danas (16. svibnja 2025. godine) u Društvenom domu u Vladislavcima, proslavljen je Dan Općine Vladislavci. Uz općinske vijećnike i načelnika Marjana Tomasa, na sjednici je bio i zamjenik župana Josip Miletić, izaslanica predsjednika Sabora i saborska zastupnica Nataša Tramišak, državni tajnik u Ministarstvu prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine Dario Tišov, državni tajnik u Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova EU Domagoj Mikulić, saborski zastupnik Goran Ivanović te ostali uvaženi gosti.

- Ovo je prilika da se prisjetimo različitih projekata koje smo realizirali u proteklih godinu dana na korist svih žitelja naše općine, ali i da se zahvalimo zaslužnim pojedincima koji su svojim radom i zalaganjem doprinijeli dobrobiti cijele zajednice. Posebno me veseli što su nam na današnjoj sjednici uručeni ugovori Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine za izgradnju 25 obiteljskih kuća, kao i  ugovori Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU našim udrugama za realizaciju projekata u razvoju kulturnih manifestacija – istaknuo je načelnik Tomas.

Zamjenik župana Josip Miletić čestitao je načelniku i njegovom timu na podizanju kvalitete života u općini. – Drago mi je da ulaganja u infrastrukturu prati i bogat društveni život u općini, nedavno smo proslavili stotu obljetnicu DVD-a, a uvjeren sam da će se pozitivan trend nastaviti i u budućnosti. Ovo je izvrsna sredina za život u neposrednoj blizini grada Osijeka koja je zasigurno privlačna i mladim obiteljima – istaknuo je Miletić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=420#sigProIdabbc47cfb9

Održana konferencija "Obitelj u digitalnom okruženju"

U Hotelu Osijek danas (15. svibnja 2025. godine) je održana konferencija „Obitelj u digitalnom okruženju“ koju je organizirao Centar za nestalu i zlostavljanu djecu u sklopu projekta „Udomiteljstvo na dlanu III“,  povodom Svjetskog dana obitelji. Otvorenju konferencije nazočili su obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić, zamjenica gradonačelnika Grada Osijeka Jasenka Crnković i ostali uvaženi gosti. Projekt „Udomiteljstvo na dlanu III“ podržava i u cijelosti financira Osječko-baranjska županija.

- Svjesni smo vremena u kojem se nalazimo, svih digitalnih opasnosti i činjenice da djeca puno vremena provode u virtualnom svijetu. Ponekad se čini lakše fizički zaštititi dijete, nego što je to slučaj u digitalnom okruženju, zbog čega se zahvaljujemo Centru za nestalu i zlostavljanu djecu i njegovim stručnjacima koji se bave ovom problematikom i sve većim izazovima današnjice. Njihov angažman pomaže djeci, ali i čitavim obiteljima u suočavanju sa svim izazovima i problemima koje Internet donosi. Što se tiče projekta „Udomiteljstvo na dlanu III“ kojeg financira Osječko-baranjska županija, on je dio Socijalnog plana OBŽ kojim smo željeli pružiti niz inovativnih usluga, a jedna od njih je i podrška udomiteljskim obiteljima putem educiranih stručnjaka jer udomiteljstvo nije trenutak već život – kazao je Lukić.

Ravnatelj Centra za nestalu i zlostavljanu djecu Tomislav Ramljak naglasio je kako ovom konferencijom žele osnažiti stručnjake da prepoznaju rizike odrastanja djece u virtualnom okruženju. – Na taj način će uspjeti adekvatno reagirati i procijeniti je li virtualni svijet siguran za djecu. Današnji renomirani stručnjaci ukazali su na rizike i mogućnosti korištenja tehnologije, ali i umjetne inteligencije u odgoju – rekao je Ramljak.

Zamjenica gradonačelnika Grada Osijeka Jasenka Crnković izrazila je zadovoljstvo održanom konferencijom koja se bavi jednom od najvažnijih tema današnjice. – Svi znamo koliko je izazovno funkcionirati i kao pojedinac, ali i kao obitelj i društvo u trenutnim digitalnim uvjetima, zbog čega veseli ovaj silan angažman Centra za nestalu i zlostavljanu djecu. Grad Osijek uvijek je bio podrška ovakvim i sličnim projektima, a tako će biti i u budućnosti – zaključila je Crnković.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=420#sigProId48984f71ba

Odabir srednje škole lakši je uz Sajam obrazovanja OBŽ

U Gospodarskom centru Osječko-baranjske županije danas (15. svibnja 2025. godine) je održan Drugi sajam obrazovanja namijenjen učenicima osmih razreda i njihovim roditeljima s ciljem pružanja svih ključnih informacija potrebnih za odabir srednje škole. Na Sajmu su se predstavila 43 izlagača, uključujući sve srednje škole i učeničke domove kao i institucije koje nude podršku i dodatne informacije vezane uz obrazovanje.

- Prepoznavajući potrebe osmaša i njihovih roditelja prilikom donošenja odluke o upisu u srednju školu, već drugu godinu zaredom organiziramo ovaj sajam na koji dolazi 30 srednjih škola s područja Osječko-baranjske županije. Također, ovdje su i druge ustanove koje im mogu pružiti podršku pri odabiru, poput Hrvatskog zavoda za zapošljavanje i njihovog CISOK-a, ali i Policijske akademije, MORH-a, Vatrogasne škole i niza udruga koje se bave pitanjima mladih. Nastojali smo pokriti što šire područje kako bi učenici dobili relevantne informacije i pravodobno odabrali buduće zanimanje i smjer obrazovanja – rekla je pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje i mlade OBŽ Miranda Glavaš Kul.

Pročelnik Upravnog odjela za društvene djelatnosti Grada Osijeka Josip Jukić pohvalio je organizaciju Sajma obrazovanja naglašavajući njegovu veliku pomoć mladim učenicima pri odabiru sljedeće stepenice svog obrazovanja. – Znamo da je srednjim školama teško obići sve osnovne škole kako bi im prezentirali svoje programe pa se ovakav sajam pokazao kao pun pogodak jer se sve važne informacije kako škola tako i različitih drugih ustanova, nalaze na jednom mjestu – zaključio je Jukić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=420#sigProIda72095bd58

Ministrica Hrstić pohvalila Odjel palijativne skrbi u OŽB Našice

Ministrica zdravstva doc. dr. sc. Irena Hrstić danas (14. svibnja 2025. godine) je posjetila Opću županijsku bolnicu Našice i u pratnji ravnatelja Dine Vide upoznala se s funkcioniranjem bolnice. Posjetu su nazočili i gradonačelnik Grada Našica Krešimir Kašuba, obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić, zamjenik župana Josip Miletić te saborski zastupnici Nataša Tramišak i Goran Ivanović.

- Povodom Međunarodnog dana palijativne skrbi s ministricom smo obišli Odjel palijativne skrbi koji u našoj ustanovi djeluje gotovo deset godina. Mi smo među prvima krenuli s realizacijom stacionarnog odjela, a godišnje smjestimo gotovo 200 pacijenata te se možemo pohvaliti uspješnim radom odjela. Veseli me što je Ministarstvo zdravstva dalo suglasnost za nabavku uređaja za magnetsku rezonanciju čime ćemo zaokružiti priču moderne male bolnice koja odgovara potrebama oko 80.000 stanovnika koji gravitiraju našoj bolnici, kako iz Osječko-baranjske županije tako i iz rubnih dijelova Virovitičko-podravske i Požeško-slavonske županije – kazao je ravnatelj Vida. Dodao je kako Odjel palijativne skrbi brine o pacijentima kod kojih je završilo aktivno liječenje i koji su u terminalnoj fazi života, a uvjeti u kojima borave su vrlo zadovoljavajući. Sobe su opremljene televizijskim uređajima, sanitarnim čvorovima i klima uređajima.

Ministrica zdravstva Irena Hrstić naglasila je kako ju kao ministricu veseli vidjeti pozitivne priče s terena, poput našičke palijativne skrbi koja uspješno djeluje već deset godina. – Uz stacionarni Odjel za palijativnu skrb Našice imaju i mobilni tim za palijativnu skrb pri Domu zdravlja što je primjer dobre prakse na terenu. Također, veseli i pozitivan odnos i atmosfera rada na objedinjenom hitnom bolničkom prijemu o čemu su me izvijestili ravnatelj i djelatnici bolnice, a jednako pozitivna emocija vlada i u radu odjela palijative. Uvažavajući potrebe Opće županijske bolnice Našice i njezinu poziciju te prometnu povezanost Ministarstvo je odlučilo pozitivno riješiti zamolbu bolnice za nabavkom uređaja za magnetsku rezonancu – rekla je ministrica Hrstić. Objasnila je kako je Ministarstvo zdravstva izmjenom mreže bolničkih postelja povećalo broj postelja za palijativnu skrb kroz bolnički sustav naglašavajući kako je uz to, nužno i jačanje mobilnih palijativnih timova.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=420#sigProId30879fc744