Vijesti

Konstituiran novi saziv Skupštine Osječko-baranjske županije, Tomislav Rob predsjednik

U Velikoj vijećnici Županijske skupštine u Osijeku danas (12. lipnja 2025. godine) održana je 1. Konstituirajuća sjednica Skupštine Osječko-baranjske županije u novom mandatu, a uz izabrane vijećnike sjednici su nazočili županica Nataša Tramišak, zamjenici županice Josip Miletić i Goran Ivanović, zamjenik županice iz reda pripadnika srpske nacionalne manjine Vladimir Horvat, čelnici županijskih upravnih odjela i stručnih službi te drugi uzvanici. Za predsjednika Skupštine je izabran Tomislav Rob (HDZ), a za potpredsjednike Anto Đapić (Desno) i Marko Bogatić (SDP).

Prema konačnim rezultatima izbora, provedenih 18. svibnja 2025. godine, u Skupštinu Osječko-baranjske županije izabran jer 41 vijećnik. Sukladno Zakonu o lokalnim izborima, izabranoj vijećnici Nataši Tramišak mandat miruje zbog obnašanja dužnosti županice nespojive s mandatom članice Skupštine, dok su Krešimir Kašuba, Katarina Kruhonja, Boris Piližota, Mario Radić i Vladimir Šišljagić stavili svoj vijećnički mandat u mirovanje iz osobnih razloga, pa su političke stranke s čijih su kandidacijskih lista izabrani odredile njihove zamjenike, a to su Josip Jakobović, Darko Vrtarić, Mira Anić, Vjeran Marijašević, Petar Kopunović Legetin i Dino Tijardović.

Konstituirajuća sjednica se odvijala po propisanoj proceduri kojom su prvo izabrani predsjednik i članovi Mandatne komisije, a do izbora Tomislava Roba za predsjednika Skupštine sjednicom su predsjedali tajnik Županije Ivan Hampovčan kao ovlašteni sazivatelj te Mirna Habuda-Stanić kao prvi izabrani član s kandidacijske liste koja je dobila najviše glasova. Prije početka obavljanja svoje dužnosti, nazočni vijećnici (Zlatko Adjulović, Mira Anić, Ivana Babić, Antun Blažević, Marko Bogatić, Krešimir Čabaj, Zdenko Čarapar, Domagoj Ćorić, Goran Đanić, Anto Đapić, Marela Đurić, Antun Galić, Branimir Glavaš, dr. sc. Mirna Habuda-Stanić, Josip Jakobović, Dino Klobučar, Josipa Knežić, Petar Kopunović Legetin, Mario Kovač, Hrvoje Lukačević, Vedran Novokmet, Violeta Pancer, dr. sc. Tunjica Petrašević, Vanja Prošić, Mirta Prusina Marušić, Dunja Radmanić, Tomislav Rob, Josip Skočibušić, Jasmina Strugačevac, David Šain, Davor Šego, Jovo Šijan, Ivica Šimundić, Dino Tijardović, Marjan Tomas, dr. sc. Damir Tomić, Zoran Vinković, dr. sc. Nikola Volarić i Darko Vrtarić) izrekli su i potpisali svečanu prisegu te potom započeli rad izborom predsjednika i potpredsjednika Skupštine, kao i predsjednika i članova radnih tijela Skupštine Osječko-baranjske županije. Sjednici nisu nazočili dr. sc. Sanja Bježančević i Vjeran Marijašević te će prisegu položiti na prvoj sjednici kojoj budu nazočili.

- Održavanjem Konstituirajuće sjednice te izborom predsjednika i potpredsjednika Županijske skupštine i svih radnih tijela, Skupština može nastaviti s radom u novom sazivu, dakako uz novu županicu i novi tim na čelu izvršne vlasti. Čestitam svima izabranim vijećnicima te uz visoku razinu komunikacije i dijaloga želim dobar i kvalitetan rad na dobrobit naše županije i svih stanovnika. Važno je da Županijska skupština kao najviše predstavničko tijelo zaista odražava sve potrebe koje imamo u županiji - kazala je županica Nataša Tramišak te naglasila:

- Moja velika odgovornost kao županice je da županijska uprava nastavi raditi s visokom razinom postignute stručnosti i kvalitete, da bude dostupna i otvorena svim građanima i da nastavimo razvijati sve projekte koji su bitni za bolji standard i kvalitetu života stanovnika. Pozivam sve vijećnike Županijske skupštine, bez obzira na političku stranku, da aktivno sudjeluju u radu Osječko-baranjske županije, da budu konstruktivni i sa svojim prijedlozima doprinose još boljoj kvaliteti rada same Županijske skupštine. Želim svima puno sreće u radu i vjerujem u visoku razinu i kulturu dijaloga koji ćemo postići. Sukladno rezultatima izbora za Županijsku skupštinu te postignutih više od 54 % glasova birača i 24 vijećnika, Hrvatska demokratska zajednica zajedno s partnerima, strankama Desno i Domovinski pokret, od starta ima većinu u Županijskoj skupštini. Danas su nam se priključili i vijećnici stranke Snaga Slavonije i Baranje, tako da od sada većina u Županijskoj skupštini broji 26 vijećnika - kazala je županica Tramišak.

Novoizabrani predsjednik Skupštine OBŽ Tomislav Rob istaknuo je kako mu je velika čast i odgovornost biti izabran za predsjednika. - Čestitam svim izabranim vijećnicama i vijećnicima na njihovim mandatima, kao i izabranim potpredsjednicima. Od danas s timom koji predstavlja županica Nataša Tramišak, njeni zamjenici i stručnim službama Osječko-baranjske županije nastavljamo rad Skupštine. Postojanje sigurne većina je jako bitno da bi mogli na vrijeme donositi odluke te na planirani način i u roku realizirati zacrtane projekte - poručio je Rob.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=390#sigProIdfd28cbc2e9

Priznanja za ostvarene rezultate snažan su poticaj učenicima za daljnji rad

U cilju poticanja rada učenika u izvannastavnim aktivnostima, razvijanja natjecateljskog duha i odgovornosti za timski rad, poticanja kreativnosti, maštovitosti te intelektualne radoznalosti učenika (i) na području Osječko-baranjske županije redovito se organiziraju natjecanja učenika. Tako je bilo i ove 2024./2025. školske godine, a za najuspješnije učenike danas (10. lipnja 2025. godine) je upriličen svečani prijem u sjedištu Županije, gdje im je županica Nataša Tramišak uručila priznanja i pohvalnice za izvrsne rezultate ostvarene na natjecanjima i smotrama.

Na svečanoj dodjeli naglašeno je da su priznanja i pohvalnice primili učenici čiji trud, zalaganje i uspjeh mogu biti na ponos njima osobno, njihovoj školi i obitelji, ali i lokalnoj zajednici i županiji. Nagrađenih 279 učenika (151 učenik osnovnih i 128 učenika srednjih škola) pokazali su visoku razinu znanja i postigli izvanredne rezultate, a njihova predanost i postignuća primjer su i inspiracija njihovim vršnjacima.

- Naši učenici osnovnih i srednjih škola postižu izvanredne rezultate i uspjehe na županijskim i međužupanijskim natjecanjima i danas je bilo lijepo podijeliti ova vrijedna priznanja i pohvalnice, za koje se nadam da će im biti daljnji poticaj za rad i učenje jer, kako volimo reći, naši mladi su naša budućnost. Vrlo je važno da oni već kroz najraniju dob stječu upravo te navike, da se trud, znanje i zalaganje isplati, da postižu rezultate i da ih to gradi u krasne, vrijedne i marljive ljude. Vjerujem da ćemo sve ove mlade koji danas primaju priznanje u budućnosti gledati na natjecanjima koja će prelaziti županijske granice, na državnim i međudržavnim natjecanjima. Ovim mladim i talentiranim učenicima poručujem da nastave raditi, raditi na sebi i davati svoj maksimum, davati najbolje od sebe i rezultati sigurno neće izostati. Zahvaljujem im i čestitam na uspjehu postignutom ove školske godine te poručujem neka ljeto provedu u zasluženom odmoru, a od jeseni ponovno krenu u nove radne i školske pobjede - rekla je županica Nataša Tramišak te zaključila kako su tako uspješni rezultati pokazatelj i potvrda svim profesorima, učiteljima, mentorima i školama da su na dobrom putu i da s mladima i djecom rade dobar i kvalitetan posao.

Pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje i mlade OBŽ Miranda Glavaš-Kul pojasnila je sustav natjecanja te dodala kako je Osječko-baranjska županija za nagrađivanja najuspješnijih učenika i mentora ove školske godine osigurala 100.000,00 eura. - Najuspješnije učenike i mentore na županijskoj razini pohvaljujemo, a za značajan uspjeh na državnoj razini dodjeljujemo im i novčane nagrade kako bi dodatno vrednovali njihov rad i trud te ih potaknuli da se nastoje biti što bolji - kazala je pročelnica Glavaš-Kul te poručila učenicima da je važno svoje znanje i vještine dijeliti s drugima, što ih čini još boljima i učenicima i osobama.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=390#sigProId29c1b74202

Ukrajinski ratni veterani u posjetu Osječko-baranjskoj županiji

Skupina ukrajinskih ratnih veterana danas (9. lipnja 2025. godine) posjetila je Osijek i Osječko-baranjsku županiju. Riječ je posjetu u sklpou projekta resocijalizacije ukrajinskih branitelja koji se provodi uz podršku Ministarstva vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske, a jedan od ključnih ciljeva je prijenos hrvatskih iskustava iz procesa rehabilitacije i resocijalizacije veterana nakon Domovinskog rata. Veterani iz Ukrajine tako su na Plitvicama i Braču te u Splitu prolazili obuke ronjenja, vožnje kajaka i druge programe, a danas su počeli svoj posjet kopnenom dijelu Hrvatske kojim su obuhvaćeni Osijek, Vukovar, Kopački rit i Požega. Uz obilaske i resocijalizacijske aktivnosti, upoznat će se i s iskustvima članova udruga hrvatskih ratnih veterana. Naime, ovaj projekt resocijalizacije se temelji na tri stupa - povezivanju hrvatskih i ukrajinskih veterana, zajedničkim aktivnostima i pružanju psihološke pomoći.

U svečanim prostorijama Osječko-baranjske županije, ukrajinske ratne veterane primili su županica Nataša Tramišak i zamjenik gradonačelnika Grada Osijeka Dragan Vulin, a u organizaciji prijema, obilaska grada i provođenju programa pomogli su predsjednik Koordinacije udruga branitelja i stradalnika rata OBŽ Antun Blažević i predsjednik Odbora za branitelje Grada Osijeka Jurica Tolj.

Županica Nataša Tramišak poželjela je dobrodošlicu ukrajinskim ratnim veteranima i podsjetila da Osječko-baranjska županija aktivno sudjeluje u pomoći i potpori raseljenim osobama iz Ukrajine od samog početak ruske agresije na njihovu domovinu. Tako je trenutno na području županije 418 raseljenih osoba, kojima se nastoji osigurati mir i sigurnost, integracija u društvo, a osobita pozornost pridaje se brizi o djeci. Poželjela je da rat u Ukrajini što prije završi, a kada se raseljeni vrate u svoje domove da ponesu lijepe dojmove iz Hrvatske. Naglasila je kako Hrvatska ima slična ratna iskustava, pa građani jako dobro znanju što Ukrajinci proživljavaju, baš kao i da je nakon rata potreban dug proces rehabilitacije i resocijalizacije stradalnika, pa Hrvatska i nakon 30 godina stalno pruža i dograđuje potpore braniteljima.

Zamjenik osječkog gradonačelnika Dragan Vulin izrazio je suosjećanje s Ukrajincima i spremnost za pomoć. Podsjetio je kako je i grad Osijek pretrpio velike materijalne štete, ali i velike ljudske žrtve. U Domovinskom ratu u Osijeku je poginuo 1.731 hrvatski branitelj i civil, a tisuće osoba s okupiranih prostora Slavonije i Baranje godinama je bilo u prognanstvu.

Veterani iz Ukrajine, gotovo svi su u dobi 20 do 30 godina, kratko su se predstavili, samozatajno i skromno iznijeli svoj ratni put i stradanje. Uz riječi da cijene i zahvalni su Hrvatskoj na pomoći i potpori, naglasili su želju za završetkom rata u njihovoj domovini te spremnost za pomoći drugim sunarodnjacima u saniranju posljedica rata, pa tako i u resocijalizaciji i rehabilitaciji veterana i drugih žrtava rata, a u tomu će im pomoći i stečena iskustava iz Hrvatske.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=390#sigProIdf672186317

Državni arhiv u Osijeku otvorio izložbu posvećenu Strossmayeru

U suradnji s Građevinskim i arhitektonskim fakultetom Osijek, Državni arhiv u Osijeku priredio je u ponedjeljak (9. lipnja 2025. godine) otvorenje izložbe „Strossmayer, građevine i arhitektura u Osijeku“ autora Dražena Kušena kojom se obilježava Međunarodni tjedan arhiva. Ovogodišnje istovremene obljetnice 210 godina od rođenja i 120 godina od smrti velikog biskupa, mecene i graditelja Josipa Jurja Strossmayera, potakle su ideju da izložba povodom Međunarodnog tjedna arhiva, koji se u cijeloj Hrvatskoj obilježava pod nadnaslovom „Arhivtektura“, u Osijeku bude povezana sa Strossmayerovim graditeljskim pothvatima u Osijeku, odnosno s građevinama u Osijeku koje su bile povezane sa Strossmayerom za njegova života, od rođenja, krštenja, vjerskog života, školovanja i javnog djelovanja u Osijeku. Otvorenju izložbe nazočio je zamjenik župana Josip Miletić.

- Utjecaj i značaj J.J. Strossmayera je nemjerljiv, kako u crkvenom tako i u šire društvenom smislu pa je i tema ove izložbe potpuno opravdana. Čestitam ravnatelju i svim djelatnicima na njezinu postavljanju – kazao je zamjenik župana dodavši da posebno raduje činjenica kako radovi na energetskoj obnovi Državnog arhiva napreduju te se završetak očekuje za otprilike šest mjeseci. – Nakon toga, nadamo se izgradnji nove zgrade, javna nabava je u tijeku, a za to je osigurana i podrška Ministarstva kulture i medija te Vlade RH – zaključio je dožupan Miletić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=390#sigProId436c67e94c

U Osijeku održan godišnji susret braniteljica Domovinskog rata RH

Udruga hrvatskih braniteljica Osječko-baranjske županije bila je domaćin 7. susreta braniteljica Domovinskog rata koji se održao danas (7. lipnja 2025. godine) u Osijeku u nazočnosti oko 600 braniteljica iz Hrvatske i Bosne i Hercegovine. Pokrovitelj Susreta braniteljica je ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved, a okupljanju su nazočili i predstavnici Hrvatskog sabora, Ministarstva hrvatskih branitelja, Ministarstva obrane, Osječko-baranjske i drugih hrvatskih županija, Grada Osijeka i drugih gradova i općina. Županica Nataša Tramišak sudjelovala je na cjelokupnom programu te i na taj način iskazala potporu organizatorima i uopće hrvatskim braniteljicama i braniteljima.

Osječki Susret braniteljica održao se pod motom „Žena-Majka-Ratnica“. Počeo je polaganjem vijenca i paljenjem svijeća na platou Kapele Majke Božje Kraljice Mira na lijevoj obali Drave u spomen na sve poginule, nestale i umrle hrvatske braniteljice i branitelje. Uslijedio je mimohod svih sudionica od Kapelice preko Promenade do centra Osijeka, da bi u konkatedrali sv. Petra i Pavla bila služena sveta misa.

Središnji dio programa 7. Susreta braniteljica bila je svečana akademija u Hrvatskom narodnom kazalištu Osijeku. Sudionice Susreta na svečanosti su pozdravili potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved, potpredsjednik Vlade i ministar obrane Ivan Anušić, županica Osječko-baranjske županije Nataša Tramišak te Dragan Vulin, zamjenik gradonačelnika Grada Osijeka. Nakon sjednice i potom zajedničkog fotografiranja na Trgu Ante Starčevića, sudionice susreta nastavile su druženje na lijevoj obali Drave.

Ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved istaknuo je važnost hrvatskih braniteljica u obrani domovine u kojoj ih je sudjelovalo više od 20.000, a 126 položilo život za slobodu. - Nije bilo niti jedne postrojbe HV-a i policije gdje nije bilo žena, veliki broj ih je prošao torture srpskih koncentracijskih logora, a osam ih se još vodi nestalima. Ovakvi susreti prilika su da u izravnim kontaktima zajedno analiziraju programe koje zajednički kreiraju, a težište se stavlja na zdravlje braniteljica i branitelja i na mjere koje je uspostavilo Ministarstvo branitelja. Posebnu pažnju usmjeravamo na preventivne sistematske preglede gdje braniteljice kroz svoj rad i rad udruga, itekako doprinose osvješćivanju o važnosti tih pregleda - rekao je ministar Medved i pozvao sve hrvatske braniteljice i branitelje da se odazovu na poziv za pregled. Dodao je i kako će do 2028. godine Hrvatska imati devet veteranskih centara, od kojih će najveći biti u Osijeku.

- Kada se vratimo u vremena 90-ih godina, prisjećam se naravno i žena koje su bile u postrojbama gdje sam i ja bio. Uvijek je na neki način ta žena igrala dvostruku ulogu, bila je suborac, branitelj, s vama u rovu, u akcijama, u opasnosti, ali uvijek je nekako žena imala i ulogu, rekao bi, sestre ili majke. Uvijek su te žene bile nježnije, kao što ste i danas, bile su brižnije, vodile su na specifičan način brigu i bile potpora svima nama, bile su rame za oslonac, bile su netko s kim ste mogli porazgovarati, bile su upravo dodana vrijednost svega onoga crnila i tragedije koje smo doživljavali tih godina. Zato mi je drago da se danas okupljate, da ste ovdje i da se već sedmu godinu zaredom okupljate diljem Hrvatske. Drago mi je da ste se prepoznale, da se na neki način sjećate i razgovarate u onim vremenima ponosa i slave. Još jednom hvala vam na vašoj ulozi u Domovinskom ratu, hvala vam na svemu. Mi smo braća po oružju, a vi naše sestre po oružju. I to se nikad neće promijeniti, ni itko to može ikada promijeniti. Zato budemo ponosni svi zajedno na ono što smo učinili, što jesmo i što ćemo biti - poručio je ministar Ivan Anušić.

Županica Nataša Tramišak naglasila je kako Osječko-baranjska županija stoji uz sve udruge proizašle iz Domovinskog rata. - Posebnu zahvalnost dajemo hrvatskim braniteljicama koje su bile važan dio obrane Hrvatske. Govorimo o više od 20.000 žena koje su sudionice Domovinskog rata kroz različite strukture i sve što je bilo potrebno kako bi dale svoj doprinos, od samog sudjelovanja na ratištima, a isto tako kao liječnice, medicinske sestre, administrativno osoblje. One su i nakon Domovinskog rata nastavile obavljati poslove i vodile računa o svim društvenim aktivnostima kako bi pomogle svojim kolegama, suborcima, i jedna drugoj. Naravno, uključene su i u druge aktivnosti u društvenom životu građana kroz javno-zdravstvene, humanitarne i druge aktivnosti i na tomu im od srca zahvaljujem - rekla je županica Tramišak.

U ime domaćina ovogodišnjeg susreta braniteljica, Udruge hrvatskih braniteljica Osječko-baranjske županije, govorila je predsjednica Jadranka Ban. Podsjetila je da je na području OBŽ u Domovinskom ratu bilo 1.982 braniteljice od kojih je danas 198 ratnih invalida braniteljica. - Najmlađa smo udruga u županijskoj koordinaciji udruga, organizirale smo se i postojimo zbog potrebe da pomognemo našim braniteljicama. Želimo da nas vide braniteljice koje su u svojim domovima usamljene i koje trebaju pomoć. I danas smo se obradovale što smo se vidjele, što smo žive i što smo tu. Izmjenjujemo svoja iskustva, pomažemo jedna drugoj na bilo koji način - rekla je Ban i najavila da će se iduće godine braniteljice susresti u Puli.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=390#sigProIde9c6a6f1bb

Jubilarni Baranjski bećarac uz tisto, vino, tambure i okupljanje podunavskih Hrvata

Najveća kulturna manifestacija Baranje kojom se čuva i njeguje bogata kulturna baština podunavskih baranjskih Šokaca iz Draža, Gajića, Topolja i Duboševice, Baranjski bećarac ove godine održava se po 30. put, a jubilej je proslavljen dvodnevnim (6.i 7. lipnja) programom koji odvijao na prostoru kod Crkve sv. Petra i Pavla u blizini mjesta Topolje.

Na istom prostoru danas (7. lipnja 2025. godine) održao se i 5. Festival tista, kao i Godišnji susret podunavskih Hrvata. Primamljivi sadržaji, programi i ponuda, ali i značaj susreta Hrvata iz triju susjednih država bili su dodatni motiv za dolazak velikog broja posjetitelja, ljubitelja kulturne baštine, običaja i tradicije. I sve to u jedinstvenom baranjskom ambijentu i uz poznatu gostoljubivost.

Program Baranjskog bećarca počeo je u petak, 6. lipnja, održavanjem sajma domaćih proizvoda te programom „Vino i tambure“ na kojem su se uz tamburaške nastupe predstavili vinari iz hrvatske i mađarske Baranje.

Danas, 7. lipnja prvo su održane utrke zaprežnih kola, a središnji dio programa bio je „Festival tista“ na komu su posjetitelji mogli degustirati više od 50 jela što su ih spravili 20 majstora tista iz Baranje i Bačke.

Službeno otvorenje festivala bilo je u 18.00 sati, a sudionike i brojne posjetitelje pozdravili su županica Osječko-baranjske županije Nataša Tramišak u svojstvu izaslanice predsjednika Vlade RH, saborski zastupnik Stipan Šašlin u svojstvu izaslanika predsjednika Hrvatskog sabora, veleposlanik RH u Mađarskoj Mladen Andrlić i načelnica Općine Draž Valentina Avdičević.

- Ova manifestacija je zapravo spoj Baranjskog bećarca koji se održava po 30. put upravo u Topolju, Festival tista kao novije manifestacije koja također postaje tradicionalna i okuplja sve veći broj zainteresiranih posjetitelja te Godišnjeg susreta podunavskih Hrvata. Zanimljivo je da se nalazimo ispred Crkve sv. Petra i Pavla, upravo na mjestu gdje smo prije 5 godina obilježili 100 godina hrvatske Baranje. Sve ovo svjedoči koliko je bogata povijest ne samo Baranje nego cijele naše Osječko-baranjske županije. Ipak, naša Baranja ima svoju posebnu autentičnost i bogatu tradiciju koju treba nastaviti njegovati. Veliko je zadovoljstvo što ovdje dolazi sve više Hrvata iz triju država da se ovdje međusobno povezuju, druže, prenose i njeguju svoju tradiciju i običaje - kazala je županica Nataša Tramišak.

Nakon službenog otvoranja manifestacije uslijedila je smotra folklora uz nastupe KUD-ova iz Hrvatske, Mađarske i Srbije, odnosno iz trokuta Osijek-Pečuh-Subotica. Upravo taj trokut je u fokusu Osječko-baranjske županije zadnjih nekoliko godina te je Baranjski bećarac odabran i kao mjesto Godišnjeg susreta podunavskih Hrvata.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=390#sigProId1e5b80450c

Organizatori i partneri Baranjskog bećarca i Godišnjeg susreta podunavskih Hrvata su KTM Baranjski bećarac, Turistička zajednica Općine Draž, Općina Draž uz podršku Osječko-baranjske županije, Ministarstva kulture i medija RH, Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije, Hrvatske turističke zajednice, Turističke zajednice Osječko-baranjske županije, Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske, Hrvatske matice iseljenike i udruga Karašicka Republika.