Vijesti

Vlada snažno podupire projekte Osječko-baranjske županije

Povodom obilježavanja Dana Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, predsjednik Vlade RH Andrej Plenković u pratnji potpredsjednika Vlade RH i ministra obrane Ivana Anušića te državnih tajnica Zrinke Raguž i Ive Ivanković danas (6. lipnja 2025. godine) boravio je u Osijeku. Posjet je počeo radnim sastankom sa županicom Natašom Tramišak u sjedištu Osječko-baranjske županije, a sastanku su nazočili i zamjenici županice Josip Miletić i Goran Ivanović, zamjenik gradonačelnika Grada Osijeka Dragan Vulin i tajnik OBŽ Ivan Hampovčan.

Županica Nataša Tramišak informirala je premijera Plenkovića i suradnike o nizu važnih tema i projekata od strateškog interesa za Osječko-baranjsku županiju. Tijekom razgovora osobita pozornost posvećena je projektu izgradnje novog Kliničkog bolničkog centra Osijek, najveće investicije na području istočne Hrvatske čija se vrijednost procjenjuje na 800 milijuna eura, zatim projektu Regionalnog centra za gospodarenju otpadom Orlovnjak, a naglašeno je da se na području obrazovanja i znanosti uspješno provodi niz značajnih projekata. Županica je zahvalila na dolasku, održanom radnom sastanku i podršci kako bi se realizirali vrijedni strateški projekti, a riječ je o projektima ukupne vrijednosti milijardu eura koje će narednih godina stići u Osječko-baranjsku županiju.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=396#sigProId1a536fb20d

Svečana sjednica Senata Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku održala se u Kulturnom centru Osijek, i to kao središnji dio programa obilježavanja 50. obljetnice osnutka Sveučilišta, 318. godine visokog školstva u Osijeku i 35. godina od kada Sveučilište nosi ime biskupa Josipa Jurja Strossmayera.

Uz članove Senata i akademske zajednice svečanosti su nazočili premijer Andrej Plenković, potpredsjednik Vlade i ministar obrane Ivan Anušić, županica Nataša Tramišak koje je ujedno bila izaslanica predsjednika Hrvatskog sabora Gordana Jandrokovića, državna tajnica za visoko obrazovanje u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i mladih Iva Ivanković, državna tajnica ovlaštena za upravljanje Ministarstvom regionalnog razvoja i fondova EU Zrinka Raguž, zamjenik gradonačelnika Grada Osijeka Dragan Vulin, nadbiskup Đakovačko-osječke nadbiskupije Đuro Hranić, mnogi rektori inozemnih i hrvatskih sveučilišta, rektori članica osječkog Sveučilišta i drugi uzvanici.

- Koliko smo napravili tijekom pola stoljeća drugi će govoriti, no s otvaranjem novih fakulteta i novih deficitarnih studija pokušali smo našim mladima pružiti priliku da ostanu i studiraju u Osijeku te na taj način pomoći i demografskoj slici koja je već par godina u Slavoniji takva kakva je. Mislimo da je misijska uloga Sveučilišta u širokoj lepezi studijskih programa koja treba ponuditi i omogućiti deci da tu ostanu. Isto tako, Sveučilište razvija izuzetno veliku suradnju s gospodarstvom, s jedinicama lokalne samouprave te drugim institucijama kulture i umjetnosti. Gotovo 9 milijuna eura u ovom trenutku je aktivno u projektima suradnje s gospodarstvom koji rezultiraju inovacijama, poboljšanjem tehnoloških postupaka i rješenja, a tu je i suradnja kroz te projekte s kulturom, umjetnošću i jedinicama lokalne samouprave. To je doprinos Sveučilišta zajednici koja raste. S druge strane, nismo zaboravili ni da Sveučilište mora razvijati internacionalizaciju otvaranjem novih studijskih programa na engleskom i njemačkom jeziku i ulaskom u evropsku mrežu sveučilišta, i tu smo puno napravili. Vjerujemo da će se Sveučilište u godinama i izazovima koji su pred nama itekako znati postaviti, pomoći mladim ljudima da tu ostanu, a isto tako pomoći gospodarstvu u regiji - rekao je rektor prof. dr. sc. Vlado Guberac te svima zahvalio na dolasku na jubilarnu obljetnicu i svečanost.

Županica Nataša Tramišak čestitala je jubilarnu obljetnicu Sveučilišta cijelom Rektoratu, svim fakultetima, profesorima, nastavnicima, djelatnicima i studentima Sveučilišta.

Uz čestitke povodom jubilarne obljetnice, premijer Andrej Plenković je rekao da je lijepo vidjeti kako osječko Sveučilište napreduje u pogledu programa, broja fakulteta i novih centara te jača suradnju s gospodarstvom i svoju internacionalizaciju. Naglasio je kako su obrazovanje, demografska revitalizacija, zelena tranzicija i digitalna transformacija temeljni prioriteti Vlade RH, a da osječka akademska zajednica danas ima zadaću poticanja izvrsnosti, praćenja globalnih i europskih trendova kako bi Sveučilište u Osijeku, s 1.900 zaposlenika i oko 14.000 studenata pridonijelo jačanju hrvatske budućnosti, odnosno ulaganju u mlade.

Predsjednik Vlade je čestitao županici Nataši Tramišak i gradonačelniku Ivanu Radiću na izbornim rezultatima i naglasio kako Vlada snažno podupire velike i važne projekte za budućnost Županije, među kojima su i izgradnja KBC Osijek, RCGO-a, nastavak ulaganja u škole te drugi projekti o kojima se razgovaralo na današnjem radnom sastanku.

Rektor Vlado Guberac potom je uručio najviša priznanja, Plakete Sveučilišta, za osobite zasluge i izniman doprinos u obnovi i razvoju Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, a primili su ih premijer Andrej Plenković, potpredsjednik Vlade i ministar obrane Ivan Anušić, županica Nataša Tramišak, Dragan Vulin u ime gradonačelnika Osijeka Ivana Radića, nadbiskup Đuro Hranić te državna tajnica Iva Ivanković u ime Ministarstva obrazovanja, znanosti i mladih. Plakete Sveučilišta za životno djelo dodijeljene su professorima emeritusima Gordani Kralik, Željku Turkalju i Peri Aračiću, akademiku Mariju Brdaru i prof. dr. sc. Mirjani Baban.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=396#sigProId7ffb6326f8

Ugovorena rekonstrukcija još dvije škole u OBŽ za jednosmjensku nastavu

Na prigodnoj svečanosti u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu danas (5. lipnja 2025. godine) upriličena je dodjela ugovora za Poziv „Izgradnja, rekonstrukcija i opremanje osnovnih škola za potrebe jednosmjenskog rada i cjelodnevne škole“ iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti 2021.-2026. Ukupno 31 ugovor u vrijednosti 105,3 milijuna eura, osiguranih u Nacionalnom planu oporavka i otpornosti, nazočnim čelnicima jedinica lokalne u regionalne uprave uručili su predsjednik Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenković i ministar znanosti, obrazovanja i mladih Radovan Fuchs. Županica Nataša Tramišak primila je dva ugovora za škole na području Osječko-baranjske županije, i to za Područnu školu Veliškovci Osnovne škole Ivana Kukuljevića Belišće te Osnovnu školu Selci Đakovački.

- Obrazovanje je među ključnim prioritetima naše Vlade, što se ne očituje samo u retorici nego, prije svega, u programima, a to se vidi i u samom povećanju proračuna Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih. Kada smo startali 2016. godine, proračun je iznosio 1,8 milijardi eura, a danas je 4,6 milijardi eura. Temeljni cilj Vlade je da sva djeca imaju osigurana mjesta u vrtićima i da osnovne škole krenu u jednosmjensku nastavu - rekao je premijer Plenković i podsjetio da dosadašnja ulaganja u infrastrukturu od vrtića do fakulteta iznose ukupno 2,7 milijardi eura, a osigurana su i sredstva za besplatan obrok, udžbenike i prijevoz učenika osnovnih škola.

- Ova Vlada od samog početka itekako skrbi za obrazovanje. Želimo da sva djeca idu na nastavu u jednoj smjeni, nastavnici imaju bolje mogućnost, a djeca steknu znanje i kompetencije koje će im pomoći u daljnjem životu i karijerama - kazao je ministar Radovan Fuchs te naglasio kako je Ministarstvo do sada izdalo 359 suglasnosti o prihvatljivosti idejnih projekata te dodijelili 116 ugovora za projekte izgradnje, rekonstrukcije i opremanje osnovnih škola u vrijednosti bespovratnih 542 milijuna eura.

- Danas dodjeljujemo još 31 ugovor za projekte čija je vrijednost 105,3 milijuna eura, od čega je 79 milijuna eura bespovratnih. Dio je to ukupne alokacije od 1,3 milijarde eura iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti - dodao je.

Županica Nataša Tramišak naglasila je kako Osječko-baranjska županija ima spremne projekte za ukupno 19 osnovnih škola koja će ići u dogradnju, izgradnju i opremanje kako bi se osigurali uvjeti za uvođenje jednosmjenske nastave diljem županije. Procijenjena vrijednost tih projekata je 66 milijuna eura, što potvrđuje veliki investicijski val u obrazovanje na području županije. Nakon preuzimanja ugovora slijede postupci javne nabave i potom početak radova, koji su već u tijeku u osnovnim školama u Bilju i Viljevu.

- U ovom trenutku imamo prijavljeno šest projekata od kojih je pet odobreno, a danas smo preuzeli dva ugovora. Slijedi daljnji nastavak prijava projekata, tako da u sljedećih mjesec do dva očekujemo ugovore u vrijednosti 32 milijuna eura. Ove godine planiramo početak radova na svim objektima osnovnih škola kako bi do kraja 2027. godine imali završenu većinu radova i potrebne uvjete za jednosmjensku nastavu - kazala je županica Nataša Tramišak.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=396#sigProId44023e7ed2

Objavljen Javni poziv za korištenje skladišno-uslužnih kapaciteta Regionalnog distribucijskog centra za voće i povrće u vlasništvu Osječko-baranjske županije

Temeljem Ugovora o upravljanju regionalnim distribucijskim centrom za voće i povrće od 29. svibnja 2023. godine, Regionalni distribucijski centar Osječko-baranjske županije za voće i povrće d.o.o. Osijek objavio je danas (04. lipnja 2025. godine) JAVNI POZIV za korištenje skladišno-uslužnih kapaciteta regionalnog distribucijskog centra za voće i povrće u vlasništvu Osječko-baranjske županije.

Predmet Javnog poziva je prikupljanje pisanih ponuda za korištenje skladišno-uslužnih kapaciteta regionalnog-distribucijskog centra za voće i povrće u vlasništvu Osječko-baranjske županije koji se nalazi u Industrijskoj zoni Nemetin, na adresi Vukovarska cesta 243D u Osijeku. Skladišno-uslužni kapaciteti regionalnog distribucijskog centra uključuju:

          - prihvat, obradu i skladištenje voća i povrća u odgovarajućoj ambalaži, odnosno box paletama dimenzija 1200x1000x760 mm (kapacitet box palete = cca 300 kg), u komorama s kontroliranom atmosferom sustava U.L.O., dinamičkom atmosferom (DA) i normalnom atmosferom (NA),

          - sortiranje i pakiranje voća i povrća (pranje, čišćenje, četkanje/poliranje, sušenje površinske vode s plodova i klasiranje) putem postojećih tehnoloških linija i

          - korištenje proizvodnog pogona za proizvodnju soka.

Javni poziv otvoren je do iskorištenosti skladišnog kapaciteta iz ovog Javnog poziva.

Više na: https://rdc-obz.hr/wp-content/uploads/2025/06/Javni-poziv-za-koristenje-skladisno-usluznih-kapaciteta-2025.pdf

„Naučili smo da je biti čovjek na prvom mjestu, i to je to!“

Županica Nataša Tramišak danas (4. lipnja 2025. godine) primila je ekipe mladih i podmlatka Hrvatskog Crvenog križa Društva Crvenog križa Osječko-baranjske županije koje su na 26. državnom natjecanju osvojile zapažene rezultate. Naime, na natjecanju održanom 10. svibnja u Virovitici sudjelovalo je 120 natjecateljica i natjecatelja iz cijele Hrvatske, odnosno 537 ekipa s 3.222 natjecatelja. Ekipe iz Osječko-baranjske županije pokazale su visoku razinu znanja, pa je treće mjesto u kategoriji podmlatka (osnovne škole) osvojila ekipa Osnovne škole Bilje / Općinsko društvo Crvenog križa Darda, dok je prvo mjesto u kategoriji mladih osvojila ekipa Srednje medicinske škole Osijek / Gradsko društvo Crvenog križa Osijek te tako nakon sedam godina vratila zlato u grad Osijek i Osječko-baranjsku županiju.

- Zaista je lijepo vidjeti da naši mladi volonteri u Crvenom križu postižu značajne i hvalevrijedne rezultate. Želim da nastave tim putem, vrijedno njegujući osjećaj za humanost i volonterizam kroz društvo Crvenoga križa, ali i da se kao zreliji ljudi nastave baviti volonterizmom. Djelatnost Crvenog križa je izuzetno važna kada se događaju krizne situacije, elementarne nepogode ili druge potrebe šireg stanovništva, no i kada nema velikih ugroza oni obavljaju vrijednu djelatnost. Redovito se uključuju u javnozdravstvene akcije, organiziraju akcije dobrovoljnog darivanja krvi i sudjeluju u brojnim drugim aktivnostima. Osječko-baranjska županija će i dalje pratiti njihov rad, podržavati ih financijski i u svakom drugom potrebnom obliku. Posebno ističem Ljetnu školu mladih u kojoj će i ove godine niz mladih proći različite oblike druženja i njegovanja osjećaja za humanost. Svima od srca iskreno čestitam i želim puno uspjeha u daljnjem radu - rekla je županica Nataša Tramišak.

Ravnatelj DCK OBŽ Goran Latković zahvalio je Županiji na podršci i suradnji s društvima Crvenog križa te školama koje su pomogle i izabrale učenike koji su ostvarili veliki uspjeh. - Iznimno sam ponosan na suradnju koju imamo s Osječko-baranjskom županijom, sa svim jedinicama lokalne samouprave na području naše županije. To je primjer dobre prakse za cijelu Hrvatsku jer zajedničkim snagama i naporima dajemo svoj doprinos da ova zajednica bude bolje i sigurnije mjesto za život, a ovi mladi, koji su zapravo na početku svog volonterskog rada i puta u Hrvatskom Crvenom križu, su najbolji jamac da će tako biti i ubuduće, da ćemo nastaviti kvalitetno trajati i činiti za dobrobit naših građana - kazao je Latković.

Leonarda Marodi, učenica Medicinske škole Osijek i članica ekipe koja je predstavljala GDCK Osijek i DCK Osječko-baranjske županije na natjecanju u Virovitici, izrazila je zadovoljstvo radom u Crvenom križu i rezultatima na natjecanjima, no naglasila je da su dobri međuljudski odnosi ono najbolje u Crvenom križu. - Svi smo povezani, svi se međusobno pomažemo kada god treba, guramo se naprijed da budemo bolji ljudi, da budemo bolji u onom što radimo, pogotovo u našoj struci kao medicinskom sestrama. Naučili smo da je biti čovjek na prvom mjestu, i to je to - poručila je Leonarda Marodi.

Na prijemu kod županice Nataše Tramišak bili su članovi ekipe Medicinske škole Osijek, a to su Petra Jakovljević, Nina Ćorić, Lora Sitaš, Lucija Kovačević, Leonarda Marodi i Luka Karatović, njihov mentor Dominik Fapali, ravnateljica Sanja Dravinski te ravnateljica GDCK Osijek Martina Hećimović i Martina Muha, koodinatorica priprema ekipe GDCK Osijek.

Nazočni članovi ekipe Osnovne škole Bilje bili su Maja Peči, Petra Rajčević, Lucija Kojundžić, Iris Totić, Tena Rebekić i Melissa Lakatoš, mentorica Jasmina Bikadi, ravnateljica Vlatka Hmeli, ravnatelj OD CK Darda Ivan Hodak i Josip Sklizović, koordinator priprema ekipe ODCK Darda, a prijemu su nazočili i predsjednik DCK Osječko-baranjske županije Marko Đukić te Goran Latković, ravnatelj DCK Osječko-baranjske županije.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=396#sigProId9fe8ab2eed

Započinje novi ciklus MATHOS Bootcampa-a

Osječko-baranjska županije i Fakultet primijenjene matematike i informatike Osijek (MATHOS) potpisali su u listopadu 2021. godine Sporazum o suradnji kroz koji se povezuje visoko obrazovanje, znanost i gospodarstvo s zajedničkim ciljem unaprjeđenja kvalitete obrazovanja studenata te poboljšanja stanja u gospodarstvu na području Županije. Temeljem potpisanog Sporazuma i Ugovora, danas (4. lipnja 2025. godine) započela je provedba bloka radionica pod nazivom MATHOS Web Development Bootcamp za četvrtu grupu polaznika koje su uvodno pozdravili zamjenik županice Josip Miletić, dekan Fakulteta Kristian Sabo i direktor u tvrtki Mono Kristijan Horvat.

- Zahvaljujući Bootcampu, 15 će se nezaposlenih osoba osposobiti za rad u IT sektoru i vjerujem, kao i do sada, vrlo brzo izaći na tržište rada. Ovo je projekt koji Osječko-baranjska županija provodi u suradnji s Fakultetom primijenje matematike i informatike, a siguran sam da ćemo s jednakim uspjehom surađivati i u budućnosti – kazao je Miletić.

Dekan Fakulteta primijenjene matematike i informatike Osijek Kristian Sabo istaknuo je kako je glavni cilj ovog projekta osigurati mogućnost pronalaska posla dugotrajno nezaposlenim osobama. – Ovo je područje koje je iznimno traženo, stoga sam siguran da će većina onih koji uspješno završe edukaciju, ubrzo pronaći zaposlenje. Ideja je bila spojiti visoko obrazovanje s realnim sektorom pa smo tako i ove godine ušli u projekt s tvrtkom Mono. Kroz cijeli ovaj projekt, tijekom četiri godine, prošlo je nešto malo manje od 60 polaznika – rekao je Sabo i pojasnio da trening radionice traju 160 sati i obuhvaćaju sadržaje poput objekta orijentiranog programiranja, rada sa relacijskim bazama podataka i web tehnologijama.

Jedan od polaznika je i Nikola Danilović koji je, kaže, u ovome vidio dobru priliku da proširi svoje znanje u IT tehnologijama.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=396#sigProId133c1ec8a7

Projekti Osječko-baranjske županije realiziraju se planiranom dinamikom

U sjedištu Osječko-baranjske županije u Osijeku danas (3. lipnja 2025. godine) županica Nataša Tramišak održala je radni sastanak na komu su sudjelovali zamjenici županice, pročelnici upravnih odjela te čelnici županijskih ustanova i stručnih službi.

Središnja tema sastanka bilo je razmatranje aktualnog stanja u svim resornim službama i djelatnostima, s osobitim naglaskom na aktivnosti u vezi realizacije projekata u tijeku te priprema novih projekata. Zaključeno je da se svi projekti odvijaju planiranom dinamikom te utvrđeni prioritetni zadaci i aktivnosti za naredno razdoblje.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=396#sigProId541ea32cf5