Vijesti

Počast žrtvama Domovinskog rata i sjećanje na 2. lipnja 1997. godine

U povodu obilježavanja Dana Osječko-baranjske županije, a u počast svim stradalim hrvatskim braniteljima i civilima u Domovinskom ratu, članovi izaslanstva Županije na čelu sa županicom Natašom Tramišak položili su vijenac i zapalili svijeće ispred križa na platou kapelice Kraljice mira na lijevoj obali Drave u Osijeku. Vijence su položili i članovi izaslanstava Grada Osijeka predvođeni zamjenikom gradonačelnika Draganom Vulinom, Hrvatske vojske i policije te predstavnici braniteljskih udruga.

- Povodom Dana Osječko-baranjske županije okupili smo se kako bi ga i na ovaj način, svečanim polaganjem vijenaca kod kapelice Kraljice mira, odali počast svima koji su svojom žrtvom doprinijeli stvaranju neovisne slobodne Republike Hrvatske, što je temelj naše Osječko-baranjske županije. To je sjećanje na 2. lipnja 1997. godine kada su se u Belom Manastiru okupili predstavnici svih dijelova županije, pa i onih koji su do tada bili pod okupacijom kako bi se završio proces mirne reintegracije, na datum koji je trajno urezan u sjećanje svih stanovnika naše županije. Danas naša županija raste i razvija se u svim segmentima. Iako je pretrpjela velike štete tijekom Domovinskog rata i u stvaranju Republike Hrvatske, Županija pokazuje značajne i zavidne rezultate po pitanju rasta i razvoja gospodarstva, ali i u svim drugim segmentima te u partnerstvu sa svim jedinicama lokalne samouprave. Naravno, uz nove planove, nastavljamo kontinuirani rast i razvoj, investicije i brojna ulaganja u gospodarstvo, javnu infrastrukturu i uz sve što će biti temelj ostanka ljudi u ovom prostoru, ali i povratka iseljenih - rekla je županica Nataša Tramišak.

Zamjenik osječkog gradonačelnika Dragan Vulin kazao je kako se i povodom obilježavanja Dana Osječko-baranjske županije prvo prisjetimo onih koji su dali svoje živote u Domovinskom ratu i zbog kojih danas imamo Osječko-baranjsku županiju. Naglasio je važnost suradnje i zajedništva Grada Osijeka i Osječko-baranjske županije kako bi razvijali zajedničke projekte u korist svih stanovnika Osijeka i županije.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=402#sigProId21d06764c0

Stevo Kuric i Antun Šikić dobitnici Nagrade Osječko-baranjske županije za životno djelo

Povodom Dana Osječko-baranjske županije danas (2. lipnja 2025. godine) u županijskom sjedištu u Osijeku održana je svečanost na kojoj je županica Nataša Tramišak uručila najviša županijska javna priznanja zaslužnim pojedincima i institucijama.

Dobitnici Nagrade Osječko-baranjske županije za životno djelo kao javno priznanje za cjelokupnu djelatnost koja je od osobitog značenja za razvitak određenog područja djelovanja, odnosno za ostvarenje koje predstavlja značajan doprinos razvitku određene djelatnosti te trajno dobro od značaja za Županiju, ove godine su Stevo Kuric za životno djelo ostvareno u području sporta i tjelesne kulture te Antun Šikić za životno djelo ostvareno u području tehničke kulture.

Osim Nagrada za životno djelo, dodijeljene su i Nagrade Osječko-baranjske županije kao javna priznanja za iznimna postignuća na području Županije u 2024. godini, i to:

- u području gospodarstva tvrtki Ricardo d.o.o. za trgovinu i usluge Darda za ostvarivanje značajnih radnih i poslovnih rezultata kojima se pridonosi jačanju gospodarske osnove Županije. Nagradu je primio član Uprave Ricardo d.o.o. Branimir Bogdan.

- u području tjelesne kulture i sporta Donni Vekić za iznimna sportska dostignuća na državnim i međunarodnim natjecanjima, a posebice na olimpijskim natjecanjima te Domagoju Duvnjaku za iznimna sportska dostignuća na međunarodnim natjecanjima u rukometu, a posebice na europskim i svjetskim prvenstvima. Kako su oboje trenutno u inozemstvu, nagrade su primili njihovi očevi, odnosno Igor Vekić i Ivan Duvnjak.

- u području tehničke kulture Sanji Vidović za izuzetne uspjehe u stručnom i pedagoškom radu na tehničkom odgoju i obrazovanju djece i mladeži.

Svečanom uručenju nazočili su članovi obitelji i prijatelji laureata, zamjenici županice Josip Miletić, Goran Ivanović i Vladimir Horvat, pročelnice i pročelnici upravnih odjela te drugi uzvanici.

- Danas smo na svečanosti prigodom obilježavanja Dana Osječko-baranjske županije dodijelili 6 najviših priznanja Osječko baranjske županije, a ove godine osobito su se istaknuli pojedinci u sportu, tehničkoj kulturi i gospodarstvu. Svim dobitnicima ove vrijedne nagrade čestitam na vrijednom radu, trudu, zalaganju tijekom radne i poslovne karijere, kao i za dostignuća u protekloj 2024. godini. Ponosni smo na sve njih i na način na koji predstavljaju Osječko-baranjsku županiju te su dodatni poticaj i motivacija svima nama da dajemo svoj maksimum, bez obzira na posao i djelatnost kojima se bavimo - rekla je županica Nataša Tramišak nakon uručenja nagrada. Svim stanovnicima Osječko-baranjske županije čestitala je Dan Županije.

U ime nagrađenih zahvalio je Stevo Kuric, već desetljećima svjetski poznat i uvažen fizioterapeut, koji je svojim radom pomogao mnogim hrvatskim sportašicama i sportašima u ostvarenju vrhunskih rezultata na više od 80 svjetskih i europskih prvenstava, 6 Olimpijskih  igara, 6 Mediteranskih igara te brojnim drugim međunarodnim reprezentativnim natjecanjima atletičara, plivača, tenisača, rukometaša, nogometaša, stolnotenisača, veslača i mnogih drugih sportaša. Sva nacionalna natjecanja gotovo je nemoguće nabrojati, baš kao i broj fizioterapeutskih usluga koje je pružio tisućama i tisućama građana.

- Sretan sam što sam dobio ovo priznanje i da ipak ljudi primjećuju da ima entuzijasta, pogotovo u sportu i ponosan sam na to. Puno je tu rada, no kada pogledam sportaše i koliko oni moraju unijeti rada u rezultat koji osvoje, apsolutno nemam pravo ništa reći jer moj rad je malenkost naspram onoga koliko oni moraju unijeti svog rada u svoje rezultate. Uvijek sam polazio iz tog aspekta i nikad mi nije bilo teško raditi, čak i kada sam radio po 15-16 sati, u pola tri u noći. Kada sportaši vrednuju vaš rad, onda se osjećate potpuno ispunjenim - kazao je Kuric.

Antun Šikić je naglasio kako je ponosan na visoku nagradu županije, a posebno se zahvalio Zajednici tehničke kulture Osječko-baranjske županije i Grada Osijeka te Aeroklubu „Osijek“ u kojem je, kako je rekao, potekao kao dijete s 11 godina. - Moj dugogodišnji rad, znanje i iskustvo prenosim i dan-danas na djecu s kojom radim i koja postižu dosta dobre rezultate na državnoj i svjetskoj razini. S ovom nagradom moj rad nije prestao, nastavljam dalje.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=402#sigProId881530318f

Dodjelom šampionskih titula Dunava otvoren jubilarni peti Vinatlon

U Interpretacijskom etno - centru Karanac sinoć (30. svibnja 2025. godine) je otvoren peti Vinatlon koji u organizaciji Udruge vinogradara Baranje Zmajevac i uz snažnu podršku Osječko-baranjske županije okuplja vrhunske vinare i vinogradare iz Slavonije i hrvatskog Podunavlja, ali i šire. Dvodnevni program koji se danas (31. svibnja) seli u Zmajevac, započeo je dodjelom šampionskih titula Dunava, a vrhunskoj manifestaciji uz domaćine, predsjednika Udruge vinogradara Baranje Zmajevac Ivana Gerštmajera i načelnika Općine Kneževi Vinogradi Vedrana Kramarića, nazočili su županica Nataša Tramišak, državni tajnik u Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova EU Domagoj Mikulić, zamjenik županice Goran Ivanović, saborski zastupnik Stipan Šašlin, zamjenik župana Vladimir Horvat i ostali uvaženi gosti.

- Brojne vinske manifestacije poput Vinatlona koji se održava peti put govore da se snažno razvijamo kao vinska, ali i turistička regija. Naši vinari marljivo rade i proizvode vrhunska vina i to želimo pokazati svima koji dolaze u našu županiju, da imamo turistički potencijal i da itekako imamo što ponuditi. Uz dobro vino ide i dobra hrana, a mi smo ponosni i na naše gastro specijalitete kojih u Baranji ne nedostaje. Inače, Vinatlon je peta manifestacija u našem vinskom mjesecu koji traje i dulje od mjesec dana, odnosno do 5. srpnja tako da sve vinoljupce očekuje još pregršt izvrsnih manifestacija u Osječko-baranjskoj županiji – kazala je županica Tramišak.

Tajnica Udruge vinogradara Baranje Zmajevac Gabriela Gerštmajer istaknula je da su u sklopu Vinatona dodijeljene i brojne nagrade. – Ove godine uz Šampiona Dunava, dodjeljujemo šampionske titule za najbolje bijelo vino, crveno vino, ružičasto vino i novinarsku graševinu. Tako je prema izboru stručnog žirija najbolje bijelo vino vinarije Svijetli dvori, graševina iz 2020. godine, najbolje crveno vino je iz vinarije Belje, ružičasto iz vinarije Mons Aureus, a novinarska graševina je iz vinarije Kovač, iz 2024. godine, dok je Šampion Dunava graševina baririque vinarije Svijetli dvori – rekla je Gerštmajer i dodala da posjetitelje u subotu očekuje bogat program u Zmajevcu koji će kulminirati koncertom Doris Dragović.

Oliver Novački iz vinarije Svijetli dvori koja je odnijela ovogodišnju šampionsku titulu Dunava, ali i nagradu za najbolje bijelo vino, naglasio je kako je put vinara vrlo često iznimno trnovit. – Da bi se došlo do vina, a kamoli do vina koje nagradi publika ili žiri, potrebno je puno rada i ulaganja. Ova nagrada zasigurno je jedna od najvažnijih za našu vinariju, a zaslužili smo je zahvaljujući graševini barrique iz 2020. godine oko koje smo se jako potrudili. Stavili smo ju u jednu drvenu bačvu koja joj je dala posebnu aromatiku tijekom sazrijevanja u ovih pet godina, a ovo je prvi put da idemo s njom na natjecanje i iznimno smo ponosni da je odmah i nagrađena – zaključio je Novački.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=402#sigProId00cd1e3d7a

Uz odavanje počasti svim stradalima u Domovinskom ratu obilježen Dan državnosti Republike Hrvatske

Povodom Dana državnosti Republike Hrvatske članovi izaslanstva Osječko-baranjske županije predvođeni županicom Natašom Tramišak danas (29. svibnja 2025. godine) su položili vijenac i upalili svijeće ispred križa na platou Kapelice Kraljice mira u Osijeku. Vijence su položili i članovi izaslanstava Grada Osijeka na čelu s zamjenikom gradonačelnika Draganom Vulinom, Policijske uprave osječko-baranjske, Hrvatske vojske i Koordinacije udruga branitelja i stradalnika Domovinskog rata Osječko-baranjske županije.

- Povodom obilježavanja Dana državnosti Republike Hrvatske, 35 godina nakon konstituiranja prvog izabranog višestranačkog Hrvatskog sabora, danas smo položili vijence i odali počast svim stradalima u Domovinskom ratu i svima koji su se borili za stvaranje slobodne i neovisne hrvatske države. Svi znamo koliko je bio važan put i proces konstituiranja prvog višestranačkog Hrvatskog sabora i izbora prvog hrvatskog predsjednika kada je Hrvatska krenula putem osamostaljivanja i samostalnosti. Prisjećajući se tih događanja i Domovinskog rata, dužni smo odati počast i sjetiti se svih koji su na tom putu izgubili svoje živote - rekla je Nataša Tramišak, županica Osječko-baranjske županije. Dodala je kako je Kapelica Kraljice mira simbol stradavanja svih koji su sudjelovali u obrani grada Osijeka, Osječko-baranjske županije i cijele domovine Hrvatske, ali i mjesto molitve i mira te pozivala i druge građane i goste Osijeka da ovdje iskažu počast i poklone se svim žrtvama.

- Danas uoči Dana državnosti Republike Hrvatske, dužni smo prisjetiti se svih koji su dali najviše, svoje živote, da bismo mi, odnosno da bi Hrvatska imala državnost, da bismo danas stajali ispod hrvatskoga stijega u Osijeku, nepokorenom gradu. To je i dužnost za sve nas, ali i za sve buduće generacije kada slavimo državne blagdane koji su povezani s hrvatskom državnošću. Na prvom mjestu uvijek trebaju biti oni koji, nažalost, danas nisu s nama, a koji su najzaslužniji što možemo slaviti - kazao je Dragan Vulin.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=402#sigProId35247c7cd4

Uskoro započinje rekonstrukcija i dogradnja OŠ "Vladimira Nazora" Đakovo

Županica Nataša Tramišak danas (29. svibnja 2025. godine) je posjetila Osnovnu školu „Vladimir Nazor“ Đakovo povodom proslave Dana škole. Tom prigodom razgovarala je s ravnateljem Andrijom Šuškom o projektu rekonstrukcije i dogradnje škole za potrebe jednosmjenskog rada i cjelodnevne nastave, čime će se značajno poboljšati uvjeti rada i djelovanja, kako za učenike tako i za djelatnike.

- Čestitam Dan škole svim učenicima i djelatnicima OŠ „Vladimira Nazora“ Đakovo, a s posebnim ponosom najavljujem početak izgradnje i rekonstrukcije škole, vrijedne gotovo 12 milijuna eura, zahvaljujući kojima će biti osigurani dodatni prostorni kapaciteti za uvođenje jednosmjenske nastave. Osim novog dvoetažnog objekta koji će spojnim hodnikom biti vezan za postojeću zgradu škole, izgradit će se i moderna sportska dvorana koja je prijeko potrebna, a osigurat će se i veća pristupačnost osobama s invaliditetom. Svjesni smo izazova s kojima su suočena djeca s poteškoćama u razvoju te se prilikom projektiranja nove zgrade posebno vodilo računa upravo o njima. Dakle, važno nam je na području cijele Osječko-baranjske županije uvesti jednosmjensku nastavu kako bismo osigurali kvalitetniji nastavni proces za svu našu djecu i njihove roditelje. Nova zgrada imat će gotovo 4.300 m2 što je više od trenutnog prostora škole koja je izgrađena prije stotinu godina. Dakle, nakon stotinu godina Grad Đakovo i Osječko-baranjska županija grade potpuno novu školu pri čemu ćemo rekonstruirati i postojeću zgradu, a djeci i učiteljima će na raspolaganju biti 35 učionica. Inače, ova investicija najveća je investicija u osnovno školstvo u našoj Županiji – kazala je Tramišak.

Ravnatelj OŠ „Vladimir Nazor“ Đakovo Andrija Šušak istaknuo je kako škola trenutno radi u dvije smjene, ima 256 učenika i djeluje i u dvije područne škole. – Uz redovite odjele imamo posebne odjele i odgojno-obrazovne skupine. Planirana nadogradnja temelji se na poboljšanju uvjeta za djecu s teškoćama u razvoju, pri čemu se zahvaljujem Gradu Đakovu i Osječko-baranjskoj županiji na podršci koju nam pružaju. Nadam se da ćemo nakon izgradnje ući u program cjelodnevne škole – rekao je Šušak i dodao da u školi djeluju tri razredna odjela za djecu s lakšim teškoćama i šest odgojno-obrazovnih odjela za djecu s većim teškoćama koji trenutno djeluju u neadekvatnim uvjetima.

Gradonačelnik Grada Đakova Marin Mandarić naglasio je kako je od šest đakovačkih škola, tri već u eksperimentalnom programu jednosmjenske nastave. – Jedva čekamo dan kad će i OŠ „Vladimira Nazora“, ali i OŠ „Ivana Gorana Kovačića“ prostornim uvjetima zadovoljiti kriterije i prijeći na jednosmjenski rad. Drago mi je da ćemo zahvaljujući Osječko-baranjskoj županiji, Gradu Đakovu, resornom ministarstvu i uz pomoć europskih sredstava dobiti novu modernu zgradu s vlastitom sportskom dvoranom. Dokumentacija za javnu nabavu je pripremljena i uskoro se očekuje raspisivanje natječaja za izbor izvođača radova – zaključio je Mandarić čestitavši svoj djeci i djelatnicima škole njihov Dan.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=402#sigProId92892d7962

Izgradnja SRC Našice donijet će nove sportske, rekreacijske, turističke i zabavne sadržaje gotovo u središtu grada

Izgradnja Sportsko-rekreacijskog centra Našice bila je središnja tema danas (27. svibnja 2025. godine) održanog radnog sastanka županice Osječko-baranjske županije Nataše Tramišak i zamjenika županice Josipa Miletića s gradonačelnikom Grada Našica Krešimirom Kašubom i suradnicima, a na sastanku je sudjelovao i predsjednik Uprave Nexe d.d. Josip Ergović. Riječ je o strateškom projektu čija je izgradnja planirana u središnjem dijelu grada Našica, tek oko 500 metra zračne linije od Trga dr. Franje Tuđmana s kojim bi bila povezana i pješačkom stazom kroz središnji gradski park. Prostornim planom uređenja Grada Našica to područje je namijenjeno za sport i rekreaciju, obuhvaća 18 čestica ukupne površine oko 22 hektara, a budući SRC Našice bi obuhvatio sportsku dvoranu, bazenski kompleks, teniski centar, atletsko borilište, igrališta za manje sportove, trim stazu, dječja igrališta i hotel, odnosno sportske, rekreacijske, turističke i zabavne sadržaje namijenjene građanima svih životnih dobi.

- Danas smo u radnom posjetu Gradu Našicama razgovarali o velikom, važnom i vrijednom strateškom projektu razvoja Sportsko-rekreacijskog centra Našice koji ima brojne sadržaje. Naime, snažan razvoj sporta u Osječko-baranjskoj županiji, sport i sportska rekreacija imaju svoje mjesto i u Našicama, gradu poznatom osobito po rukometu. Zadovoljstvo je vidjeti da napreduje projektiranje rukometne Arene uz koju se planiraju i mnogi drugi sadržaji, od bazena do drugih sportskih terena. Osječko-baranjska županija je prošle godine bila regija sporta na europskoj razini, ali se i dalje nastavljamo razvijati kao regija sporta te ćemo podržati i ovako velika ulaganja. Ovo je strateški projekt za Grad Našice i Osječko-baranjsku županiju, ali i za Republiku Hrvatsku. Riječ je o vrijednostima koje se penju više od 20 milijuna eura, što govori o velikoj vrijednosti projekta te ćemo dodatno tražiti i ostale izvore financiranja, iz fondova EU i državnog proračuna, odnosno resornog Ministarstva turizma i sporta. Osječko-baranjska županija će svakako doprinijeti realizaciji ovog važnog i vrijednog projekta - rekla je županica Nataša Tramišak.

Gradonačelnik Našica Krešimir Kašuba je podsjetio kako se ovaj izuzetno važan projekt razvija već dvije godine. - Sportsko-rekreacijski centar Našice smo locirali između našičkog perivoja i gradskog naselja Šipovac, a sastoji se od tri glavna djela. To su bazenski kompleks za koji smo pripremili građevinsku dozvolu, odnosno imamo kompletnu projektno-tehničku dokumentaciju od teniskog kompleksa do najzahtjevnijeg dijela, a to je Nexe arena za koju u partnerskim odnosima pregovaramo s najvećim gospodarstvenikom i najvećim gospodarskim i sportskim promotorom Grada Našica i Rukometnog kluba Nexe, a to su Nexe d.d. i gospodin Josip Ergović. Nakon dvije godine imamo veći dio projektno-tehničke dokumentacije te krećemo u osiguravanje sredstava u ime Grada, ali i sa županijske i nacionalne razine te u partnerskim odnosima s Nexe d.d. - istaknuo je gradonačelnik Kašuba.

Predsjednik Uprave Nexe d.d. Josip Ergović zahvalio je na inicijativi za održavanje ovakvog sastanka. Naglasio je kako tvrtka Nexe d.d. i Rukometni klub Nexe već više od dvije godine aktivno sudjeluju u projektu izgradnje dvorane idejnog naziva Nexe arena. - Dvorana je u fazi projektiranja te, uz pomoć Nexe d.d., Grad može podnijeti zahtjev za lokacijsku dozvolu. Nexe d.d. će izvršiti projekte do kraja, do podnošenja zahtjeva za građevinsku dozvolu i ustupiti ih Gradu Našicama. Imamo podršku Grada i Županije za izgradnju dvorane koja će biti u službi Grada i Rukometnog kluba Nexe, kluba koji ima ambicije za odigravanje europskih utakmica u toj dvorani, uključujući Ligu prvaka. Nadamo se i prisustvu hrvatske rukometne reprezentacije i reprezentacija u drugim sportovima te će projekt zaista biti od strateškog značaja za Grad, Županiju i RH - naglasio je Josip Ergović.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=402#sigProId403e7eaded