Vijesti

Gospodarsko-socijalno vijeće podržalo Prijedlog Proračuna OBŽ za 2025. godinu

U prostorijama Osječko-baranjske županije u Osijeku danas (09. prosinca 2024. godine) održana je 5. sjednica Gospodarsko-socijalnog vijeća u Osječko-baranjskoj županiji. Prema predloženom dnevnom redu razmatralo se ukupno pet točaka, od kojih je najveće zanimanje bilo usmjereno na Prijedlog Proračuna Osječko-baranjske županije za 2025. godinu i projekcija za 2026. i 2027. godinu, zatim informacije o stanju u gospodarstvu na području Osječko-baranjske županije i stanju nezaposlenosti te provođenje mjera za zapošljavanje na području Osječko-baranjske županije.

Pročelnica Upravnog odjela za javne financije Osječko-baranjske županije Snježana Raguž ukratko je predstavila Prijedlog Proračuna Osječko-baranjske županije za 2025. godinu i projekcija za 2026. i 2027. godinu. Kazala je da su proračunski prihodi i primici za 2025. godinu planirani u iznosu od 301.922.213,72 eura. Od toga se 107.037.437,24 eura odnosi na županijski proračun, a ostatak na vlastite prihode proračunskih korisnika koji su evidencijski prikazani u proračunu, što je smanjenje proračuna za 0,5% u odnosu na trenutno važeći plan Proračuna za 2024. godinu (koji iznosi 303.449.920,61 eura). Procijenjeni prihodi i primici za 2026. godinu iznose 286.377.501,83 eura, a za 2027. godinu 276.199.960,30 eura.

Zamjenik župana Osječko-baranjske županije Josip Miletić naglasio je kako je i ovaj Prijedlog Proračuna za 2025. godinu razvojan te da se vodilo računa o svim projektima koji se provode, koji su završeni te koji se planiraju. Predstavnik Hrvatske udruge poslodavaca Ivan Sarić iskazao je zadovoljstvo predloženim te je pohvalio Prijedlog u svim projektima i mjerama koje pridonose jačanju gospodarstva odnosno poduzetništva.

Informacija o stanju u gospodarstvu na području Osječko-baranjske županije izrađena je na temelju podataka Financijske agencije iz godišnjih financijskih izvješća (GFI), podataka Državnog zavoda za statistiku Republike Hrvatske, Hrvatskog zavoda za zapošljavanje kao i materijala prikupljenih od strane stručnih službi Hrvatske gospodarske komore - Županijske komore Osijek. Informaciju je predstavila predstavnica Županijske komore Osijek Slavica Babić, koja se osvrnula osobito na usporedbe rezultata poslovanja poduzetnika po županijama u 2023. godini i na rezultate poslovanja cjelokupnog gospodarstva Osječko-baranjske županije kao što su financijski rezultati poslovanja poduzetnika prema godišnjim financijskim izvještajima, podaci o robnoj razmjeni s inozemstvom, stanje insolventnosti pravnih osoba te pokazatelji zaposlenosti i nezaposlenosti na području Županije, o kojima je govorio predstojnik Hrvatskog zavoda za zapošljavanje Područne službe Osijek Ivan Ravlić. U osvrtu na trenutno stanje naglašeno je da se i dalje bilježi trend smanjene nezaposlenosti u osječkom Područnom uredu Zavoda za zapošljavanje, gdje je evidentirano oko 12.000 nezaposlenih osoba. Nastavlja se i provođenje aktivnih mjera politike zapošljavanja, što su pozdravili i predstavnici sindikata i poslodavaca.

Predstavnici Hrvatske udruge poslodavaca izrazili su zadovoljstvo suradnjom s Osječko-baranjskom županijom i HZZ-om, ponovno pohvalivši mjere koje aktivno provodi Zavod za zapošljavanje.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=576#sigProId03faa98728

Via Slavonija i Baranja - novi broj i nove teme destinacijskog časopisa

Drugi broj destinacijskog časopisa „Via Slavonija i Baranja“ ugledao je svjetlost dana. Predstavljen je danas (09. prosinca 2024. godine) u Osijeku, a nalazi se i u svim smještajnim kapacitetima i turističkim zajednicama na području Osječko-baranjske županije kako bi goste koji dolaze na istok Hrvatske upoznali s ljudima, mjestima i doživljajima autentične Slavonije i Baranje. Drugi broj destinacijskog časopisa „Via Slavonija i Baranja“ ugledao je svjetlost dana. Predstavljen je danas (09. prosinca 2024. godine) u Osijeku, a nalazi se i u svim smještajnim kapacitetima i turističkim zajednicama na području Osječko-baranjske županije kako bi goste koji dolaze na istok Hrvatske upoznali s ljudima, mjestima i doživljajima autentične Slavonije i Baranje. 

- Čast mi je i zadovoljstvo nastaviti suradnju s lokalnim vodičima i novinarima koji su uz vodstvo Turističke zajednice Osječko-baranjske županije sudjelovali u stvaranju jednog inspirativnog vodiča, za obilazak destinacije u razdoblju od prosinca pa sve do svibnja iduće godine. Riječ je o materijalu koji je prije svega namijenjen za gosta koji dođe u destinaciju i traži inspiraciju što bi sve mogao obići – istaknula je Ivana Jurić, direktorica Turističke zajednice Osječko-baranjske županiji. 

Časopis je izdan na hrvatskom i engleskom jeziku, glavna urednica je Ivana Rab Guljaš, a dizajn potpisuje Marko Jovanovac. Časopis je dostupan i u online verziji, na stranicama i društvenim mrežama Via Slavonija i Baranja. Svi tekstovi objavljeni u časopisu dio su kampanje Turističke zajednice pod nazivom HeadOnEast te ističu sve vrijednosti koje destinacija nudi.

- Kod nas gost dolazi u vremenu kada ima nekoliko dana za odmor, u vrijeme kada ne odlazimo na dugačka putovanja, to je od rujna sve do lipnja. Posjetitelji tada aktivno obilaze destinaciju, nema klasičnog odmaranja na plaži nego ih zanima sadržaj, sve ono što destinacija nudi – dodala je Jurić. Gdje kupiti domaći kulen? Gdje kupiti staklenku zimnice? Što je podlac? Što je perkelt? Što možete doživjeti kada odete kod Astaloša? Što možete doživjeti u đakovačkoj ergeli? Samo su neka od pitanja na koja odgovor krije „Via Slavonija i Baranja“.

- Namijenjen je gostima koji traže aktivnosti, odnosno sve ono što mogu vidjeti na području naše županije. Ono što me je posebno drago, a što često naši gosti pitaju gdje mogu kupiti suvenire? Volimo isticati kako mi imamo vrlo jestive suvenire, poznati smo po eno-gastro ponudi i upravo su kulen, vino, paprika i slično autentični suveniri Slavonije i Baranje – rekao je Mato Lukić, župan Osječko-baranjske županije.

Uoči predstavljanja časopisa održana je i 1. sjednica Regionalne koordinacije turističkih zajednica Osječko-baranjske županije s ciljem izrade Plana upravljanja destinacijom.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=576#sigProIde64d07e43a

Održana početna konferencija projekta „Izgradnja i rekonstrukcija južne obale u luci Osijek“

U Hotelu Osijek danas (9. prosinca 2024. godine) je održana početna konferencija projekta „Izgradnja i rekonstrukcija južne obale u luci Osijek“ kojoj su uz ravnateljicu Lučke uprave Osijek Ivu Horvat nazočili saborska zastupnica Nataša Tramišak, predsjednik Gradskog vijeća Grada Osijeka Tihomir Florijančić, ravnateljica Uprave unutarnje plovidbe Ministarstva mora, prometa i infrastrukture Duška Kunštek te ostali uvaženi gosti.

Lučka uprava Osijek u siječnju 2023. godine podnijela je projektnu prijavu pod nazivom „Izgradnja i rekonstrukcija južne obale u luci Osijek“ čiji je cilj razviti infrastrukturne projekte u području prijevoza unutarnjim plovnim putovima na sveobuhvatnoj TEN-T mreži. Nakon provedenog postupka evaluacije ista je prihvaćena u lipnju 2023. i Lučkoj upravi Osijek je dodijeljeno 1.489.810,98 eura bespovratnih europskih sredstava u svrhu provođenja prijavljenog projekta koji obuhvaća izradu glavnih i izvedbenih projekata za početak izgradnje i rekonstrukcije južne obale u luci Osijek. – Vrijednost projekta je oko 3 milijuna eura, pri čemu je polovica iznosa sufinancirana europskim sredstvima, a ostatak iz državnog proračuna. U sklopu projekta izradit ćemo projektnu dokumentaciju za novu lučku infrastrukturu, za kontejnerski terminal te za rekonstrukciju okomite i kose obale u luci. Radovi se izvode na terminalu za rasute terete, a projekt terminala za rasute terete čini neodvojivu cjelinu s ovim dijelom luke. Dakle, rekonstruiramo obalu i radimo nove terminale – kazala je ravnateljica Lučke uprave Osijek Iva Horvat i dodala da je cilj svih ulaganja koja se provode i koja su planirana u budućnosti dobiti modernu luku sa suvremenom infrastrukturom, uz povećanje broja plovnih dana na rijeci Dravi.

Saborska zastupnica Nataša Tramišak istaknula je da luka Osijek, kao međunarodna riječna luka ima izuzetno velik potencijal. – Njezin plovni put treba biti prohodan, a na tragu te vizije je i Strategija razvitka riječnog prometa u Republici Hrvatskoj u koju je uvrštena Luka Osijek što joj daje dodatni zamašnjak i poticaj da se nastavi razvijati. U svemu tome, infrastruktura je preduvjet i zalog za daljnji rast, posebno u dijelu prijevoza roba, što je i prepoznato u spomenutoj Strategiji. Luka Osijek je među četiri međunarodne luke u Hrvatskoj i vjerujem da je ovo jedan od strateških projekata kojim ćemo izgraditi potrebnu infrastrukturu da bi smo nastavili put razvoja – rekla je Tramišak.

Predsjednik Gradskog vijeća Grada Osijeka Tihomir Florijančić naglasio je kako Osječani žive uz i s rijekom Dravom. – Upravo stoga smo ove godine ostvarili višedesetljetni san mnogih Osječana, o spajanju Gornjeg i Donjeg grada promenadom uz Dravu, a otvorili smo i pročistač otpadnih voda u Nemetinu. Projektom izgradnje i rekonstrukcije južne obale u luci Osijek rješavamo i gospodarska pitanja budući da želimo da rijeka Drava bude plovna i da se promet njome odvija nesmetano, kako ljudi tako i tereta – zaključio je Florijančić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=576#sigProIdb5d041614c

U Vukovaru obilježena 5. godišnjica osnivanja Zaklade Vrhbosanske nadbiskupije

Peta godišnjica osnivanja Zaklade Vrhbosanske nadbiskupije obilježena je danas (9. prosinca 2024. godine) održavanjem Svečane akademije Zaklade u Dvorcu Eltz u Vukovaru, odnosno u Gradskom muzeju Vukovar. Uz predsjednika Upravnog odbora Zaklade nadbiskupa vrhbosanskog Tomu Vukšića i Marinka Belju, upravitelja Zaklade i državnog tajnika u Ministarstvu poljoprivrede, kao i druge članove Upravnog odbora Zaklade, svečanosti su nazočili ministar poljoprivrede Josip Dabro ujedno i izaslanik predsjednika Vlade RH i počasni član Upravnog odbora Zaklade, saborski zastupnik Petar Šimić kao izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora, zamjenik župana Osječko-baranjske županije Josip Miletić, mons. Mato Gašparović kao izaslanik đakovačko-osječkog nadbiskupa Đure Hranića, predstavnici Vukovarsko-srijemske županije i drugi uzvanici.

Predsjednik Upravnog odbora Zaklade nadbiskup vrhbosanski Tomo Vukšić zahvalio je nazočnima na dolasku i pomoći koju su, kao i mnogi drugi ljudi, pružili u proteklom razdoblju Vrhbosanskoj nadbiskupiji, katolicima na njenom području, ali i mnogo šire od te biskupije, odnosno hrvatskom narodu u Bosni i Hercegovini i šire.

- Svrha postojanja Zaklade je iz dva velika razloga. Jedan, vrlo važan, ima materijalnu narav jer je svaka pomoć ljudima u potrebi zaista važna i, bez obzira kolika je, uvijek je velika jer je znak dobrote i znak prisutnosti prijatelja koji imaju osjećaj za potrebe ljudi koji očekuju pomoć. Zaklada je na tom planu učinila koliko je mogla i to je važno, a još važnije od toga je doprinos ove Zaklade onim snagama u Hrvatskoj i BiH koji žele suradnju između dijelova našega naroda koji jedan živi u BiH, a drugi u Hrvatskoj. Samo preko te suradnje pokazujemo i sebi i drugima koliko smo jedan narod, koliko nam je stalo do dijelova vlastitog naroda koji živi u različitim državama. I koliko god je potrebna materijalna strana, još je važnija ova druga i stoga vam zahvaljujem na materijalnim doprinosima i još više za ovaj drugi doprinos - rekao je predsjednik Upravnog odbora Zaklade nadbiskup vrhbosanski Tomo Vukšić.

Zamjenik župana Osječko-baranjske županije Josip Miletić čestitao je peti rođendan Zaklade i zahvalio njenom vodstvu na dosadašnjem uspješnom radu. Dodao je kako je siguran da je pred Zakladom daljnje pozitivno razdoblje u komu će se zajedništvom pokazati da Zaklada ima puno toga za reći i pomoći. Svim nazočnima i njihovim obiteljima poželio je svako dobro povodom predstojećih božićnih blagdana.

- Važno je da svatko pomogne koliko može, a to će činiti i Osječko-baranjska županija. Svi koji imamo obiteljske korijene u Bosni moramo znati i cijeniti što je naš narod tamo prošao i što treba činiti. Svima nam je Zaklada u srcu i zajednički ćemo doprinijeti njezinom razvoju i ne sumnjam u pozitivne buduće korake - poručio je Miletić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=576#sigProIda0a7d7fd9e

Zaklada Vrhbosanske nadbiskupije je neprofitna organizacija usmjerena na humanitarno i socijalno djelovanje. Osnovana je u veljači 2020. godine sa sjedištem u Vukovaru sa svrhom pružanja potpore u provođenju humanitarnih aktivnosti usmjerenih na dobrobit bolesnih, starih i nemoćnih osoba, djece predškolske dobi, učenika, studenata, mladih, fizičkih i pravnih osoba te pomaganje projekata u Republici Hrvatskoj i Vrhbosanskoj nadbiskupiji.

Obilježen dan ustroja 68. bojne Vojne policije

Pred spomen obilježjem poginulim pripadnicima 68. bojna Vojne policije, u počast 13 poginulih vojnih policajaca, a povodom obilježavanja 33. obljetnice ustroja postrojbe, položeni su danas (nedjelja, 8. prosinca) vijenci i zapaljene svijeće. Vijence su položili župan Osječko-baranjske županije Mato Lukić zajedno sa saborskom zastupnicom Natašom Tramišak, predsjednik Gradskog vijeća Grada Osijeka Tihomir Florijančić, predstavnici Uprave za obranu Osijek Ministarstva obrane te suborci i članovi Udruge veterana Vojne policije Osječko-baranjske županije.

 U prosincu ‘91. godine, odlukom ministra obrane Gojka Šuška osnovana je 68. bojna Vojne policije. S posebnim smo ponosom i pijetetom danas položili vijence i zapalili svijeće za naše suborce čiji su životi utkani u temelje države Hrvatske. Za časno izvršavanje borbenih zadataka i iskazanu hrabrost, naša je postrojba odlikovana redom Nikole Šubića Zrinskog. Zajedništvo koje nas je tada vodilo u želji za Domovinom i danas se jednako snažno osjeti u želji za čuvanjem sjećanja na suborce koji više nisu među nama, istakao je župan Mato Lukić.

Danas obilježavamo 33. obljetnicu osnivanja 68. Vojne policije u Osijeku, ta je naša ratna postrojba osnovana je 7. 12. 1991., prvi zapovjednik bio je Vladimir Burić, a nakon mjesec dana, zapovjednik je bio Ante Gilja, koji je bio do kraja Domovinskog rata. Sjećanja još uvijek žive u nama. Ova postrojba sudjelovala je u svim borbenim operacijama tijekom Domovinskog rata i obavljala vojnopolicijske zadaće. Kroz postrojbu je prošlo više od 1500 ljudi, a pokrivala je područje cijele Slavonije, odnosno naših 5 slavonskih županija. Poginulo je 13 pripadnika 68. bojne Vojne policije, rekao je Predsjednik Udruge veterana vojne policije Osječko-baranjske županije Stipe Modrić

Na današnji dan 1991. godine osnovana je 68. bojna Vojne policije u gradu Osijeku nakon što je okupiran Vukovar i nakon što je prošao cijeli tjedan najvećih opasnosti za grad Osijek koji, valja podsjetiti, je bio okružen s tri strane, a samo sa zapadne strane nije. Trebamo se prisjetiti svih poginulih branitelja, pa tako i ove postrojbe koja je, evo, osnovana na današnji dan i zbog toga i obilježavamo. Evo svake godine ovo zahvaljujući im vječno, za ono što su učinili i dali u obrani Domovine, kazao je predsjednik Gradskog vijeća Grada Osijeka Tihomir Florijančić.

Ovdje ispred spomenika odajemo počast, palimo svijeće i polažemo vijence za sve poginule pripadnike vojne policije, zaista herojske bojne koja je dala svoj obol na svim ratištima, kako cijeloj Hrvatskoj, tako i u Bosni i Hercegovini. Naravno, danas, evo i nakon 33 godine, kada se sjećamo ovih dana, početkom posebno prosinca 1991., najtragičnijih dana u povijesti Osijeka i  cijele naše Domovine. Dužnost svih nas ovdje je odati pijetet svim hrvatskim braniteljima, poručila je saborska zastupnica Nataša Tramišak.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=576#sigProId23ce3e6db1

Obilježen Dan Grada Valpova

Dan Grada Valpova i crkvenog goda Bezgrešnog začeća Blažene Djevice Marije u Valpovu je obilježen prigodnim programom, a središnji dio proslave bila je Svečana sjednica Gradskog vijeća Grada Valpova, održana danas (7. prosinca 2024. godine) u Velikoj dvorani Centra kulture „Matija Petar Katančić“. Svečanost je obilježena i potpisivanjem Povelje o prijateljstvu između gradova Valpovo i Samobor, a potpisali su je gradonačelnik Valpova Matko Šutalo i gradonačelnica Samobora Petra Škrobot.

Uz gradske vijećnike, gradonačelnika Matka Šutala, njegove suradnike i djelatnike Grada, sjednici su nazočili general-pukovnik Marijan Mareković kao izaslanik predsjednika RH, saborski zastupnik Goran Ivanović ujedno izaslanik predsjednika Vlade RH i hrvatskog sabora, predsjednica Skupštine Osječko-baranjske županije Ivana Bagarić, gradonačelnici i načelnici susjednih i prijateljskih gradova i općina te drugi uzvanici.  

Nakon uvodnih riječi predsjednika Gradskog vijeća Igora Uranjeka, na Svečanoj sjednici je gradonačelnik Matko Šutalo govorio o aktualnim i budućim aktivnostima gradske uprave. Prikazan je i video o investicijama u proteklom razdoblju, a gradonačelnik je zaključio kako se Grad Valpovo iz godine u godinu sve više razvija.

Predsjednica Županijske skupštine Ivana Bagarić u prigodnom obraćanju naglasila je dobru suradnju Grada Valpova i Osječko-baranjske županije, dok je Goran Ivanović kazao kako će predložiti da Ladimirevci, odnosno njihov novoizgrađeni Dom kulture Fabijana Šovagovića budu domaćin jedne od sjednica Savjeta za Slavoniju, Baranju i Srijem.

U završnom dijelu svečane sjednice najviša javna priznanja uručena su istaknutim pojedincima i kolektivima za postignute rezultate u proteklom razdoblju. Plakete „Matija Petar Katančić“ za područje duhovnog i sveukupnog društvenog života primili su Stella Horvat (za rad sa starijima), Moto klub „Dva grada“ (za humanitarnu djelatnost) i Josip Petranović (za dobrovoljno davanje krvi), Svjetlana Cvenić za područje prosvjete i rad s djecom, a Zlatko Ivošević je dobitnik Zlatne plaketa „Pečat Grada Valpova“ za ukupan doprinos razvoju gospodarstva i kulture u Valpovu te se u osobno i u ime svih nagrađenih zahvalio na dodijeljenim priznanjima.

Prije svečane sjednice, u spomen poginulim braniteljima iz Domovinskog rata izaslanstva Grada, institucija i drugi predstavnici društvenog života Valpova položili su vijence i upalili svijeće kod spomen križa.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=576#sigProIdfac93e1b96