Vijesti

Otvoren 32. Proljetni i 26. Obrtnički sajam: Više od 200 izlagača potvrđuje snažan gospodarski zamah OBŽ

U Gospodarskom centru Osječko-baranjske županije, danas (27. veljače 2026. godine) otvoren je 32. Proljetni i 26. Obrtnički sajam, a uz županicu Natašu Tramišak, otvorenju su nazočili zamjenik gradonačelnika Grada Osijeka Dragan Vulin, državni tajnik u Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova EU Domagoj Mikulić, rektor osječkog Sveučilišta Drago Šubarić, zamjenici županice Josip Miletić i Goran Ivanović, predsjednik Hrvatske obrtničke komore Dalibor Kratohvil, predsjednik Skupštine OBŽ Tomislav Rob, ravnatelji državnih agencija, pročelnici upravnih tijela, predstavnici sponzora Sajma te ostali uvaženi gosti.

- Zahvaljujem na velikom odazivu izlagača, koji je iz godine u godinu sve veći. S punim pravom danas možemo reći da je ovo postao jedan od najvažnijih sajamskih i gospodarskih događaja na istoku Hrvatske. Sam prostor Gospodarskog centra, u protekle tri godine od izgradnje, pokazao je koliko mogućnosti pruža za organizaciju sajmova i različitih događanja. Prisutnost izlagača iz čak 14 hrvatskih županija potvrđuje širinu i značaj ove manifestacije. Ovdje se ne predstavljaju samo naši autohtoni poljoprivredni i obrtnički proizvodi, već se otvara prostor za razvoj gospodarstva, obrtništva te za nove poduzetničke i poslovne suradnje. Zahvaljujem i Gospodarskom centru Osječko-baranjske županije te svim dugogodišnjim partnerima koji ovom sajmu daju dodatnu vrijednost i novu dimenziju. Osječko-baranjska županija, koja je pokrenula projekt izgradnje Gospodarskog centra kako bi Osijek i županija dobili suvremen i kvalitetan prostor za ovakva događanja, danas može biti ponosna na ostvarene rezultate. Gospodarski pokazatelji idu nam u prilog. Tijekom 2025. godine otvorene su 494 nove tvrtke, a već početkom 2026. bilježimo i značajan rast u obrtništvu. Čak 736 novih obrtnika u godinu dana potvrđuje koliko je obrtništvo snažno i važno za razvoj naše županije. Uz 98.000 zaposlenih i rekordno nisku nezaposlenost, jasno je da smo na dobrom putu stvaranja snažnog gospodarskog zamaha te da Osječko-baranjska županija postaje jedna od gospodarski najjačih regija u Hrvatskoj. U tom smjeru nastavljamo i dalje. Razvijat ćemo nove faze Gospodarskog centra, a već ove godine planiramo pokrenuti proceduru dogradnje, odnosno izgradnje novih objekata u skladu s planom razvoja cijelog ovog kompleksa – kazala je županica.

Poljoprivreda, zdravstvo i stanovanje u fokusu: Usvojeni ključni programi na sjednici Skupštine OBŽ

U Velikoj vijećnici Osječko-baranjske županije, danas (27. veljače 2026. godine) je održana 8. sjednica Skupštine OBŽ na kojoj su u središtu pozornosti bile teme iz područja poljoprivrede, obrazovanja, zdravstva i stambene politike. Odlukom većine vijećnika usvojeni su, između ostalog, Programi održavanja Sustava navodnjavanja Poljoprivredni institut Osijek, Budimci - Krndija i Gat za 2026. godinu,  Izvješće o izvršenju Plana djelovanja Osječko-baranjske županije u području prirodnih nepogoda za 2025. godinu te Izvješće o ostvarivanju Programa korištenja sredstava od raspolaganja poljoprivrednim zemljištem u vlasništvu države na području Osječko-baranjske županije za 2025. godinu. Županica se u odgovoru na vijećnička pitanja osvrnula i na važne projekte i inicijative koje provodi Osječko-baranjska županija.

- U fokusu današnje sjednice teme su iz poljoprivrede i gospodarstvo, ali i zdravstva, dok smo se kroz vijećnička pitanja osvrnuli na izgradnju novog Kliničkog bolničkog centra u Osijeku i pokretanje našeg novog programa, „Naša Slavonija i Baranja – naš dom“", za potpore mladim obiteljima pri rješavanju stambenog pitanja. Svakako, kada govorimo o Kliničkom bolničkom centru u Osijeku, evo, izvijestila sam i sve vijećnike na skupštini Osječko-baranjske županije o sastanku koji je održan sa predsjednikom Vlade Republike Hrvatske i sa resornim ministrima o financiranju izgradnje Kliničkog bolničkog centra u Osijeku. Nakon tog sastanka, po nalogu predsjednika Vlade, pripremljen je i zaključak koji će se uskoro naći na samoj sjednici Vlade. Radi se o 846 milijuna eura vrijednom zaključku za financiranje izgradnje našeg Kliničkog bolničkog centra u Osijeku. Konačno, nakon višegodišnje pripreme potrebne dokumentacije koja je počela još 2017. godine, za vrijeme mandata župana Anušića koji je potaknuo projektiranje izgradnje Kliničkog bolničkog centra Osijek na novoj lokaciji i nakon rješavanja imovinsko-pravnih odnosa te ishođenja građevinske dozvole, sada se nalazimo u situaciji da ćemo doći do pokretanja postupka nabave za izgradnju bolnice u Osijeku. Ja se zaista, evo, zahvaljujem na ovom konstruktivnom i vrijednom sastanku koji je održan s predsjednikom Vlade, na onom obećanju koje je on dao i pokrenutim svim aktivnostima kako bi što prije vidjeli započeli s izgradnjom bolnice u Ulici 3. gardijske brigade u Osijeku. Potpuno nova zgrada, 215.000 kvadrata, ne samo za područje Osječko-baranjske županije, već i za cijelu Slavoniju, Baranju i Srijem, ali i za cijeli istok Hrvatske. Ovo je najveći projekt koji trenutno postoji u Republici Hrvatskoj, strateški projekt Vlade Republike Hrvatske, zahvaljujući kojem ćemo imati jednu od najbolje opremljenih i najmodernijih bolnica, usudila bih se reći, i na istoku Europe – kazala je županica i osvrnula se na novi županijski program, pokrenut početkom njezina mandata -  "Naša Slavonija i Baranja - naš dom". – On ima dva velika i važna segmenta, a to su izgradnja obiteljskih kuća i stambenih zgrada koje smo pokrenuli prošle godine i dodjela financijske pomoći između 3.000 i 10.000 eura za naše mlade obitelji koje rješavaju prvu stambenu nekretninu kupovinom stana, kupovinom kuće ili izgradnjom vlastite nekretnine . Prema iskazu interesa jedinica lokalne samouprave, imat ćemo i ovaj program u nastavku i u dvije faze. U ovom trenutku biramo one lokacije koje su trenutno najpogodnije za izdavanje građevinskih dozvola, tako da u ovoj godini pokrenemo i projektiranje samih obiteljskih kuća i njihovu izgradnju. Mi ovdje planiramo u prvoj fazi izgraditi 50 obiteljskih kuća i nekoliko stambenih zgrada koje bi trebale biti izgrađene u sljedećih dvije do tri godine, što znači da bi prve mlade obitelji trebale kroz tri godine biti useljene u te objekte. Smisao ovog programa je da mladi postanu vlasnici tih nekretnina jer plaćanjem najma nekretnine oni otplaćuju vrijednost obiteljske kuće, što znači da će kroz 10, a maksimalno do 25 godina, oni moći otkupiti nekretninu plaćajući najam Osječko-baranjskoj županiji. Ovo je jedinstven model u Republici Hrvatskoj, mislim da ga nema nigdje ni na području Europe, tako da smo ga prvi osmislili, započeli i već vidimo pozitivne reakcije naših stanovnika. Drugi dio programa je dodjela financijske pomoći između 3.000 i 10.000 eura za naše mlade obitelji koje rješavaju prvu stambenu nekretninu kupovinom stana, kupovinom kuće ili izgradnjom vlastite nekretnine. Već u prva dva ili tri tjedna od trenutka raspisa javnog poziva, zaprimili smo oko 120 prijava. One se obrađuju i naši prvi mladi će u skorije vrijeme dobiti i financijsku podršku Osječko-baranjske županije po ovom pitanju – istaknula je županica.

Potpisani ugovori za tri osnovne škole vrijedni 11,58 milijuna eura

U Zagrebu su potpisani ugovori s Vladom Republike Hrvatske i Ministarstvom znanosti i obrazovanja o dodjeli bespovratnih sredstava iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti - NPOO - za izgradnju i dogradnju tri osnovne škole na području Osječko-baranjske županije, ukupne vrijednosti 11,58 milijuna eura.

Riječ je o nastavku snažnog investicijskog ciklusa u obrazovnu infrastrukturu s ciljem osiguravanja uvjeta za jednosmjensku nastavu i provedbu cjelodnevne škole.

Projektom rekonstrukcije i dogradnje Osnovne škole Šećerana u Belom Manastiru, vrijednim oko 3 milijuna eura, škola će dobiti novih 1.000 četvornih metara prostora. Dogradnja uključuje izgradnju sportske dvorane, nove učionice, kuhinje i blagovaonice. Po završetku projekta škola će imati ukupno 10 učionica te kvalitetnije uvjete za 247 učenika.

Osnovna škola kralja Tomislava u Našicama obuhvaćena je projektom vrijednim 8,5 milijuna eura. Rekonstrukcijom i dogradnjom osigurat će se nove učionice i kabineti, a nakon završetka radova škola će imati ukupno 30 učionica te sve preduvjete za prelazak na jednosmjensku nastavu.

Održan Regionalni forum „Investicije u fokusu“

Regionalni razvojni forum „Investicije u fokusu“, u organizaciji Hrvatske zajednice županija, poslovnog dnevnika Lider i Zaklade Konrad Adenauer održan je danas (24. veljače 2026.) u zagrebačkom hotelu Westin s temom velikih projekata koji danas mijenjaju lice i naše Županije i Hrvatske te stvaraju temelj za demografski rast.  

Veliki investicijski ciklus koji provodi Osječko-baranjska županija - od ulaganja u 19 osnovnih škola, izgradnje novog KBC-a Osijek, RCGO Orlovnjak, modernizacije Zračne luke Osijek do brojnih drugih projekta, nisu samo infrastrukturni ulaganja – već preduvjeti za siguran i kvalitetan život.

Posebno je istaknut program „Naša Slavonija i Baranja – naš dom“, kojim mladim obiteljima pruža priliku za  krov nad glavom i stvarne uvjete za ostanak i proširenje obitelji. Jer investicije imaju smisla samo ako donose ljude, obitelji i život u naš kraj.

Na pitanje o stambenoj politici i novim programima koji se počinju provoditi, županica Tramišak kako je Osječko-baranjska županija pokrenula program „Naša Slavonija i Baranja-naš dom“ kojim želimo pomoći mladim obiteljima riješiti stambeno pitanje.  Vlastit krov nad glavom jedan je od prioriteta i fokusa svih naših generacija gdje se naši mladi mogu osjećati sigurno i mati stabilnost. Rješavanje stambenog pitanja Osječko-baranjska županija će omogućiti mladima putem dvije različit mjere. Jedna je izgradnja obiteljskih kuća i stambenih zgrada gdje ćemo diljem Županije izgraditi obiteljske kuće i ponuditi mladima najam i otkup stambene nekretnine putem plaćanja najma. Drugi dio programa odnosi se na financijsku potporu u iznos od tri do deset tisuća eure gdje pomažemo u izgradnji stana ili kupnji vlastite kuće ili adaptacije nekretnine radi proširenja obitelji.

Tribina o sigurnosti EU: Jačanje spremnosti i koordinacije sustava civilne zaštite u Osječko-baranjskoj županiji

U Velikoj vijećnici Osječko-baranjske županije, danas (23. veljače 2026. godine) je, u organizaciji Područnog ureda civilne zaštite Osijek,  održana javna tribina „Sigurnost EU i odgovor sustava za krizne situacije na ugroze“ s ciljem isticanja važnost koordinacije lokalne samouprave s europskim sigurnosnim standardima. Sudionike tribine, najvećim dijelom predstavnike lokalne samouprave i čelnike operativnih snaga sustava civilne zaštite te stručnjake za sigurnost i krizni management, uvodno je pozdravila županica Nataša Tramišak.

Održan humanitarni liječnički bal

U organizaciji HLZ – Podružnice Osijek i Hrvatske liječničke komore, u petak (21. veljače 2026. godine) je održan humanitarni liječnički bal na kojem su prikupljena sredstva za donaciju Centru za odgoj i obrazovanje "Ivan Štark". Pozivu se odazvala i županica Nataša Tramišak koja je naglasila kako liječnički poziv nije samo struka i zvanje, već i poziv koji ima humanitarnu notu.

- Oni to pokazuju svojim svakodnevnim radom u ordinacijama, svojim pristupom pacijentima, ali i organizacijom humanitarnih događanja poput ovog kojim ponovno skrbe o najpotrebitijim skupinama u društvu – kazala je županica.