Središnje obilježavanje Međunarodnoga dana nestalih osoba i Dana sjećanja na osobe nestale u Domovinskom ratu održano je 30. kolovoza 2022. godine u Vukovaru, gradu za čijih se 385 stanovnika još uvijek ne zna sudbina. Organizatori su Savez udruga obitelji zatočenih i nestalih hrvatskih branitelja i Udruga Vukovarske majke u partnerstvu sa Zajednicom udruga hrvatskih civilnih stradalnika Domovinskoga rata i Udrugom djece poginulih i nestalih hrvatskih branitelja Domovinskoga rata, a uz potporu i pokroviteljstvo Ministarstva hrvatskih branitelja, Memorijalnoga centra Domovinskoga rata Vukovar, Vukovarsko-srijemske županije, Grada Vukovara, Međunarodnoga odbora Crvenoga križa i Hrvatskog Crvenoga križa. Inače, u Hrvatskoj se na popisu nestalih iz Domovinskog rata još uvijek nalazi 1.832 osoba od kojih je 518 s područja Vukovarsko-srijemske županije.
Program obilježavanja počeo je polaganjem vijenaca i odavanjem počasti žrtvama iz Domovinskog rada na Memorijalnom groblju u Vukovaru, zatim svetom misom za sve poginule, ubijene i nestale hrvatske branitelje i civilne žrtve Domovinskoga rata u Župnoj crkvi sv. Filipa i Jakova te prigodnim programom na Trgu dr. Franje Tuđmana, kada su ujedno predstavljanje i aktivnosti Uprave za zatočene i nestale Ministarstva hrvatskih branitelja.
Uz članove obitelji nestalih hrvatskih branitelja i civila, obilježavanju su nazočili potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved, župan Vukovarsko-srijemske županije Damir Dekanić, zamjenik župana Osječko-baranjske županije Mato Lukić, gradonačelnik Vukovara i saborski zastupnik Ivan Penava te drugi uzvanici.
Ministar branitelja Tomo Medved istaknuo je kako je rješavanje pitanja osoba nestalih u Domovinskom ratu prioritet od kojega Hrvatska nikada neće odustati. Između ostalog je rekao da je Vlada RH uspostavila normativni okvir i propisala nadležnosti svih tijela i službi koje participiraju u procesu pronalaska nestalih osoba, no od strane Srbije i dalje izostaje suradnja u dostavi informacija o sudbini nestalih osoba.
Predsjednica Saveza udruga obitelji zatočenih i nestalih hrvatskih branitelja Ljiljana Alvir rekla je kako je svake godine sve manje roditelja koji traže svoju djecu. - Vrijeme čini svoje i oni umiru, a da nisu saznali istinu o sudbini svojih voljenih. U Hrvatskoj se radi onoliko koliko se može u odnosu na informacije koje posjeduju institucije RH, obitelji surađuju s institucijama, imaju potporu ne samo u potrazi već na sve druge načine. Nadamo se da će nekome proraditi savjest i da će pomoći da ona majka koja je možda na samrti prije nego umre dozna gdje je njeno dijete završilo i da ga pokopa. To je najveća želja jedne majke, oca, djeteta, supruge, bilo kojeg člana obitelji - rekla je.
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti/5679-u-vukovaru-obiljezen-dan-sjecanja-na-osobe-nestale-u-domovinskom-ratu#sigProIdd2e9e6a9f3
Fotografije: Dražen Jurmanović